Ruska vojska započela je zajedničke vojne vežbe s beloruskom, na teritoriji Belorusije i u blizini granice s Ukrajinom. Neki zapadni analitičari izrazili su sumnju na to da bi upravo ta vežba, u kojoj učestvuje čak 30.000 ruskih vojnika, mogla biti iskorišćena kao paravan za početak invazije na Ukrajinu.
I glavni zvaničnik NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je danas da je situacija sve opasnija, budući da se ruske snage oko Ukrajine ne prestaju da se gomilajui, te da je napad sve izvesniji.
"Ovo je opasan trenutak za evropsku sigurnost. Broj ruskih vojnika raste, a vremena za upozorenje na napad je sve manje. Mogući napad je sve izvesniji", rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim premijerom Borisom Džonsonom.
I dok Ukrajina i Zapad pokušavaju da dokuče planove ruskog predsednika Vladimira Putina i postignu diplomatsko rešenje kako bi se rat izbegao, poslednjih dana uočena su tri nova znaka koji sugerišu da je ruska invazija na Ukrajinu zaista neminovna, odnosno da su pripreme za nju u svojoj finalnoj fazi.
Postavljanje poljskih bolnica koje su nužne pri invaziji
Naime, izgradnja poljske bolnice, dolazak dodatnih vojnika na granicu i raspoređivanje ruske vojne policije odgovaraju upravo onim poslednjim koracima koje bi ruska vojska poduzela ako se zaista priprema krenuti u napad.
Analitičari s kojima je razgovarao britanski Sky News smatraju da sada postoji nekoliko načina da Rusija dodatno eskalira situaciju. Takođe ističu da neki od znakova koji su uočeni mogu teoretski biti i rezultat vojnih vežbi, ali je vrlo teško utvrditi koji su pravi planovi Rusije.
Posebno su indikativne promene u kampu za obuku Angarski na anektiranom Krimu, budući da je onde došlo do znatnog porasta aktivnosti.
Između ostalog, na novim satelitskim snimkama tog kampa uočeni su četiri smeđa duguljasta šatora i neidentifikovana struktura na severu kampa. Vojni analitičar s kojim je Sky News razgovarao zaključuje da je ta struktura najverovatnije poljska bolnica.
To bi mogao biti ključan signal jer je svrha poljskih bolnica, logično, hitno lečenje vojnika ranjenih u ratnim operacijama - iako bi se teoretski mogla koristiti kao deo vežbe.
Ruska vojna policija takođe u pokretu, potrebna je pri okupaciji zemlje
Čini se takođe, da je došlo i do znatnog priliva ljudstva u ovaj kamp, budući da je u njemu podignuto šezdeset velikih šatora, od kojih svaki može da primi 20 ljudi. Na jugu kampa se od početka godine pojavilo još 15 šatora. Procenjeni kapacitet kampa povećao se za više od 1000 vojnika - s oko 460 na više od 1500 - od 30. decembra.
Novi šatori su se pojavili i u nekoliko baza u Belorusiji, severno od Ukrajine. Ruska vlada, naravno, tvrdi da je ova aktivnost povezana s tekućim vojnim vežbama koje su počele danas i trajaće do 20. februara. Satelitski snimci pokazuju da su od decembra podignuti šatori koji bi mogli primiti preko 1000 vojnika.
Treći razvoj događaja koji ukazuje na pripreme za rat odnosi se na kretanje opreme koja pripada Rosgvardiji - ruskim vojnim policijskim snagama - u smeru ukrajinske granice. Prema Kirilu Mihajlu iz istraživačke grupe Conflict Intelligence Team (CIT), ovaj pokret je značajan jer su jedinice Rosgvardije "najprikladnije" za izvođenje protupobunjeničke aktivnosti nakon prve faze invazije i okupacije neprijateljske teritorije.
Neki od teretnih letova Rosgvardije otišli su na Krim, a iako su konvoji vozila krenuli prema Ukrajini, Mihajlo kaže da se ne zna tačno kuda su otišli.
I čečenske jedinice Rosgvardije na putu prema Ukrajini
Istraživači CIT-a analiziraju objave na društvenim mrežama kako bi pratili kretanje ruske vojne opreme s istoka na zapad, prema Ukrajini. Tako su primetili da je kamion koji se prevozio na jug iz severozapadne Rusije na boku imao zlatni amblem Rosgvardije te su analizom utvrdili da se amblem podudara s amblemima jedinica Rosgvardije.
Vozila Rosgvardije dolaze iz cele zemlje, uključujući i Čečeniju, što su ovi istraživači otkrili na osnovu snimaka s društvenih mreža. Čečenske jedinice Rosgvardije su "de facto deo lične vojske brutalnog (čečenskog) vođe Ramzana Kadirova i, ako odu u Ukrajinu, bili bi još manje odgovorni u svom ponašanju", ističu iz CIT-a.
Rusi na položaje u blizini Ukrajine dopremili i zalihe krvi
Istraživači CIT-a pronašli su dokaze i da se veliki vojni kamp kod ruskog grada Jelnija, 418 kilometara od ukrajinske granice, ispraznio te da su većina vojnih vozila i opreme - oko 700 tenkova, borbenih vozila i lansera balističkih projektila, među ostalim, odatle premešteni u pokrajinu Brijanska, samo nekoliko kilometara od ukrajinske granice. I u Brijansku su viđena vozila Rosgvardije u pokretu.
Namere Rusije ostaju nejasne, ali navedene aktivnosti, kao i izveštaji o stacioniranju ruskih zaliha krvi u blizini ukrajinske granice, upućuju na ozbiljnu eskalaciju.
Poslednji pokreti koji se mogu očekivati pre invazije su letovi aviona koji bi dopremili snage koje nedostaju na granicu, budući da tako mogu doći najbrže i najdiskretnije.
(Mondo/index)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina