Trgovina drogom u Španiji razvija se nesagledivom brzinom, a podaci tamošnje policije, kao i vesti o velikim zaplenama narkotika i otkrivanja plantaža marihuane pokazuju da u tom poslu značajnu ulogu igraju i Srbi.
Prema najnovijim podacima iz vrha policije, koje su preneli španski mediji, na čelu narko-kartela su Holanđani, Šveđani i Belgijanci, veoma često severnoafričkog porekla, i oni su uspeli da preuzmu kontrolu u glavnim lukama gde se droga doprema.
Srbi, a pored njih i Rusi, uglavnom su nižerangirani i obavljaju poslove prevoznika, distributera, ali i pranja novca. Više desetina Srba uhapšeno je samo tokom prošle godine u Španiji zbog umešanosti u ovaj biznis, a gotovo svakog meseca iz te zemlje stižu vesti o novim privođenjima naših državljana.
U prošloj godini u Španiji je zaplenjeno 1,5 miliona stabljika marihuane, 38 tona kokaina, 350 tona hašiša, a uhapšeno je 20.437 osumnjičenih. Podaci španskih bezbednosnih službi pokazuju da će uprkos čestim zaplenama i hapšenju ključnih ljudi, krijumčarenje narkotika u ovoj državi nastaviti da cveta. Zbog svog geografskog položaja, Španija je pogodna da se na njenu teritoriju doprema hašiš iz Maroka i kokain iz Latinske Amerike, dok se marihuana uzgaja širom ove zemlje.
Šef jedinice za drogu i organizovani kriminal Nacionalne policije izjavio je da posebno zabrinjava to što nove grupe i suparnički klanovi pokušavaju da se nametnu i popune vakuum posle svake akcije otkrivanja i privođenja. On ukazuje da je potrebno sprečiti da se ovakav sistem nadmeće sa državom kao što se dešava u Meksiku.
Trgovci drogom srpskog porekla, kao i Crnogorci, Hrvati, ali i Irci, Kolumbijci, Rusi, Marokanci umešani su i u mnogobrojna ubistva posebno u oblasti Malage. Upućeni iz Civilne garde navode da su Srbi i Crnogorci deo međunarodnih mreža posvećenih trgovini drogom i oružjem, što ih čini opasnijim.
"Počeli su sa jahtama i trgovačkim brodovima za velike kompanije. Na kraju su otišli u Brazil da preuzmu posao sa kokainom. U brazilskom gradu Porto de Santos postoji srpska kolonija", navode isti sagovornici i dodaju da su ove grupe uspostavile dobre kontakte sa kolumbijskom mafijom.
Preovlađujući trend koji je istaknut u najnovijem izveštaju o trgovini drogom Obaveštajnog centra za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala je spektakularni porast useva marihuane, kako u zatvorenom tako i na otvorenom.
"U populaciji sa stopom nezaposlenosti od 30 odsto, možda čak i više među mladima, može se zaraditi 1.000 evra samo za čuvanje straže, 3.000 evra za istovar paketa sa čamca i 30.000 evra za prevoz droge", izjavio je glavni inspektor jedinice Nacionalne policije.
Poseban problem je to što su hapšenja velikog broja ljudi dovela do preopterećenosti pravosudnog sistema.
U prošloj godini, prema podacima policije koje su objavili tamošnji mediji, broj privedenih zbog droge u Španiji porastao je za 12 odsto. Policiju obeshrabruje to što nema odgovarajućeg procesuiranja uhapšenih dilera, jer mnogi sasvim kratko budu u zatvoru pošto ih sud pušta na slobodu uz kauciju koju plaćaju novcem od droge.
Čak i ako ostanu iza rešetaka, nastavljaju da organizuju šverc narkotika i iz zatvora.
U novembru 2019. prva narko-podmornica presretnuta je na galicijskoj obali sa tri tone kokaina. To je tada potvrdilo sumnju koju su službenici za narkotike godinama istraživali – da droga dolazi i podvodnim plovilima.
Španska nacionalna policija i Evropol zaplenili su u februaru u Malagi prvu podmornicu za krijumčarenje narkotika izrađenu na evropskoj teritoriji. Slična plovila koja su otkrivana ranije uvek su bila latinoameričke proizvodnje. U ovoj akciji uhapšene su 52 osobe. Pored podmornice zaplenjen je gliser vredan 300.000 evra, tri tone kokaina, 700 kilograma hašiša i više od 100.000 evra u gotovini.
Ova grupa delovala je iz Španije, tačnije iz Katalonije. Između aprila i decembra 2020. godine, u Kolumbiji je izvršeno nekoliko važnih zaplena kokaina povezanih sa tom bandom i od njih je oduzeto ukupno 2.900 kilograma ove droge. U novembru 2020. u Španiji je uhapšen vođa kriminalne mreže u Taragoni, zajedno sa 13 njegovih saučesnika. U februaru 2021. otkriven je još jedan ogranak ove grupe u Taragoni, privedene su četiri osobe, a pošiljka od 583 kilograma hašiša na putu za Francusku i Italiju je zaplenjena.
U jednom od pretresa nađena je podmornica, još u fazi izrade. Dugačka je devet metara i mogla je da prevozi do dve tone droge. Jedan od glavnih osumnjičenih uhapšen je pre mesec dana na aerodromu u Barseloni, dok je pokušavao da pobegne u Holandiju. Zatim je otkriveno skladište sa 300 kilograma kokaina, a posle toga i laboratorija i zatvorena plantaža kanabisa.
Kilogram marihuane u Andaluziji košta 1.700 evra.
U Nemačkoj ova cena je 6.500, a u Švedskoj ista količina može se prodati za više od 9.000 evra.
Nemačka banda uhvaćena je nedavno u Španiji kada je pokušala da prošvercuje 110 kilograma marihuane koja je bila prekrivena sa 20 tona belog luka.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina