Mafijaši iz naše zemlje vođe su misterioznog balkanskog kartela, u čijem sastavu je više od 100 narko-bandi čiji su članovi sa prostora bivše Jugoslavije.

Oni na Pirinejskom poluostrvu obrću milione evra od posla sa kokainom iz Južne Amerike, ali i marihuanom, koja se uzgaja na mini-plantažama u ovoj zemlji.

Međunarodna mreža Prema podacima španske policije, čak stotinu kriminalnih organizacija koje predvode Srbi razvilo je veliki posao sa drogom.

Španski istražitelji označavaju ih kao „surove, opasne i najveću pretnju“.

"Prve grupe Balkanaca stigle su na područje Španije još 2001. godine. Uglavnom su tada bili Albanci, specijalizovani za krađe, a njihov put su sledili Srbi i Crnogorci - trgovci drogom. Bežeći od pravde ili tražeći bolji život, mnogi su krenuli i putem Latinske Amerike", navodi španski El Pais:

"Oni su postali deo međunarodne mreže koja švercuje drogu i oružje, a infiltrirali su se i počeli da upravljaju jedrilicama i brodovima velikih kompanija. Brzo su došli do Brazila, stvorili tu jake kontakte i maltene napravili svoju koloniju u luci Santos, odakle su brinuli o poslu sa kokainom. Njihovo sledeće uporište je Kolumbija, u kojoj su se povezali sa grupama revolucionara i kontrolisali šverc oružja. Osnovni problem u hvatanju Balkanaca jeste to što svi imaju više identiteta".

Nova baza

Bivši operativac DB Boža Spasić kaže da su srpski kriminalci početkom dvehiljaditih Nemačku, Francusku i Austriju zamenili novim bazama.

TAJANSTVENI VOĐA - Moćni Tito

Krajem prošle godine američka DEA navela je da na čelu balkanskog kartela stoji čovek moćniji i od čuvenog El Čapa - Tito! Rođen u Srbiji, star između 45 i 50 godina, nekadašnji je bokser. Nadimak je dobio po Josipu Brozu Titu, predsedniku SFRJ, nemilosrdan je, a njegova moć je na svetskom nivou.

"U to vreme je došlo do ekspanzije šverca kokaina iz Južne Amerike, pa je Španija, zemlja sa dugačkom obalom i mnogo luka i rubnih gradova, bila idealna. Osim toga, u Španiji je već postojao organizovani kriminal, a policija je bila poznata kao korumpirana, pa su se lako nabavljala njihova dokumenta. Španske luke su bile dovoljno velike da prime ogromne tovare droge, a i kontrola je bila slaba", objašnjava Spasić i dodaje:

"Srbi i Crnogorci su došli u Španiju, a njihov put sledili su i Hrvati, tako da se može reći da je to balkanska baza od Barselone, Madrida, pa duž obale ka Portugalu i Francuskoj. Među prvima koji su se obreli u Španiji bili su „zemunci“ koji su bežali pred odmazdom, ali i zbog rasturenog posla u Srbiji. Vremenom su se veoma prilagodili, pa su tu doveli i porodice. Operativni podaci pokazuju da se u Španiji trenutno nalazi između tri i sedam hiljada naših državljana, od čega se veliki broj bavi kriminalom, što je ogromna populacija. Oni su potpuno preuzeli posao sa drogom jer mogu jedrilicama da dođu do velikih brodova u Gibraltaru i preuzmu tovare, to im je posebna specijalnost i po tome su poznati".

Tovari droge

Trojica Hrvata uhapšena su nedavno na Kanarskim ostrvima sa tovarom kokaina vrednim 40 miliona evra.

"Droga koju je trebalo da isporuče verovatno je u vlasništvu balkanskog kartela. Prema proceni operativaca, čak 100 ovakvih organizacija hara Pirinejskim poluostrvom", priča dobro obavešteni izvor.

Rat škaljarskog i kavačkog klana počeo je 2014. u Valensiji nestankom tovara kokaina iz jednog štek-stana.

"Jedinstveni kotorski klan pocepao se na „škaljarce“ i „kavčane“, koji su se razračunavali najpre u Srbiji i Crnoj Gori, a kasnije širom Evrope. Operativni podaci pokazali su da se i Alan Kožar, saradnik vođa „škaljaraca“, koji je u julu likvidiran na Krfu, jedno vreme krio upravo u Španiji", navodi sagovornik.

Plantaže marihuane

Španska policija je u proteklih nekoliko godina otkrila više od 30 laboratorija za proizvodnju marihuane, a tokom ovih akcija uhapšeno je nekoliko desetina Srba.

Žene postale vođe

Boža Spasić kaže da su srpski kriminalci u poslove uveli i svoje žene. "Španci su uz pomoć Evropola i Interpola uspeli da uhvate neke od njih i procenjuje se da se između 100 i 150 Srba nalazi u španskim zatvorima zbog trgovine drogom".

"Klima u Španiji je pogodna za uzgoj ove droge, kazne su niske, pa je to veoma primamljivo Srbima, koji prave mini-plantaže. Zaposleni na ovim hacijendama takođe su Srbi, koji tu dođu na nekoliko meseci. Organizacije koje se bave proizvodnjom marihuane imaju razrađene šeme, a njihovi članovi prate stroga uputstva", priča izvor.

Srbi uhapšeni ili ubijeni na Pirinejskom poluostrvu

Srbi uhapšeni ili ubijeni na Pirinejskom poluostrvu

Vladimir Milisavljević zvani Budala
Screenshot Vladimir Milisavljević zvani Budala

VLADIMIR MILISAVLJEVIĆ ROBIJA 22 GODINE U NAJSTROŽEM ZATVORU

Dve godine, robija u najozloglašenijem zatvoru u Španiji.U zatvor je dospeo 2012, kada je u Valensiji uhapšen s Lukom Bojovićem zbog nezakonitog posedovanja oružja, a dobio je još četiri godine zbog prikrivanja ubistva Milana Jurišića Jureta. Inače, za Milisavljevićem je bila raspisana poternica jer je u Srbiji osuđen na 35 godina zbog pomaganja u ubistvu premijera Zorana Đinđića.

LUKA BOJOVIĆ PAO U ŠPANIJI I DOBIO 18 GODINA 

Luka Bojović (47), navodni vođa zemunskog klana, nalazi se u Španiji na izdržavanju zatvorske kazne jer je 2012. godine zajedno sa Vladom Budalom uhapšen u Valensiji zbog nezakonitog posedovanja oružja, a 2015. pravosnažno je osuđen na 18 godina. Posle spektakularne akcije hapšenja Bojovića, španski policajci obelodanili su da su „digli Luku tako što su prethodno pratili njegovu ženu“.

Španija-organizovan krimiinal-klanovi-Srbija-Crna Gora
Instagram/Printscreen/soniasuarezgmz 

STRAHINJA STOJANOVIĆ BORAVIO U ŠPANIJI

Strahinja Stojanović (30) ubijen je 13. septembra u eksploziji bombe koja je postavljena ispod njegovog automobila BMW x5 na Novom Beogradu, tada je sa njim bila i devojka Kolumbijka Sonja Suarez Gomez (45). Sumnja se da je Stojanoviću jedno vreme utočište bilo Španija. Strahinja je dospeo u žižu javnosti 11. avgusta 2018, kada je u Zemunu eksplodirao njegov „audi“, u kom je u trenutku detonacije bila bivša misica iz Španije Olat Bilbao Gonzales (22).

NEBOJŠA STOJKOVIĆ STOJKE IZREŠETAN U BARSELONI,ODSEČEN MU PRST

Nebojša Stojković (52), zvani Stojke, navodni vođa rakovičkog klana, bio je teško ranjen u avgustu 2017. u Barseloni, u Španiji. Upucan je sa četiri metka u glavu i u grudi i, kao poruka, kako se spekulisalo, odsečen mu je prst na ruci. Posle neuspelog atentata dugo je boravio u bolnici, ali je na kraju uspeo u potpunosti da se oporavi. Nakon pokušaja ubistva odmah se posumnjalo da iza ovog zločina stoji kavački klan, a spekulisalo se i da je na njega pucao plaćeni ubica Čaba Der.

MILOŠ PERUNIČIĆ LIKVIDIRAN USRED BELA DANA

Baranin Miloš Peruničić (41) brutalno je likvidiran 2. juna ove godine u Marbelji, i to dok je nekome snimao glasovnu poruku na mobilnom telefonu. Na njega je, prema rečima očevidaca, iz automatskog oružja pucao muškarac u mornarskom odelu, koji je pobegao motorom. Uhapšeni za ovaj zločin su Beograđanin Nemanja S. (22), Duško Š. (29) i Nikola D. (33), a sud u Marbelji ovu istragu drži u strogoj tajnosti. Inače, Peruničić se dovodi u vezu sa škaljarskim klanom.

Španija-organizovan krimiinal-klanovi-Srbija-Crna Gora
YouTube/Kanal MUP-a RH i policije 

ZIJAD NURKOVIĆ UBIJEN PRED TRUDNOM ŽENOM I ĆERKOM 

Zijad Nurković (24) ubijen je 18. aprila 2019. godine, dok je bio na odmoru u španskom letovalištu u blizini Malage sa trudnom suprugom i ćerkom. Nepoznati napadač prišao je njihovom vozilu i pucao mu u glavu, dok su svi bili u automobilu. Zijad je neko vreme pre likvidacije boravio u Španiji, a pretpostavlja se da je čuvao leđa svom kumu Alanu Kožaru. 

ALAN KOŽAR ČUVALI GA LJUDI LUKE BOJOVIĆA

Baranin Alan Kožar (43), blizak škaljarskom klanu i bitan čovek Luki Bojoviću, ubijen je 23. jula zajedno sa Užičaninom Damirom Hadžićem (45) ispred vile koju su iznajmljivali na grčkom Krfu, i to sa 29 metaka. Navodno, Bojović je angažovao svog bliskog saradnika Kožara za ubistvo Slobodana Šaranovića, koji se, inače, teretio za ubistvo Nikole Bojovića, Lukinog brata. Nakon toga Kožar je pobegao u Španiju.

(Mondo/Kurir)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.