Katastrofa koja je pre oko 252 miliona godina skoro zbrisala život s lica Zemlje, na prelazu između perma i trijasa, uzrokovana je džinovskom vulkanskom erupcijom u današnjem Sibiru.

Novo međunarodno istraživanje moglo bi da pomogne u rešavanju misterije tačnog uzroka najvećeg izumiranju u istoriji naše planete. Raznovrsna flora i fauna razdoblja perm tokom nekoliko hiljada godina izgubila je 95 odsto vrsta. Događaj nazvan Veliko izumiranje je period u kojem je život na Zemlji bio najbliži potpunom nestanku.

Naučnici već dugo debatuju o mogućim uzrocima - od udara meteora do vulkanskih erupcija koje su izazvale klimatske promene.

Međunarodni tim naučnika sa Centra Helmholc za istraživanje okeana u Kilu i Istraživačkog centra za geonauke u Potsdamu, zajedno sa kolegama sa Škole za prirodne nauke na Univerzitetu Sent Endrjuz, sproveo je detaljnu novu studiju proučavajući fosile kako bi utvrdili pH vrednost tadašnjih okeana.

Tim predvođen dr Hanom Jurikovom utvrdio je da je okidač izumiranja bio drastičan skok ugljen-dioksida u atmosferi, koji je potekao iz vulkanske erupcije u današnjem Sibiru. Tada je u atmosferu otišlo više od 100.000 milijardi tona ugljenika.

Ta količina je 40 puta veća od ukupne količine ugljenika u postojećim rezervama fosilnih goriva.

Njihovi nalazi pokazali su da je oslobađanje ugljen-dioksida dovelo do ekstremnog zagrevanja i „kiseljenja" okeana, koje je bilo smrtonosno po mnoge organizme, posebno za one za skeletima i školjkama na bazi kalcijum-karbonata.

Efekat staklene bašte doveo je do daljih dramatičnih promena koje su rezultirale širokorasprostranjenom deoksigenizacijom i trovanjem okeana sulfidima.

„Naše istraživanje predstavlja prvu preciznu rekonstrukciju izvora ugljenika i time i uzročnika krize, kao i otkrivanje posledičnih procesa koji su doveli do najvećeg izumiranja u istoriji Zemlje. Bilo je potrebno više stotina hiljada, pa i miliona godina da se ekosistem oporavi od te katastrofe", istakla je Jurikova.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/ The Courier)