• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MISTERIJA NAJPOZNATIJEG TORNJA NA SVETU: Ova građevina je stara skoro 900 godina, a jedna stvar ne prestaje da ŠOKIRA

Autor Tamara Jovanović

Torre peendente di Pisa ili Torre di Pisa je najpoznatiji toranj na svetu, a predstavlja zvonik katedrale u Pizi u Italiji.

 Krivi toranj u Pizi Izvor: Youtube/printscreen/fitasjoias

Ovaj krivi toranj star je skoro 9.00 godina. Čuveni arhitekta Bonano Pisano započeo je gradnju davne 1173. godine. Međutim, toranj se krivio već od samog početka, a iako je arhitekta na njemu radio punih 12 godina, uspeo je da sagradi samo tri sprata, nakon toga je nestao i ne zna se da li je samo odustao od građevine ili je preminuo.

Gradnja je nakon toga stala 90 godina. Tek od 1250. godine nekoliko građevinara pokušavaju da ga isprave ali bezuspešno. Toranj 1360. godine dobija konačan izgled, kakav ima i danas, pod rukovotstvom arhitekte Guljeljmo de Instrika.

Možda će vas zanimati

 ZAŠTO SE TORANJ ISKRIVIO?

Godinama unazad provlače se razne legende o tome zašto se toranj iskrivio, neke od njih povezivane sa religijom a neke sa magijom.

Po jednoj od njih, za sve su krive gradske vlasti, koje su odbile da isplate graditelja, te je od u besu uzviknuo: "Dobro, ja odlazim, ali će za mnom poći i toranj". Ovo je kažu, bio razlog zbog kog je toranj počeo da se krivi u pravcu graditelja. Vlasti su u strahu odmah isplatile svoje graditelje, ali je ostala sramota u obliku iskrivljenog tornja. Po drugoj legendi, čuveni fizičar Galileo Galilej se rodio upravo u toj kuli, dok je zakone gravitacije proučavao bacajući razne predmete sa njenog vrha.

Međutim, odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan. Bonano je u samom startu pogrešio, jer je napravio temelj dubok samo tri metra, a iskrivljenju je doprinelo i loše zemljište na kojem se zvonik nalazi.

Najviša tačka krivog tornja nalazi se na visini od 55.86 metara, iskrivljen je za 5,5 odsto i ima čak 294 stepenika. Zanimljivo je da je težak više od 14.000 tona, dok su mu zidovi pri dnu debljine oko četiri, a na vrhu oko dva i po metra.

1990. toranj je zatvoren jer se previše iskrivio i bezbednost turista je bila ugrožena. Kako je u pitanju jedna od najvećih turističkih atrakcija Evrope, odmah je započeta akcija spašavanja koja je trajala preko deset godina. Akcijom je rukovodio arhitekta  Mikele je uspeo da sa svojim timom vrati toranj u položaj koji je imao 

MISTERIJA UNUTRAŠNJOSTI TORNJA

Toranj u Pizi je iz bezbednosnih razloga zatvoren za turiste 1990. godine, jer se previše iskrivio. Akcija spasavanja najveće turističke atrakcije u Evropi trajala je skoro 10 godina, a arhitekta Mikele Jamiolkovski je uspeo da ga sa svojim timom vrati u položaj koji je imao 1838. godine. Cela operacija koštala je preko pedeset miliona nemačkih maraka. 2001. toranj je opet otvoren za posetioce.

Iako su svi bar jednom u životu videli fotografije i snimke krivog tornja u Pizi, koji skoro svakodnevno fascinira sve, mnogi ostanu šokirani činjenicom da je njegova unutrašnjost ne baš tako reprezentativna i toranj u potpunosti prazan iznutra. 

Pogledajte kako izgleda unutrašnjost:

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pera

Bravo, star je svega 9 godina.

special image