Evropska komisija je predložila plan koji bi mogao za dve trećine da smanji zavisnost Evropske unije od ruskog gasa već do kraja ove godine, a znatno pre kraja ove decenije EU bi bila potpuno nezavisna od ruskih fosilnih goriva.

“Moramo postati nezavisni od ruske nafte i gasa. Jednostavno se ne možemo oslanjati na dobavljača koji nam preti”, izjavila je predsednica Komisije Ursula fon der Lajen.

Evropska unija uvozi 90 posto svojih potreba za gasom, od toga iz Rusije oko 45 posto. Rusija je i glavni dobavljač sirove nafte, 27 posto evropskog uvoza je iz Rusije, zatim iz Norveške, Kazahstana i Sjedinjenih Država, po osam posto iz svake od te tri zemlje.

Evropa se već nekoliko meseci suočava s velikim rastom cena energije, najpre zbog povećanja globalne potražnje usled pandemije kovida-19, a sada je ruska invazija na Ukrajinu dodatno pogoršala problem i unela nesigurnost u pogledu mogućeg prekida snadbevanja potrebnim energentima.

Sjedinjene Države i deo članica EU traže prekid uvoza energenata iz Rusije kako bi je i na taj način prisilili da okonča rat koji vodi protiv Ukrajine, međutim, deo članica EU kaže da ne mogu u tako kratkom roku da nađu zamenu za ruski gas. 

Neposredno pre invazije na Ukrajinu, veleprodajne cene gasa bile su oko 200 posto veće nego pre godinu dana, a slično je bilo i s cenama električne energije.

Trenutno su skladišta gasa u EU popunjena oko 29 posto, što je dovoljno do kraja ove sezone grejanja. Međutim, dalji poremećaj u dotoku ruskog gasa mogao bi da pogodi privredu i dovede do zatvaranja kompanija. 

Plan EU za potpuno odvajanje od ruskog gasa

“Moramo da ubrzamo prelazak na čistu energiju. Što pre pređemo na obnovljive izvore i vodonik, u kombinaciji s energetskom efikasnošću, tim pre ćemo zaista postati nezavisni i ovladati našim energetskim sastavom”, kaže fon der Lajen.

S ciljem postupnog smanjivanja zavisnosti od ruskih fosilnih goriva, Komisija predlaže plan pod nazivom “REPowerEU”, koji treba da pojača otpornost energetskog sastava.

Komisija je najavila da će do kraja ovoga meseca predstaviti zakonodavni predlog kojim će se propisati da kapaciteti skladišta gasa u EU budu popunjeni najmanje 90 posto do 1. oktobra svake godine, kako bi se smanjila neizvesnost oko snadbevanja pre sezone grejanja. 

Plan za ovu godinu - tečni gas iz SAD-a i Katara

Uvozom gasa od drugih dobavljača i tečnog gasa iz zemalja poput Sjedinjenih Država i Katara ove godine bi se moglo zameniti oko 60 milijardi prostornih metara gasa, što je više od trećine godišnjeg uvoza iz Rusije (155 milijardi prostornih metara).

Novi projekti vetroelektrana i sunčanih elektrana mogli bi ove godine zameniti 20 milijardi prostornih metara ruskog gasa, navodi Komisija.

Jedna od preporuka zemljama članicama jeste da oporezuju ekstra dobit energetskih kompanija i deo tako prikupljenih sredstava usmere za zaštitu potrošača i industrije od visokih cena električne energije.

Cena električne energije u EU određuje se prema cenama najskupljeg energenta, gasa, iako se gas u manjoj meri koristi za proizvodnju električne struje, zbog čega su proizvođači struje ostvarivali neverovatno velike profite. Međunarodna agencija za energiju procenjuje da bi se takvim potezom moglo prikupiti oko 200 milijardi evra ove godine.

Nemačka najavila gradnju dva terminala za gas

Nemačka se nada da će za dve godine imati u priobalnom delu zemlje svoja prva dva terminala za istovar uvezenog tečnog prirodnog gasa (TPG), izjavio je danas ministar ekonomije Robert Habek.

"Potpuno smo se složili da se izgradnja elektroenergetske mreže,TPG terminala i postrojenja obnovljivih izvora energije mora obaviti “Teslinom brzinom”, rekao je Habek nakon sastanka s ministrima energetike 16 nemačkih država na kojem je bilo reči o eksplozivnom rastu cena energenata", prenosi Rojters.

Na pitanje šta znači "Teslina brzina“, Habek je rekao da je pod tim mislio na dve godine koliko je kompaniji "Tesla" bilo potrebne da završi izgradnju gigafabrike u blizini Berlina.

On je takođe rekao da su sankcije Evropske unije protiv Rusije osmišljene tako da građani i evropska ekonomija mogu da ih podnesu, te da je Brisel spreman da se pozabavi rešavanjem problema koje bi izazvao prekid ruskih isporuka energije u Evropu.

(MONDO)