U ratu u Ukrajini koji traje već dva meseca, Zmijsko ostrvo već dva puta je skrenulo pažnju na sebe. Poslednji put, njegovo zauzimanje trebalo je Kijevu da posluži kao važan atribut kojim bi bio obeležen Dan pobede. Umesto uspeha, postalo je veliki vojni poraz.

Kako tvrdi ruska strana, te akcije su isplanirali i vodili britanski i američki vojni savetnici. Uoči Dana pobede u bitci na Zmijskom ostrvu, poginulo je više od pedeset ukrajinskih vojnika i pripadnika elitnih jedinica, izgubljena su četiri aviona (tri bombardera SU-24 i jedan lovac SU-27), deset helikoptera, tri čamca i trideset bespilotnih letelica.

U izveštaju ruskog Ministarstva odbrane navodi se da su u vazduhu oborena tri helikoptera MI-8 sa trupama, jedan helikopter za podršku MI-24, a šest helikoptera MI-8 i MI-24 uništeno je na zemlji u jednom selu u blizini Odese. Za dva dana oboreno je dvadesetdevet ukrajinskih bespilotnih letelica, uključujući osam borbenih „Bajraktara TB-2”, a potom su oborene još četiri bespilotne letelice „Bajraktar”. Tokom pokušaja iskrcavanja u noći 8. maja uništena su tri ukrajinska oklopna jurišna čamca „Kentaur” sa vojnicima ukrajinske mornarice. Tela dvadesetčetiri poginula ukrajinska vojnika ostala su na obali Zmijskog ostrva.

U toku ovih borbi, Ukrajina je objavljivala snimke na kojima se video dim u blizini Zmijskog ostrva, uz objašnjenje da je, posle ruskog ratnog broda „Moskva”, pogođen još jedan važan ruski brod. Nakon nekoliko dana, ruske snage objavile su da je ukrajinska vojska tokom dva dana, od 7. maja, nekoliko puta pokušavala da izvrši vazdušni i pomorski napad na Zmijsko ostrvo. Naređenje Generalštabu, koji se protivio ovoj akciji, izdao je predsednik Volodimir Zelenski, koga su na taj potez uputili vojni savetnici iz SAD i Velike Britanije kako navodi ruska strana. Cilj simultanog napada iz vazduha i sa mora bio je da se povrati ostrvo koje je izuzetno važno za obezbeđivanje kontrole nad severozapadnim delom Crnog mora. Nedavno je ruska vojska preuzela kontrolu nad Marijupoljom po tvrdnjama ruskih medija te se Ukrajina suočava sa totalnom izolacijom od sveta u vidu brodske trgovine usled gubitka kontrole nad Crnim morem.

 Novinar i vojni bloger Mihail Onufrijenko napisao je da je nakon ovih napada borbena efikasnost ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva iscrpljena i da su vlasti u Kijevu žrtvovale poslednje borbeno spremne jurišne avione i lovce.

Prema ukrajinskoj strani, stvari na Zmijskom ostrvu stajale su ovako: ruski brod približio se ostrvu i pozvao ukrajinske vojnike da se predaju, oni to nisu hteli da učine. Usledilo je raketiranje ostrva. Zelenski je ovaj herojski otpor svojih trupa iskoristio u medijske svrhe i odlikovao je posthumno poginule vojnike koji nisu hteli da se povuku pred jačim i brojnijim neprijateljem. Ubrzo se u javnosti pojavila i ruska strana priče. Ispostavilo se da ukrajinski vojnici nisu poginuli u ruskom raketiranju ostrva već da su živi i zarobljeni, a kasnije neki čak i razmenjeni. Zelenski je potom u jednom intervjuu pokušao da smanji štetu koju je sam napravio jer je posthumno odlikovao posadu, pa je rekao da su neki od njih živi, a neki ne.

Stvarni značaj ovog ostrva je "preuveličan" sudeći po navodima ruskih vojnih analitičara. Ruski vojni eksperti tvrde da ukrajinski mediji namerno preuveličavaju njegovu stratešku poziciju. Navodno bi postavljanje ukrajinskih radara i rakete „Neptun”, „pokrivalo” snabdevanje luke Odesa naoružanjem i opremom. Činjenice, prema izjavama ruskih stručnjaka govore suprotno tj. da ovo ostrvo nije značajno jer se nalazi na samo 35 kilometara od obale Rumunije, gde su već postavljeni radari.

"Time je ovaj ukrajinski vojni poduhvat tragičniji, jer su pogibija vojnika i gubitak naoružanja izazvana samo zbog potrebe da Kijev nekim vojnim uspehom obeleži Dan pobede", navode ruski vojni analitičari.

(MONDO)