Rusesabagina je dobro poznati kritičar predsednika Pola Kagame i živi izvan Ruande od 1996. godine i policija nije navela gde je uhapšen.

Živio je u Belgiji i potom u Teksasu. Između ostalih nagrada u svetu, dobitnik je i prestižne američke "Predsedničke medalje slobode".

Sa lisicama na rukama i maskom na licu Rusesabagina (66) prikazan je javnosti u Kigaliju. Njemu još nisu zvanično iznete optužbe pred sudom.

"Putem međunarodne saradnje, Istražni biro Ruande želi da obavesti javnost da je Rusesabagina uhapšen. Osumnjičen je da je osnivač, lider, sponzor i član nasilnog, oružanog, terorističkog ogranka, uključujući Pokret za demokratske promene Ruande (MRCD) koji deluje na raznim mestima u regionu i inostranstvu", navodi se u policijskom saopštenju.

Policija ističe da nije objavljena međunarodna poternica za Rusesabaginom prema optužbama za teže prekršaje, uključujući terorizam, paljevinu, otmicu i ubistvo počinjene protiv nenaoružanih i nedužnih civila na teritoriji Ruande.

Policija dodaje da će biti objavljene dodatne informacije.

Rusesabagina je prethodno negirao optužbe administracije da finansijski pomaže pobunjenike.

Rusesabagina i predsednik Ruande i nekadašnji vođa RPF, Pol Kagame su dokazani neprijatelji.

U autobiografiji iz 2006. godine Rusesabagina je napisao da je "Ruanda danas nacija vođena od i vođena u interesu male grupe elite Tutsa… Ono malo Hutua koji su dobili visoke položaje su obično na praznim funkcijama bez ikakve realne vlasti".

Genocid u Ruandi, poznat i kao Genocid proitiv Tutsa, je masovno i organizovano ubistvo tog naroda, pripadnika Tva kao i umerenih Hutua u Ruandi, 7. april do 15 jula 1994. godine tokom grđaanskog rata.

Pretpostavlja se da je ubijeno između 600.000 i 1,4 miliona ljudi.

(MONDO/Srna)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.