Navođena raketna krstarica sa 510 članova posade, "Moskva" je bila vodeći brod ruske Crnomorske flote. Potonuo je 14. aprila nakon što su ga pogodile dve ukrajinske protivbrodske rakete Neptun, saopštili su zvaničnici SAD-a. Moskva je s druge strane saopštila da je brod potonuo nakon požara. "Moskva" je bio najveći ruski ratni brod potopljen u borbama od Drugog svetskog rata. Američki zvaničnici rekli su da ima značajnih ruskih žrtava, ali ne znaju koliko, dok je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije nedavno saopštilo da je jedan član posade raketne krstarice Moskva poginuo pokušavajući da ugasi požar, dok je 27 mornara nestalo u talasima. Preostalih 396 mornara je evakuisano.
Napad se dogodio nakon što su ukrajinske snage pitale Amerikance o brodu koji plovi Crnim morem južno od Odese, rekli su američki zvaničnici za NBC Njuz. SAD su ga identifikovale kao "Moskvu", rekli su zvaničnici, i pomogle da se potvrdi njegova lokacija, nakon čega su Ukrajinci gađali brod.
SAD nisu unapred znale da će Ukrajina gađati Moskvu, rekli su zvaničnici, i nisu bile uključene u odluku o napadu. Pomorski obaveštajni podaci se dele sa Ukrajinom kako bi joj pomogli da se odbrani od napada ruskih brodova, dodali su zvaničnici. Uloga SAD u potonuću nije ranije prijavljivana. Međutim, NBC Njuz je prošlog meseca detaljno opisao kako su američki obaveštajni podaci podeljeni sa Ukrajinom bili ključni za uspeh Ukrajine do danas, uključujući i pomoć Ukrajini da cilja ruske snage i izbegne ruske napade.
Američki zvaničnici izrazili su zabrinutost da bi izveštavanje o razmeni američkih obaveštajnih podataka sa Ukrajinom moglo da naljuti Putina i izazove nepredvidiv odgovor. Bela kuća nije odmah dala komentar za NBC Nevs.
Otkriće o "Moskvi" dolazi nakon izvještavanja Njujork Tajmsa da su obavještajni podaci SAD-a u nekim slučajevima pomogli Ukrajini da ubija ruske generale. Američki zvaničnici to nisu osporili, ali su snažno odbacili tvrdnju da su SAD eksplicitno davale informacije sa namerom da udare na ruske vojne vođe.
"Ne pružamo obaveštajne podatke o lokaciji visokih vojnih vođa na bojnom polju", rekao je novinarima u četvrtak sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi, dodajući da SAD dele obaveštajne podatke sa ukrajinskim snagama, ali im ne govore koga ili šta da napadnu. Trenutna američka politika izričito zabranjuje deljenje smrtonosnih obaveštajnih podataka o ruskim civilnim i vojnim vođama, izjavila su za NBC Njuz dva američka zvaničnika upoznata sa tim.
(Mondo/NBC Njuz)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!