Reporteri britanskog lista "Guardian" obilazili su regije severno od Kijeva zbog tvrdnji ukrajinskih tužioca za ratne zločine da je ruska vojska koristila u više navrata oružje koje je zabranjeno prema Ženevskoj konvenciji. Oko ponoći 1. marta, ruski bombarderi izbacili su seriju eksplozivnog punjenja od 250 kilograma iz perioda sovjetske ere iznad mesta Borodjanka, severno od prestonice Ukrajine, Kijeva. Bile su to moćne bombe FAB-250, dizajnirane i namenjene za uništavanje vojnih ciljeva kao što su neprijateljski bunkeri i neprijateljske baze. Međutim, u ovom malom gradu od svega 13.000 stanovnika nema takvih vojnih objekata. Bombe su pale na najmanje pet stambenih zgrada prema navodima reportera londonskog Gardijana. Više desetina tela je pronađeno u ruševinama nakon što su se Rusi početkom aprila povukli iz kijevske regije.
"Ukrajinski tužioci su bili danima na terenu i skupljali dokaze o počinjenim ratnim zločinima nad ukrajinskim stanovništvom", navode novinari britanskog Gardijana.
Ruska strana navodi da ukrajinska strana koristi nedozvoljeno oružje. Nedavno su objavili prikupljene dokaze o biološkom oružju u Ukrajini.
Šta spada u ratne zločine?
Ratni zločin je sastavni deo međunarodnog prava koje je utvrđeno Haškim konvencijama iz 1899. i 1907. godine. Dopunjeno je Ženevskim konvencijama iz 1949. godine. Pojam "ratni zločin" ukratko označava ubijanje ratnih zarobljenika i civila, zlostavljanje i deportacija civilnog stanovništva u logore za prisilan rad, mučenje zarobljenika, uništenje gradova, ali i korišćenje ilegalnog oružja. Po Ženevskoj konvenciji, zabranjeno je da se vojnici mešaju sa civilnim stanovništvom. Ukoliko se, na primer, vojni objekat nalazi u sred stambene četvrti, on ne sme biti meta napada. Tačno 130 zemalja je 1993. godine potpisalo konvenciju o zabrani korišćenja hemijskog oružja.Već 1975. je ugovor o zabrani biološkog oružja stupio na snagu. U međuvremenu su potpisani novi ugovori u Otavi i Oslu, u kojima se korištenje nagaznih mina i kasetnih bombi najoštrije osuđuje.
Reporteti Gardijana obišli su uništene ruske gradove i sela severno od Kijeva te su pregledali dokaze ukrajinskih tužioca. Prema njihovim navodima, ruska vojska je u ovom delu Ukrajine koristila najmanje tri ilegalna oružja koja su zabranjena međunarodnim konvencijama. To su: moćne bombe FAB-250, granate punjene metalnim strelicama (takozvane flešete) i kasetne bombe.
"Prema skupljenim i analiziranim dokazima, nema mesta sumnji da je ruska vojska počinila više ratnih zločina", tvrde ukrajinski tužioci za ratne zločine.
Koje zabranjeno oružje je Rusija navodno koristila u Ukrajini?
FAB-250 spadaju u bombe koje Rusi najviše koriste u ukrajinskim gradovima. Prema izveštaju istražitelja, najmanje osam zgrada u gradovima severno od Kijeva uništeno je ovim bombama. Ove bombe je koristio Sovjetski savez u ratu u Afganistanu.
Drugo zabranjeno oružje koje su Rusi navodno koristili su "flešete", protivpešadijske granate koje su se masovno koristile u Prvom svetskom ratu. U žrtvama su pronađene brojne sićušne metalne strelice, zabijene u grudi i glavu stradalih ljudi.Ovim malim metalnim strelicama punjene su granate topova koje je ispaljivala ruska artiljerija po gradovima Buči i Irpinu. Svaka granata može da sadrži u sebi i do 8.000 flešeta. Nakon ispaljivanja granate eksplodiraju neposredno iznad tla, nakon što ih detonira tempirani fitilj. Čelične strelice dugačke su između 3 i 5 centimetara. Pri udaru u telo žrtve, strelica gubi krutost i savija se u udicu čime cepa tkivo, dok se zadnji deo strelice u odliku peraja odvaja i uzrokuje drugačiju vrstu rane u telu koja je izuzetno smrtonosna.
Osim flešeta i razornih protubunkerskih bombi, prema navodima ukrajinskih tužioca "neporecivo" je i rusko korištenje kasetnih bombi u Ukrajini, zabranjenih u više od stotinu svjetskih zemalja, no ne i u SAD-u, Rusiji i Ukrajini. Rusija je više puta poricala da je ciljala civile kasetnim bombama i govorila da su ukrajinske optužbe o ratnim zločinima ovim sredstvom izmišljene.
"Korištenje kasetnih bombi naširoko je prijavljeno i u drugim područjima Ukrajine, od Mikolaiva do Harkiva", kažu ukrajinski tužioci.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!