Ugašena zvezda sa druge strane Mlečnog puta emitovala je pre trideset hiljada godina snažnu mešavinu radio i rendgenske energije. Taj se signal 28. aprila 2020. nadvio nad Zemlju, aktivirajući alarme opservatorija širom sveta.
Većina brzih radio-eksplozija potiče sa udaljenosti od stotina miliona svetlosnih godina. Ova je došla iz Mlečnog puta.
Signal je bio tamo i nestao je za pola sekunde, ali to je naučnicima bilo dovoljno da potvrde da su otkrili nešto izvanredno: prvu brzu radio-eksploziju koja je nastala od poznate zvezde u Mečnom putu, navodi se u studiji objavljeno 27. jula, piše "Lajv sajens."
Od svog otkrića 2007. godine, ovi signali su zbunjivali naučnike.
Rafali snažnih radio-talasa traju najviše nekoliko milisekundi, ali u tom vremenu stvaraju više energije nego Sunce u jednom vijeku. Naučnici tek treba da utvrde šta uzrokuje ove eksplozije, ali kao moguća objašnjenja predložili su sve, od sudaranja crnih rupa do signala vanzemaljskih brodova. Do sada, svaki poznati brzi radio-eksplozivni talas potiče iz druge galaksije, udaljene stotinama miliona svjetlosnih godina.
Ovaj signal je drugačiji. Posmatranja teleskopa ukazuju da je prasak potekao od poznate neutronske zvezde - brzookretnog, kompaktnog jezgra mrtve zvezde, koja spakuje masu Sunca u kuglu veličine grada - na oko 30.000 svetlosnih godina od Zemlje.
A možda se radi o još čudnijoj klasi zvezda koja se zove magnetar, a koja je nazvana po neverovatno moćnom magnetnom polju koje je u stanju da izbaci intenzivne količine energije mnogo nakon što sama zvezda umre.
"Nikada nismo vidjeli eksploziju radio-talasa, podsećaju na brzi radio-rafal od magnetara", rekao je u izjavi glavni autor studije Sandro Mereti sa Nacionalnog instituta za astrofiziku u Milanu. "Ovo je prva ikada posmatrana veza između magneta i brzih radio-eksplozija."
Magnetar, nazvan SGR 1935 + 2154, otkriven je 2014. godine kada su naučnici videli kako emituje snažne gama i iks zrake u nasumičnim intervalima.
Nakon što se neko vreme smirila, mrtva zvezda se probudila snažnom eksplozijom rendgenskih zraka krajem aprila. Sandro i njegove kolege otkrili su ovaj rafal satelitom "Integral" Evropske svemirske agencije (ESA), osmišljenim da hvata najenergičnije pojave u svemiru.
U isto vreme, radio-teleskop u planinama Britanske Kolumbije otkrio je eksploziju radio-talasa koji dolaze iz istog izvora. Radio-teleskopi u Kaliforniji i Juti potvrdili su brze radio-eksplozije sutradan.
Eksplozija radio-talasa i rendgenskih zraka nikada ranije nije otkrivena iz magnetara, napisali su istraživači, snažno ukazujući na ove zvezdane ostatke kao na verodostojne izvore postojanja ovih signala.
Ovo otkriće je bilo moguće samo zato što je više teleskopa na Zemlji i u orbiti moglo istovremeno da hvata prasak, i to u mnogim talasnim dužinama u elektromagnetnom spektru.
(Mondo/Nezavisne novine)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!