• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"ZAROBILI SMO VAGNEROVCA!" Najbrutalniji ruski plaćenici ŠIRILI TEROR od Ukrajine do Afrike - jedan pao u njihove ruke!

Autor Jana Desovski

Islamistička grupa u Maliju tvrdi da je uhvatila plaćenika privatne bezbednosne kompanije povezane sa Kremljom.

 Zarobljen zloglasni Putinov vojnik Izvor: Youtube/ WarsaW /printscreen/ Profimedia

Džihadistička grupa u Maliju tvrdi da je uhvatila borca zloglasne plaćeničke grupe Vagner povezane sa Kremljom, koja se navodno bori protiv islamističkih militanata u toj zapadnoafričkoj zemlji.

"Prve nedelje aprila mi smo zarobili ruske trupe Vagnera u regionu Segu u centralnom Maliju", navodi se u saopštenju GSIM-a (Grupa za podršku islamu i muslimanima) upućenom AFP-u, prenosi Gardijan.

Ovo je prvi put da je GSIM, grupa povezana sa Al Kaidom i najveća džihadistička mreža u Sahelu - graničnoj zoni u Africi između Sahare na severu i plodnijeg regiona Sudana na jugu - objavila da je zarobila Vagnerovog borca.

Sjedinjene Države, Francuska i neke druge zapadne zemlje kažu da su ruske paravojne jedinice u Maliju operativci privatne kompanije za obezbeđenje Vagner, koja je takođe optužena za zlostavljanje u Centralnoafričkoj Republici.

Vlada Malija u kojoj dominira vojska, odbacila je optužbe, tvrdeći da su Rusi vojni instruktori u zemlji.

GSIM je u saopštenju naveo da su "ove smrtonosne snage učestvovale sa vojskom Malija u operaciji desantnog sletanja na pijaci u selu Moura, gde su se sukobile sa nekoliko mudžahedina pre nego što su zadržale to područje pet dana i ubile stotine nevinih ljudi "civili".

Možda će vas zanimati

Brutalni sukob traje od 2012. godine

Ruski plaćenici su takođe izveli dve padobranske operacije u centralnom Maliju, tvrdi ta džihadistička grupa, tvrdeći da su njeni borci zaplenili oružje "odbeglim plaćenicima".

Veliki delovi Malija su van kontrole vlade zbog brutalnog sukoba koji je počeo 2012. godine, pre nego što se proširio na susedne zemlje – Burkinu Faso i Niger. Francuska, koja je intervenisala u Maliju 2013. godine, odlučila je u februaru da povuče svoje snage iz zemlje nakon decenijske borbe protiv džihadista.

Ovu zemlju Sahela predvodi vojna hunta, koja je preuzela vlast pučem 2020. godine.

Hunta je prvobitno obećala da će obnoviti civilnu vlast, ali nije ispunila raniju obavezu prema ECOVAS-u (Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država) da održi izbore u februaru ove godine, što je dovelo do regionalnih sankcija.

Prošlog meseca, vlada u Bamaku, glavnom gradu Malija, saopštila je da je "neutralisala" 203 džihadista u selu Moura, ali svedoci i organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč kažu da je mnogo civila ubijeno. Mirovne snage UN MINUSMA su uzalud tražile od vlasti Malija da im dozvole da posete Mourija kako bi istražile događaje.

Zapadni mediji javljaju da su članovi Vagnerove grupe, za koje se veruje da su bliski ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, takođe raspoređeni u borbama u Ukrajini. Poznato je da gde god da su prisutni, deluju u velikoj tajnosti.

(MONDO/Jutarnji.hr)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image