Na vojnoj paradi u Severnoj Koreji izostale su dve stvari, pa mnogi poznavaoci prilika tvrde da su to zapravo dve najvažnije poruke sa ove manifestacije. Severna Koreja proslavila je 73. godišnjicu svog postojanja noćnom vojnom paradom. Vojna parada je održana u glavnom gradu, a sve su prenosili državni mediji, dostavljajući fotografije parade sa učesnicima u narandžastim zaštitnim odelima, ali bez balističkih projektila.

Kim Džong Un, vođa Severnne Koreje, prisustvovao je događaju na kojem su vojska i Crvena garda radnika i seljaka, najveće civilne odbrambene snage u zemlji, od srede u ponoć marširali u Pjongjangu na trgu Kima Il Sunga, javila je novinska agencija KCNA.

Mediji su objavili fotografije ljudi u narandžastim zaštitnim odelima koji marširaju zajedno sa naoružanim vojnicima, a ono što je svima privuklo pažnju su gas maske koje su nosili, pa je ceo prizor ostavljao pomalo zastrašujući utisak.

Takođe, na paradi je prikazano tradicionalno oružje, poput raketnih bacača i protivtenkovskih projektila.

Ipak, prema medijskim izveštajima, nisu prikazane pomenute balističke rakete, a Kim nije održao govor, za razliku od prošlog oktobra kada se pohvalio nuklearnim sposobnostima države i pokazao interkontinentalne balističke rakete bez presedana.

"Redovi za sprečavanje epidemija i Ministarstvo za javno zdravlje bili su puni patriotskog entuzijazma da pokažu dobrobiti socijalističkog sistema u celom svetu, a istovremeno čvrsto štite bezbednost države i naroda od globalne pandemije", navodi KCNA.

Profimedia Vojna parada - Severna Koreja

Severna Koreja nije potvrdila nijedan slučaj kovida 19, ali je zatvorila granice i uvela stroge preventivne mere, prikazujući pandemiju kao pitanje opstanka nacije.

Profesor na studijama Severne Koreje u Seulu Jang Mujin tvrdi da nedostatak strateškog naoružanja i fokus na javnu bezbednost pokazuju da se Kim fokusirao na unutrašnja pitanja poput kovida 19 i ekonomije.

"Čini se da je parada strogo zamišljena kao domaći festival čiji je cilj promocija nacionalnog jedinstva i solidarnosti režima", istakao je Jang.

To što nije bilo nuklearnog oružja i što se Kim nije obratio, moglo bi značiti da je odlučio da ostane po strani i ostavi manevarski prostor u budućim razgovorima sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom.

Pregovori o zaustavljanju nuklearnog programa Severne Koreje vode se od 2019. godine.

Vlada američkog predsednika Džoa Bajdena najavila je da će tražiti diplomatske puteve za denuklearizaciju Severne Koreje, ali nije pokazala spremnost da prihvati poziv Pjongjanga za ublažavanje sankcija.

U julu se dogodilo oživljavanje međukorejskih telefonskih veza i to je vratilo nadu u povratak pregovorima o denuklearizaciji. Ipak, Severna Koreja je tada prestala da se odaziva na pozive, a Južna Koreja i SAD su prošlog meseca održale svoje godišnje vojne vežbe, za koje je Pjongjang upozorio da bi mogle izazvati bezbednosnu krizu.

(MONDO/Jutarnji list)