Ističe i da Evropa nije posvetila dovoljnu pažnju bezbednosnoj proveri povratnika sa sirijskog ratišta.

"Najlakše bi bilo da sve te napade pripišemo karikaturama jednog satiričnog magazina ili da kažemo da je u pitanju svađa koja se dešava na relaciji Istanbul - Beč - Pariz. Međutim, stvar je mnogo ozbiljnija. Erdogan je osoba koja je inspirisala mlade muslimane da prave terorističke akcije i da 'zavode red' u tuđoj kući", rekao je Galijašević za Srnu.

Prema njegovim rečima, problem EU i onih koji žele u EU, je Erdogan.

"Njegove veze sa 'Muslimanskim bratstvom', orijentacija ka ratu, njegovo ratovanje na Bliskom istoku, u Libiji, Siriji, Iraku, ratovanje na Kavkazu u Nagorno Karabahu, gde šalje radikalne islamiste, slanje takozvanih migrantskih talasa ka Evropi je u stvari slanje njegovih vojnika ovamo", upozorio je Galijašević.

Konstatovao je da je problem Evrope što je svoju odbranu orijentisala na NATO, a bezbednost pokušala integrisati u okviru zajedničkih projekata EU.

"Time je oslabila nacionalne bezbednosne agencije, a nije stvorila efikasan zajednički sistem odbrane i bezbednosti", rekao je Galijašević.

Iza navedenih napada, istakao je on, jasno stoje radikalni islam i matrica terorizma, ali ovaj put ne u vidu neke organizacije poput Al kaide, Isila ili slične organizacije, već političara sa velikim resursima, vezama u "Muslimanskom bratstvu" i vezama u svetu terorizma.

Galijašević je podsetio na jučerašnji Erdoganov zahtev da islamofobija bude proglašena antisemitizmom, te njegovo opravdavanje ubistava nevinih ljudi po ulicama Pariza uvredljivim karikaturama "Šarli Ebdoa".

"Dakle, to su besmislice. Islam se tako ne sveti. Onda bi Francuzi i Austrijanci trebalo na ulicama da ubijaju nasumično muslimane zbog ovih događaja i da kažu to vam je za to", istakao je Galijašević.

Navodeći da će se pre ili kasnije svi u Evropi morati suočiti sa tim da Erdogan donosi opštu nestabilnost, gotovo ratno stanje u kontinuitetu, Galijašević je ocenio da turski predsednik to radi jer mu je zemlja u krizi, valuta na najnižem nivou, a pali su i bruto društveni dohodak, industrijska proizvodnja i spoljnotrgovinska razmena.

"On krizu rešava izazivanjem sukoba u celoj Evropi, Aziji i Africi", zaključio je Galijašević i dodao da je sada Evropa došla na red.

Kao poseban problem Galijašević vidi to što je Evropa potcenila lošu imigracionu politiku i što su slabe bezbednosne procedure prema povratnicima sa sirijskog ratišta.

"Takvi ratnici su nekontrolisano ulazili pod imenom migranti, nazvali smo to migrantskim talasom, a u stvari je reč o džihadistima Isila i Al kaide", zaključio je Galijašević.

Najmanje pet osoba je ubijeno - tri muškarca i dve žene - a 17 ih je ranjeno u terorističkom napadu u Beču, od čega šestoro teže. Jedan od napadača je ubijen, u toku je potraga za ostalima. Nekoliko napadača sa puškama je targetiralo šest lokacija u centru Beča sinoć oko 20.00, rekla je policija.

Pre nego što je došlo do terorističkog napada u Beču, u kojem je ubijeno troje ljudi, na Instagramu se pojavila slika džihadiste sa vrlo sličnim oružjem kakvo je imao i bečki terorista.

Austrijska policija je objavila identitet ubijenog teroriste, a nemački "Bild" javlja kako istražitelji sumnjaju da se radi o osobi čija je slika objavljena na Instagramu.

Svedoci napada su ranije rekli da su napadači ciljano pucali na okupljene ljude ispred kafića. Napad se dogodio u "Bermudskom trouglu", delu Beča u kojem se nalazi sinagoga, ali i brojni kafići koji su sinoć bili odlično posećeni, jer su mnoge Bečlije iskoristile poslednju priliku da se druže, pred drugo "zaključavanje" i zatvaranje ugostiteljskih objekata.

(Mondo/Tanjug)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.