Obred prizivanja blagodatnog ognja simbolizuje uskrsnuće Isusa Hrista i predstavlja jedan od najživopisnijih događaja u pravoslavnoj uskršnjoj tradiciji. Pojava Blagodatnog ognja uoči pravoslavnog praznika Vaskrs, koju prate molitve pravoslavnog patrijarha, sveštenstva i hiljada vernika u Jerusalimu, i dalje se smatra "čudom silaska Blagodatnog ognja".
U skladu sa hiljadugodišnjom tradicijom, svetinju će dobiti predstavnici 11 zemalja. One su poslale avione u Izrael kojima će Blagodatni oganj stići u njihove zemlje - Kipar, Bugarsku, Belorusiju, Moldaviju, Ukrajinu, Rusiju, Rumuniju, Grčku, Gruziju, Poljsku i Kazahstan.
Predstavnici delegacije Fondacije Andreja Prvozvanog na čelu sa predsednikom saveta fonda Vladimirom Jakunjinom čekaće oganj na aerodromu Ben Gurion u Tel Avivu. Oni će doneti lampu sa blagodatnim ognjem u Moskvu na večernju vaskršnju liturgiju u Hramu Hrista Spasitelja, koju će služiti patrijarh Kiril.
Broj vernika ove godine daleko je veći nego prošle, jer su ublažene antiepidemijske restriktivne mere vlade Izraela, javlja Rojters.
"Prošla godina bila je tužna. Ova je bolja, iako nam ni ove godine nisu došli vernici iz celog sveta. Danas smo mi koji živimo u zemlji prisutni. Svakako je bolje nego što je bilo prošle godine", izjavila je Rosalina Manis iz Jafe.
Obred u Crkvi Svetog groba tradicionalno je svake godine okupljao desetine hiljada vernika na mestu za koje se veruje da je pre 2.000 godina bilo grob Isusa Hrista.
(Mondo/Tanjug)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji