Objavljen je i snimak koji prikazuje sletanje ovog rovera, koje se desilo u maju ove godine. Na njemu je vidljiv trenutak kada se aktivira padobranski sistem kojim se rover spustio na Mars.
Rover ili vozilo Džurong ima šest točkova i koristi se za istraživanje područja Marsa koje je poznato kao "Utopia planitia". Iz CNSA su saopštili da se rover kretao 236 dana u 42 Marsova sola. Sol je Marsov dan koji traje nešto duže od dana na planeti Zemlji - 24 sata i 39 minuta.
Snimak je objavljen u trenutku kada Komunistička partija Kine obeležava 100 godina postojanja. Na priloženom snimku prvo se vidi trenutak spuštanja kineskog rovera, a zatim i njegovo kretanje na površini crvene planete.
Ipak, jedan detalj koji je rover Džurong zabeležio na 4K verziji videa sa zvukom, tokom koga vidimo kako se udaljava od lendera, a zatim pravi panoramski snimak, izazvao je veliko interesovanje. Naime, na snimku kretanja rovera po Marsu, na 3:00 vidimo da Džurong u daljini "vidi" jedan predmet koji se ne uklapa u normalnu površinu Marsa.
O čemu se radi? Prva pomisao je da je rover jednostavno snimio lender od koga se udaljio, ali na početku i pri kraju snimka jasno je da lender izgleda potpuno drugačije. Ovo možemo videti u galeriji.
Ukoliko pogledamo prvi snimak u tekstu, odgovor je jasan. Na 0:10, prikazano je odvajanje kupole padobrana od vozila neposredno pred sletanje. Kineski Džurong je, dakle, snimio kupolu koja je pala nedaleko od mesta sletanja.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija