• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VOJNI PRITISCI SVE VEĆi, JOŠ JEDNA ZEMLJA SE ODRIČE NEUTRALNOSTI? Da li će i oni krenuti stopama Švedske i Finske?

Autor Sara Gajić

U NATO ulaze Finska i Švedska, svi se pitaju da li će Austrija slediti njihov primer.

 Da li je Austrija neutralna Izvor: Profimedia

U slučaju Švedske i Finske, decenije njihove neutralnosti nisu bile ništa drugo nego dobrovoljna spoljna politka, dok su Austrija i Švajcarska su, sa druge strane, obavezane na neutralnost međunarodnim ugovorima.

Austrijski kancelar Karl Nehammer je odbacio mogućnost da Austrija pristupi u NATO. On je to ponovio u aprilu, neposredno pre nego što je otputovao u Moskvu kako bi uverio predsednika Vladimira Putina da prekine ruski napad na Ukrajinu: "Austrija je bila neutralna, Austrija je neutralna i Austrija će ostati neutralna", rekao je austrijski kancelar.

Ali onda je 50 austrijskih poznatih ljudi ponovo postavilo pitanje. U otvorenom pismu pozivaju saveznog predsednika Aleksandra van der Belena da izvrši nezavisnu proveru kako bi se utvrdilo je li neutralnost zemlje i dalje aktualna, piše Dojče Vele.

"Uvek je bilo pokušaja s različitih strana da se odustane od neutralnosti, ali su uvek bili neuspešni. Ne postoji stranka koja to želi, a ne želi ni stanovništvo", kaže bečki politolog Hajnc Gartner.

U anketama se više od 75 posto Austrijanaca redovno izjašnjava za neutralnost. Time bi se na kraju krajeva rasprava zapravo mogla skinuti s dnevnog reda. Pa ipak, ostaje pitanje zašto se neutralnost Austrije čini tako apsolutna, pogotovo što ova zemlja vodi aktivniju spoljnu politiku od Švedske i Finske ili Švajcarske.

Zašto je Austrija uopšte neutralna? Vekovima je Austrija bila velika sila koja je postavljala cara u Svetom rimskom carstvu i bila je sve samo ne neutralna. U 19. veku formirano je Austrijsko carstvo, koje je 1867. godine postalo carska i kraljevska dvojna monarhija Austrougarske, koja je obuhvatala velike delove Balkana i proširila se na današnju Ukrajinu.

Možda će vas zanimati

Posle poraza u Prvom svetskom ratu Austrija je Versajskim ugovorom svedena na današnje granice. Međutim, zemlja je postala neutralna tek deset godina nakon još jednog poraza i to u Drugom svetskom ratu 26. oktobar 1955. godine Bečkim državnim ugovorom. U to vreme zemlju su, kao i Nemačku, okupirale četiri sile koje su pobedile u ratu, Rusija, SAD, Velika Britanija i Francuska.

"Neutralnost je bila jedini način za Austriju da natera savezničke trupe da se povuku", objašnjava Gartner.

Austriji je tada čak pretila trajna podela, slična onoj u Nemačkoj, ali je ona otklonjena konsenzusom sila pobednica o neutralnosti, posebno Sovjetskog Saveza i SAD-a, napominje on.

Koliko je Austrija neutralna? Čak i ako se uzme u obzir činjenica da je Sovjetski Savez u to vrijeme pristao na neutralnost, nema sumnje da Austrija naginje kulturi i demokratskom, tržišno-ekonomskom sklopu vrednosti Zapada. To se ogleda i u činjenici da je Austrija 1961. godine postala jedna od osnivača Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Međutim, u isto vreme, od 1960-ih, glavni grad Austrije Beč postao je sedište nekoliko važnih međunarodnih organizacija koje se ne mogu pripisati ni jednoj strani Hladnog rata, uključujući Međunarodnu agenciju za atomsku energiju i Organizaciju zemalja izvoznica nafte kao i niz organizacija Ujedinjenih nacija. Bruno Kreisky, austrijski kancelar od 1970. do 1983, vidio je ovo kao bolju alternativu sigurnosne politike u odnosu na jačanje vojske u zemlji.

Za politologa Gartnera ovo nije kontradikcija. "Nije u pitanju neutralnost, nego vojna neutralnost", ističe on. Državni ugovor isključuje posebno tri stvari: vojno mešanje u sukobe drugih zemalja, stalno stacioniranje stranih trupa u Austriji i pristupanje vojnom savezu.

Ipak, Sovjetski Savez se, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo, dugo protivio pristupanju Austrije Europskoj zajednici, organizaciji koja je prethodila Evropskoj uniji. Ovo je opravdano pasusom u državnom ugovoru koji je isključivao "uniju s Njemačkom" , čak i ekonomsku. Konačno, neposredno pre pada Berlinskog zida, Austrija je podnijela zahtev za članstvo, koji je ispunjen 1995. godine.

Ali svoju neutralnost Austrijnanci tumače drugačije: "Švajcarska se drži pasivnije neutralnosti od Austrije", kaže Gartner. Tradicionalno, Švajcarska se ne priključuje nikakvim državnim sankcijama, nije članica EU-a i stoga ne sarađuje u zajedničkoj spoljnosti i sigurnosnoj politici EU-a.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

AA

SAD ucenjuje sve drzave i preti sankcijama i laznim dojavama o bombi ko ne zeli da ih slusa. Sve jako poznato. Ko zna kako drugima sve preti. Politicari zeljni fotelje ima celu drzavu da uniste kao Zelenski sto je unistio Ukrajinu samo da bi ostao u fotelji, a doduse on je tu i postavljen da bi unistio Ukrajinu. Finska i Svedska zemlje sa visokim standardom zivota, razvijenom privredom... Cisto sumnjam da oni zele da rizikuju svoj udoban zivot da bi usli u NATO i time mozda rizikovali da prodju kao Ukrajina. To radi samo marijonetska vlast u tim drzavama, kojima upravlja SAD. Cilj SAD je da zavade ceo svet sa Rusijom. Da na Rusiju krene cela Evropa i da time oslabe Evropu, a i Rusiju. Na kraju kada Rusija bude dovoljno iscrpljena, SAD ce samo lagano doci kao "oslobodioc" i "mozda' pobediti tako oslabljenu Rusiju. Time bi posle imali kontrolu nad celim svetom, sto im je i cilj. Tako bi barem ja uradio da sam SAD.

Djuradj

Finska je bitna. 100 km od Sankt Petersburga. Instaliranje americkih raketa u Finskoj znacio bi rat. Isto vazi za Baltik i vazilo je za Ukrajinu. Baltik je u NATO, pa u njemu nema hipersonicnih raketa, jer su Rusi jasno upozorili da ih ne zanima u kom su savezu ako im ugroze bezbednost, i da ce momentalno odgovoriti. Zato su hipersonicne, najblize ruskim granicama, u Nemackoj. Ovi iz Ukrajine se pravili pametni i u januaru pricali o trajnoj americkoj bazi, americkim raketama, ponovnom razvoju nuklearnog oruzja, i imaju sad sta imaju. Bili veci NATO od zemalja clanica NATO. Austrija je nebitna iz ugla bezbednosti Rusije. Iz Austrije americke hipersonicne ne mogu da presrecu ruske interkontinentalne u ranoj fazi leta, kao sto mogu iz Finske, Baltika, Ukrajine, i tako im obesmisliti uzvratni udar. Rusija bez uzvratnog udara, mora da pristane na americki diktat, a to se nece desiti po cenu rata, sto svedoci rat u Ukrajini. Austrija nije preterano bitna u velikoj igri ni za Ameriku ni za Rusiju zbog polozaja. Zato, ne vidim zasto bi uopste ulazili u NATO. To je odricanje od dela suvereniteta. Treba da ostanu neutralni, a politicki se moraju drzati Zapada, zbog geografskog polozaja. Politicki uz Zapad, a ako kojim slucajem izbije rat i krenu takticki udari, na njihovu teritoriju nece pasti nista, za razliku od ostalih NATO clanica. Tako bi radila pametna drzava.

special image