• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"PLATA JE 3 PUTA VEĆA NEGO KOD NAS, LAKO SE NAPREDUJE" Luki je posao na kruzeru promenio život, EVO KAKO DA SE ZAPOSLITE

Autor Teodora Boškovski

Ovaj momak sa primorja se zaputio na prekookenaski kruzer i otkrio detalje o životu hiljadama kilometara daleko od kuće.

 "PLATA JE 3 PUTA VEĆA NEGO KOD NAS, LAKO SE NAPREDUJE" Luki je posao na kruzeru promenio život, EVO KAKO DA SE ZAPOSLITE Izvor: MONDO/Mladen Stojović

Luka Čalović, momak iz Rijeke se nakon što je završio fakultet za Menadžement u turizmu i ugostiteljstvu odlučio na posao kilometrima daleko od  kuće i zaposlio na prekookeanskom kruzeru. On je u intervjuu za Net.hr otkrio kako najlakše doći do posla na brodu, koliko može da se zaradi i uštedi i kakav je život i rad na kruzeru.

Pre nego što se zaposlio na kruzeru on je radio dve godine u jednoj turističkoj agenciji u kojoj je kako i sam kaže upao u kolotečinu. Više mu nije bilo zanimljivo da organizuje i prodaje turističke aranžmane drugim ljudima i da gleda kako oni putuju i zabavljaju se, dok on svakog dana sedi u kancelariji i obavlja isti posao. Kako kaže, shvatio je šta propušta i odlučio da promeni život.

''S idejom rada na kruzeru sam se prvi put susreo još na studijama, nekoliko kolega mi je pričalo kako imaju poznanike koji su im govorili o svojim iskustvima, dobroj zaradi i brzoj mogućnosti napredovanja. Iako me je porodica pokušala odgovoriti od toga, kako je moje nezadovoljstvo trenutnim poslom raslo, tako je moja odluka da odem na brod svaki dan bila sve čvršća. Sledećih nekoliko meseci sam proveo istražujući po raznim forumima iskustva drugih, uspoređujući uslove rada u raznim kompanijama, pozicije, načine apliciranja i sl.'', objašnjava Luka za Net.hr.

Možda će vas zanimati

S obzirom na njegovo iskustvo zaposlio se u sektoru ''eskurzija''. Posao je podrazumevao komunikaciju sa gostima i dosta administracije kako bi svi promotivni materijali o destinacijama bili pripremljeni na vreme. Kompaniji je bilo potrebno redovno dostavljati  finansijske izveštaje o prodaji, a ukoliko oni nisu bili zadovoljavajući sledila su iscrpljujuća objašnjenja.

''Zavisno koja je destinacija u pitanju znalo je biti prigovora gostiju. Bilo je i neprijatnih situacija, ali sve je to deo posla'', objašnjava Luka.

Međutim, kako Luka kaže, uprkos stresnim i nezgodnim situacijama sa gostima i nadređenima, posao na kruzeru ima i svoje lepe strane. Uz pomoć loklanih vodiča zaposleni imaju priliku da se upoznaju sa mestima i destinacijama koje se nude i na taj način da iz prve ruke nauče o mogućnostima i proizvodima koje će kasnije prodavati putnicima.

''Imali smo priliku da isprobamo sve najbolje što destinacija nudi od jet ski-jeva, off road vožnji Jeepom ili buggyjem, zip linea, zabavnih parkova, helikoptera, skakanja s padobranom, plivanja sa delfinima, ronjenja s morskim psima, safarija, itd. Često su nam organizovali team buildinge u vrhunskim odmaralištima  na privatnim plažama nakon čega bi ponovno napunili baterije i zaboravili na sve one loše i stresne situacije kroz koje smo svakodnevno prolazili'', kaže on za Net.hr.

Za pet godina Luka je obišao skoro 90 država. Od Grenlanda i Islanda, preko Meksika, Jordana, Bahama, Maldiva i Jamejke, pa sve do Južnoafričke Republike.

Nagledao se svega i svačega

Na putovanjima je doživeo različite anegdote i, kako kaže, "nagledao se svega i svačega".

''Jedan od kapetana je znao da otvoreno provodi vreme sa ljubavnicom takođe zaposlenom na brodu, a zatim je pošalje na odmor kada mu žene dođe u posetu. Sećam se jednog FIlipinca koga su uhvatili sa punim koferom kondoma koje je uzimao sa broda u nameri da ih prodaje'', govori Luka i dodaje da je nasjmešnije scene doživeo upravo na Jamajci.

''Kada dođemo na Jamajku lokalci koji rade na brodu iskrcavaju robu koju su kupili u Americi, bilo je tu hromiranih felni i ogromnih plazma televizora. Na Jamajci su  rigorozne provere upravo zbog švercovanja narkotika, ali zanimljivo je bilo da nam je obezbeđenje na ulasku u zemlju nudilo marihuanu'', objašnjava on.

''Takođe dok smo polagali kurs za ronjenje, jedan od zarona je bio baš na Jamajci, s instruktorom smo se spuštali polako do dna, gde smo primetili neke zamke za ribe, ali nismo na njih obraćali pažnju da bi nam se na kraju kad smo izronili približio jedan brodić. Čovek na njemu je bio inače vlasnik zamki za ribe. On nam nam je otvoreno pretio harpunom misleći da pokušavamo da mu ukrademo ulov. Instruktor je jedva objasnio da smo  mi studenti i da imamo kurs ronjenja. Bilo je tu i raznih situacija s gostima. Jedni su prijavili uginulog pacova i tražili da im se vrate svi troškovi koje su napravili tokom krstarenja, da bi se na kraju ispostavilo da se radi o kućnom ljubimcu, zamorcu i da su već ranije  na drugom kruzeru pokušali istu podvalu. Desio se slučaj sa jednom naizgled običnom brazilskom porodicom koju je policija došla da uhapsi  jer su na kamerama uhvaćeni kako kradu u jednoj zlatari. Na kraju se ispostavilo da su bili uigran tim za krađe po zlatarama. Svega sam se stvarno nagledao, mogao bih nabrajati ovako u nedogled'', priseća se Luka za Net.hr.

Početna plata tri puta veća od one na kopnu

Dobra zarada i ušteda na kruzeru zavisi od pojedinca, napominje Luka.

''Hrana i smeštaj su besplatni, međutim mnogo je zamki u koje je lako upasti. Neki pojedinci znaju redovno da naprave  velike račune u baru ili da preteraju sa kupovinom, ali uz sve to neko ko je došao na brod sa jasnim ciljem može fino da uštedi''. S obzirom da je promena radne snage velika, brzo može da se napreduje u odnosu na kopno. Prosečne plate za niže pozicije su dva ili tri puta veće nego na kopnu, dok menadžerska plata zna da budu kao moja polugodišnja, a inženjerska kao godišnja, kaže on.

Što se tiče prava radnika na kruzeru i da li zaposleni mogu besplatno da povedu bračne partnere Luka objašnjava da sve zavisi od pozicije.

''Više rangirana posada ima pravo da povede članove porodice i oni plaćaju simboličan iznos po danu'', objašnjava on.

Život na brodu

Na pitanje koliko je teško živeti i raditi na brodu Luka objašnjava da se radi bez slobodnih dana, da su sati dugi, situacije stresne, a posao često težak.

''Neki moji prijatelji su odustajali na polovini potpisanog ugovora, jednostavno to nije bilo za njih, nisu se pronašli u tome, ali ne žale za iskustvom koje su dobili. Na kraju krajeva, čovek u životu žali za stvarima koje je propustio da uradi'', zaključuje Luka i za sam kraj dodaje da mu je rad na kruzeru promenio život potpuno, ali i njega samog.

''Osim znanja i iskustva koje sam poslovno stekao i svIh predivnih doživljanja i ljudi koje sam upoznao iz celog sveta, upoznao sam i samog sebe. Izašao sam iz zone komfora i naučio sam da živim život, umesto da preživljavam''.

(MONDO/NET.HR)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dr.gan

Decko je skroz u pravu,mogu da potvrdim ove stvari 100%

special image