Oklevanje Džozefa Bajdena da Ukrajini pošalje raketne sisteme velike snage postalo izvor napetosti za Kijev.

Ukrajinski zvaničnici postaju sve više besni što američke vlade da Kijevu nisu žele da isporuče raketne sisteme za višestruko lansiranje dugog dometa američke proizvodnje, prenosi Politiko u sredu.

Citirajući tri neimenovana zvaničnika koja su "upoznata sa ovim pitanjem", Kijev već mesecima traži isporuku američkog raketnog sistema za višestruko lansiranje (MLRS), a Bela kuća očigledno još uvek koči potencijalnu pošiljku, zabrinuti da bi se to moglo protumačiti kao dalja eskalacija od strane Kremlja.

Zaposleni u Kongresu koji razumeju situaciju kažu da se "zamah" koji je viđen tokom razgovora Vašingtona i Kijeva "izgleda da se sada ohladio", sa "pojačavanjem frustracija" u Kijevu.

Anonimni zvaničnik Bajdenove administracije je potvrdio da su Vašington i Kijev u aktivnoj diskusiji o raketnim sistemima napominjući da se svo oružje koje Ukrajina traži može brzo isporučiti.

Neimenovani službenik je dalje objasnio da Bela kuća mora da "donosi odluke o tome koji sistemi naoružanja obezbeđuju najveći vojni udarac za istu količinu novca". Imajući ovo na umu, Bajdenova administracija je, kako se izveštava, odlučila da je "efikasnije poslati haubice jer možete poslati više njih" za iznos dodeljenog novca, u poređenju raketama.

Dok SAD nisu imale problema da isporuče višestruke raketne sisteme iz sovjetske ere Ukrajini, kojih američki istočnoevropski saveznici imaju u izobilju, primetio je Politiko, Vašington je prestao da obezbedi Kijevu artiljerijske sisteme većeg dometa i veće razorne moći, koji bi omogući ukrajinskoj vojsci da pogađa mete unutar Rusije.

Prema članku, predsednik Volodimir Zelenski je naveo da su raketni sistemi M142 HIMARS i M270 MLRS među oružjem koje im je najpotrebnije.

Sudeći po izveštajima nemačkih medija, Ukrajina nije nezadovoljna samo SAD. Die Velt je u sredu izvestio da je prošlog petka ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba preuzeo zadatak nemačke ministarke odbrane Kristin Lambreht tokom sastanka ministara inostranih poslova G7 u zemlji. U privatnom razgovoru sa Lambrehtom, Kuleba je navodno od nje tražio iskren odgovor u vezi sa isporukom samohodnog protivavionskog topa Gepard, koji je ranije Kijevu obećao Berlin.

Prema izveštaju, ukrajinski zvaničnik je zahtevao da se ili nestala municija za vozilo odmah sredi, ili će Nemačka morati konačno da prizna da ta tema više nije na stolu, u tom slučaju bi se od Berlina očekivalo da se "fokusira na novu projekat." Neimenovani ukrajinski izvori rekli su za Die Velt da je to bio težak razgovor u kojem je Kuleba postao "zaista besan".

Na pitanje za komentar, nemačko Ministarstvo odbrane je odbilo da otkrije bilo kakve detalje, navodeći privatnu prirodu razgovora.

(MONDO)