Džozef Robinete Bajden Jr. rođen je 20. novembra 1942. u Skrentonu u Pensilvaniji. Taj rudarski i industrijski grad je pedesetih prolazio kroz teško razdoblje. Njegov otac potražio je posao u susednoj državi Delaver i potom je preselio celu porodicu u Vilmington. Džo Bajden je tada imao deset godina. Taj grad pretvorio je u svoju bazu.
"Moj otac uvek je govorio - Šampione, čovekova veličina ne meri se po tome koliko je puta bio srušen na zemlju, nego po tome koliko mu je trebalo da se digne na noge", priseća se često.
Član je Demokratske partije, a bio je potpredsednik u administraciji Baraka Obame od 2009. do 2017. Prethodno je bio senator Delavera od 1973. do 2009.
Odrastao je u Skrantonu u Pensilvaniji i u Nju Kasl Kauntiju u Delaveru, gde je završio i studije na tamošnjem univerzitetu. Na Sirakjuzu je stekao diplonu pravnika 1968, posle čega se potpuno posvetio političkoj karijeri i 1970. postao šesti najmlađi senator u američkoj istoriji.
Sada je najstariji predsednik ikad izabran, u 78. godini.
Protivio se ratu u Golfskom zalivu, ali je bio zagovornik širenja NATO alijanse na istočnoj Evropi, kao i NATO agresije na SR Jugoslaviju. Takođe, podržao je i učešće u napadu na Irak 2002, ali se protivio povećanju broja američkih vojnika na tom frontu 2007.
Bajden je bio šest puta reizabran u Senatu, a u prvi plan je definitivno stupio kada je bio blizak saradnik Baraka Obame u dva mandata.
Njegova politička karijera duga je, puna kontroverznih epizoda, ali i uspeha kojima se rado hvali.
Od podrške segregaciji do miljenika Afroamerikanaca
Sedamdesetih godina prošlog veka, na vrhuncu borbe protiv segregacije, protivio se politici prevoženja autobusima crnačke dece u većinski belačke škole, kako bi se podstaklo njihovo mešanje. To je tada odgovaralo belim biračima u Delaveru, ali mu se posle osvetilo, na primer kada mu je to usred televizijske debate prebacila senatorka Kamala Haris, tada njegova suparnica na predizborima.
Ističući da nije "zlopamtilo", Bajden je ipak izabrao nju za svoju potpredsedničku kandidatkinju. Haris je prva afroamerička potpredsednička kandidatkinja u istoriji SAD. Ona je po majci indijskog porekla.
Popularan među Afroamerikancima, Bajden je na svojim počecima zagovarao izgradnju socijalnih stanova. I često ističe kako mu je iskustvo učitelja plivanja u većinski crnačkoj četvrti pomoglo u političkoj karijeri.
Ima još epizoda koje su opteretile njegovu kampanju za Belu kuću - njegov glas za rat u Iraku 2003. i podrška kaznenom zakonu iz 1994. godine, koji se smatra odgovornim za eksploziju broja zatvorenika, velikim delom Afroamerikanaca.
"Greška", priznaje danas Bajden, koji insistira na drugom aspektu te velike reforme - zakonu protiv nasilja nad ženama, kojim se "jako ponosi".
Ušavši u Belu kuću Baraka Obame na vrhuncu finansijske krize, bivši senator radio je na usvajanju velikog plana spašavanja privrede od 800 milijardi dolara. To rado ističe, kako bi dokazao da može ponovo da pokrene ekonomiju, koja je u velikoj krizi zbog pandemije.
(Agencije/MONDO)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju