Škola za oštećene sluhom - nagluve "Stefan Dečanski" u Beogradu broji 260 učenika, a prema rečima direktorke Leposave Petrović, početak nove školske godine, izmenjen u uslovima epidemije, nosi veliki izazov, i za nastavnike i za roditelje, a pre svega za same đake, ali ističe, škola je spremna da olakša taj izazov.

Petrović ističe za Tanjug da je manji broj đaka u odeljenju olakšavajuća okolnost u trenutnim uslovima i da ukoliko neko sa autizmom ne bude želeo da nosi masku, onda neće ni biti u obavezi da to učini, ali da će nastavnici imati zadatak da uredno nose maske, uz poštovanje fizičke distance.

Više od 90 odsto učenika će imati nastavu u školi, po šestoro u učinioci, dok će ostatak njih časove pohađati onlajn, kaže Petrović i dodaje da će biti skraćeno radno vreme škole, za sat i po do dva sata.

Naša sagovornica navodi da najveća škola u regionu namenjena deci sa smetnjama u razvoju spremno dočekuje početak školske godine, prema resursima koje škola ima, kako u kadrovima, tako i u materijalno-tehničkim uslovima.

Jedan od roditelja čije dete ima autizam, Natalija Lazić, kaže za Tanjug da početak školske godine vidi kao veliki izazov, ali i da je njena dvadesetčetvorogodišnja ćerka Jovana već naučila važnost nošenja zaštitne opreme i brige o svom zdravlju.

"Jovana je naučila da nosi masku, redovno pere ruke, drži rastojanje, vežbali smo...", ukazuje Lazić i dodaje da je škola "Stefan Dečanski" sprovela sve mere predostrožnosti, te da sleduje privikavanje na nove uslove rada.

Navodi i da njena ćerka voli da boravi u školi, ističući da je za nju kao roditelja, značajna ta vrsta socijalizacije, pa na početak nastave u školi gleda optimistično.

Osnovna škola "Novi Beograd", namenjena deci sa smetnjama u razvoju spremno dočekuje 1. septembar, a psiholog škole Jelena Mitić kaže za Tanjug da se početak nastave neće razlikovati u odnosu na druge škole, te da je najveći izazov privikavanje dece na vizire i maske, u čemu će im pomagati i pedagozi.

Ta škola započinje novu školsku godinu sa 89 učenika, a Mitić kaže da se 23 roditelja izjasnilo da njihova deca imaju onlajn nastavu, putem koje će preko raznih platformi biti realizovani časovi.

Mitić dodaje i da će škola funkcionisati u dve smene, da su mala odeljenja i da će u razredu biti petoro do šestoro učenika, čime je, kako kaže, olakšano funkcionisanje nastave u datim okolnostima.

(MONDO/Tanjug)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.