Od januara do avgusta, masivna pustinja rojevi skakavaca preplavili su Somaliju, Etiopiju i Keniju, pustošeći useve i uništavajući pašnjake u najgorem izbijanju decenija. Vlade, podržane od agencija Ujedinjenih nacija i međunarodnih dobrotvornih organizacija, odgovorile su velikim vazdušnim i zemaljskim prskanjem pesticida kako bi uništile rojeve, koje su naučnici povezali sa klimatskim promenama.
Ali široko rasprostranjene kiše u Etiopiji i poplave izazvane ciklonom u Somaliji prošlog meseca stvorile su povoljne uslove za uzgoj, omogućavajući porast broja skakavaca, saopštila je UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
"Postigli smo mnogo, ali bitka protiv ovih neumoljivih štetočina još nije gotova. Ne smemo se pokolebati. Skakavci rastu danju i noću, a rizici pogoršavaju nesigurnost hrane za ranjive porodice širom pogođenog regiona", rekao je generalni direktor FAO Ku Dongiu u izjavi.
Rojevi skakavaca već se formiraju u Somaliji i Etiopiji i prete ponovnom invazijom na severnu Keniju, dok je uzgoj u toku i s obje strane Crvenog mora, što predstavlja novu pretnju Eritreji, Saudijskoj Arabiji, Sudanu i Jemenu, rekao je FAO.
Habib Mahmud, aktivista za zaštitu životne sredine u gradu Galkaio u somalijskoj poluautonomnoj severnoj regiji Puntland, rekao je da su poljoprivrednici i stočari ozbiljno pogođeni.
"Na ovoj farmi koja se nalazi na periferiji Galkajoa bilo je blizu 5.000 stabala. Oni su drveće potpuno ogolili za nekoliko sati. Nijedno drvo nije preživelo", rekao je Mahmud fondaciji Tomson Rojters.
Vlasnici te farme rekli su mi da su izgubili čitav izvor prihoda, za njih nije ostalo ništa. Vlasti Puntlanda procenjuju da je gotovo trećina poljoprivrednika prestala poslovati, a više od 35.000 porodica izgubilo je posao i prihode razaranja izazvana insektima.
Pomoćnici kažu da je stočarima potrebna veterinarska nega i stočna hrana za izgladnjelu stoku, dok poljoprivrednici trebaju novac da bi im pomogli da prežive meseci do sledeće žetve.
Kenijske vlasti saopštile su da su nabavljale pesticide, letelice za prskanje i raspoređivale zemaljske timove za nadzor kako bi pratile kretanje skakavaca i informisale zajednice.
"Ovi skakavci imaju potencijal da unište poljoprivredna zemljišta i bilo koji drugi oblik zelene vegetacije. Ako se ne obizdaju u našoj zemlji, skakavci mogu da potkopaju našu prehrambenu sigurnost", rekao je portparol kenijske vlade Cirus Oguna na konferenciji za novinare u utorak.
Više od 35 miliona ljudi u Etiopiji, Keniji, Somaliji, Sudanu i Jemenu ima nesigurnu hranu.
FAO procenjuje da bi se ovaj broj mogao povećati za još 3,5 miliona u narednim mesecima, ako se ništa ne preduzme za kontrolu poslednjeg izbijanja.
(Mondo/Kurir)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!