Reč je o tropskom ciklonu (manjem uraganu ili tajfunu). Mediteranski tropski uragan je vrlo retka meteorološka pojava u Sredozemlju, a uglavnom je rezervisana za najtopliji deo tog predela.

Za razvoj uragana u Sredozemnom moru uslovi su vrlo nepovoljni: temperatura mora nije dovoljno visoka, često nema dovoljno vlage, a Sredozemno more jednostavno je premaleno za njihov razvoj.

Od 1948. do 2011. godine ukupno je regitrovano oko 99 ciklona koji su podsećali na uragan.

Tropski uragan će doneti jake vetrove uz obilne padavine, pijavice i tornado, a često se završi velikom materijalnom štetom.

Kretanje tropskog uragana je teško predvideti, a njegova putanja često značajno odstupa od predviđanja prognostičkih modela.

Razorni uragan bi zapadnu obalu Grčke mogao da pogodi danas, u poslepodnevnim časovima.

Iako razlike u predviđanju modela postoje, na nekim proračunima možemo videti kako bi udari vetra mogli da pređu 200 km/h!

Pritom se očekuju i obilne padavine.

Upravo zbog najčešće nedovoljno visoke temperature mora u Sredozemlju i nedovoljno visoke relativne vlažnosti vazduha (suva struja sa severa Afrike), ali i zbog relativno malene površine mora koje je okruženo kopnom, tropski cikloni u Sredozemlju su vrlo retki i slabi.

Međutim, ponekad se javljaju svojevrsnihibridi - tropski i drugi cikloni, koji se najčešće nazivaju mediteranskim uraganima, iako u njima brzina vetrova ne dostiže uvek jačine potrebne da se nazove uraganskim.

Jave se obično dva do tri slučaja godišnje.

Ovakvi uragani i imaju specifični oblik s okom u središtu oko kojeg se nalaze jake grmljavinske oluje, ali, za razliku od pravih tropskih ciklona, nastaju i iznad hladne morske površine (~16°C).

Jedan od najpoznatijih slučajeva mediteranskog uragana je između Grčke i Sicilije 1995. godine kada je istraživački brod Meteor, koji je bio vrlo blizu oluje, izmerio vetar od 136 km/h.

Na udaru će se danas naći i Grčka kojoj prete snažne oluje i jaki vetrovi.

Upozorenje je izdato za mnoge delove zemlje od podneva i trajaće do subote, saopštila je ranija Nacionalna meteorološka služba Grčke (EMI).

Istočni delovi Peloponeza i kopna trebalo bi da se spreme za posebno jake oluje.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.