Objavljen je i snimak koji prikazuje sletanje ovog rovera, koje se desilo u maju ove godine. Na njemu je vidljiv trenutak kada se aktivira padobranski sistem kojim se rover spustio na Mars.

Rover ili vozilo Džurong ima šest točkova i koristi se za istraživanje područja Marsa koje je poznato kao "Utopia planitia". Iz CNSA su saopštili da se rover kretao 236 dana u 42 Marsova sola. Sol je Marsov dan koji traje nešto duže od dana na planeti Zemlji - 24 sata i 39 minuta.

Snimak je objavljen u trenutku kada Komunistička partija Kine obeležava 100 godina postojanja. Na priloženom snimku prvo se vidi trenutak spuštanja kineskog rovera, a zatim i njegovo kretanje na površini crvene planete.

Ipak, jedan detalj koji je rover Džurong zabeležio na 4K verziji videa sa zvukom, tokom koga vidimo kako se udaljava od lendera, a zatim pravi panoramski snimak, izazvao je veliko interesovanje. Naime, na snimku kretanja rovera po Marsu, na 3:00 vidimo da Džurong u daljini "vidi" jedan predmet koji se ne uklapa u normalnu površinu Marsa.

O čemu se radi? Prva pomisao je da je rover jednostavno snimio lender od koga se udaljio, ali na početku i pri kraju snimka jasno je da lender izgleda potpuno drugačije. Ovo možemo videti u galeriji.

cnsa.gov.cn Rover Mars Kina

Ukoliko pogledamo prvi snimak u tekstu, odgovor je jasan. Na 0:10, prikazano je odvajanje kupole padobrana od vozila neposredno pred sletanje. Kineski Džurong je, dakle, snimio kupolu koja je pala nedaleko od mesta sletanja.

Kupola padobrana rovera
cnsa.gov.cn Kupola padobrana rovera

(MONDO)