U poslednjim danima kampanje, Donald Tramp je često okupljenim pristalicama pričao "šta bi bilo, kad bi bilo" kao da je ipak verovao da neće biti ponovo izabran.

I nije - Tramp je prvi američki predsednik za poslednjih 28 godina koji nije dobio drugi mandat.

"Biće potrebne autopsije kako bi utvrdile kako je Donald Tramp postao prvi američki predsednik za tri decenije koji nije izabran ponovo. I mnogi će pomisliti da je korona virus uzrok tome, ali to je samo deo priče," ocenjuje analitičar Dejvid Akselrod.

"Trampov politički sunovrat nije bio rezultat korone, već pritajenog, a tako očiglednog nedostatka karaktera i liderskih sposobnosti prvog američkog rijaliti predsednika," zaključuje on.

Čak i pre nego što je svet čuo za kovid 19, Amerikanci su se već zasitili beskrajnih tvitova, besnih ispada i podrške teorijama zavere. Šokantno odsustvo empatije, ali i ozbiljnosti pri obavljanju sopstvenog posla, zanemarivanje pravila, zakona, normi i osnovnih institucija demokratije, i možda najgore od svega, podrška rasizmu.

Tramp je prvi predsednik, otkad se takve ankete sprovode, koji nije dobio pozitivnu ocenu javnosti upitane da oceni da li dobro obavlja svoj posao.

Da, Tramp je dobio više glasova nego prošlog puta, i to u milionima. Ali se susreo i sa svojevrsnom političkom verzijom trećeg Njutnovog zakona - svaka akcija povlači jednaku i suprotnu reakciju.

Bajden je, prema poslednjim procenama, dobio više glasova nego iko ikada. Uspeo je da okupi mlade, žene, pripadnike manjina pa čak i stanovnike predgrađa koji su, do tada, bili za Trampa.

Korona kriza

"Da se Tramp drugačije postavio kada je počela pandemija, da je poverovao nauci i bio iskren sa Amerikancima, da je postao lider u teškim trenucima, možda bi preživeo krizu. Ali, nije odoleo impulsu da iskoristi krizu kao još jednu priliku da podeli Amerikance. Sveo je borbu sa koronom na borbu između 'običnih' ljudi s jedne, i elitističkih naučnika i Demokrata s druge strane. Lično je predvodio otpor protiv sopstvenih medicinskih stručnjaka," navodi Akselrod.

Rezultat je više od 230.000 mrtvih Amerikanaca, i više od milion njih bez posla.

Rasizam i policijsko nasilje

Usred te krize, stigla je još jedna. Nenaoružani Afroamerikanac Džordž Flojd umro je pod kolenom policajca, a kada je narod ustao da protestuje protiv bespotrebnog, bezumnog policijskog nasilja, Tramp je proteste proglasio nasilnim pobunama i vandalizmom.

Bajdenov pristup koroni, pa i drugim problemima u društvu, dolazio je iz empatije, piše Akselrod. Skoro pola veka iskustva u državnim institucijama, sklonost ka ujedinjavanju, a ne razaranju naroda, učinili su ga kompetentnijim u očima Amerikanaca koji su to potvrdili i na izborima.

"Virus nije ubio Trampovu političku karijeru. Sam Tramp je to uradio, podsetivši ogroman broj nas, po ko zna koji put, i usred najgore pandemije veka, koliko je iscrpljujuće i skupo imati rijaliti predsednika," zaključuje on.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.