• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PLANIRATE LETOVANJE? OVO SU NAJLEPŠA MESTA ZA KUPANJE! Voda je kristalno čista, a čak četiri zemlje su nam BLIZU!

Autor Nikola Todorović

Objavljen je godišnji izveštaj o kvalitetu vode za kupanje.

 Letovanje 2022 najlepša mesta za kupanje Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Godišnji izveštaj o vodi za kupanje obuhvatio je skoro 22.000 kopnenih i priobalnih mesta za kupanje širom zemalja članica EU, Albanije i Švajcarske. Kvalitet evropskih voda za kupanje dramatično se poboljšao poslednjih decenija, novi izveštaj koji je ove nedelje objavila Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) otkriva da je skoro 85 odsto njenih kupališta sada rangirano kao "odlično". Ovakav izveštaj povoljno utiče na razvoj banjskog turizma u zemljama koje su visoko rangirane i ljudi na to obraćaju pažnju kada planiraju letovanje za 2022. godinu.

Austrija koja je bez izlaza na more, poznata je po brojnim prelepim jezerima, uključujući alpske vode Ahense u Tirolu i Veisense u Koruškoj, nalazi se na vrhu liste, sa 97,7 odsto njenih voda proglašeno odličnim. Odmah iza njega na vrhu liste su četiri favorita za odmor na Mediteranu: Malta, Grčka, Hrvatska i Kipar. Danska i Nemačka su ostale zemlje u kojima je devet od 10 lokacija dobilo najbolju ocenu. Portugal je na 10. mestu, sa 88,5 odsto, dok je Italija (87,9 odsto) i Španija (87,4 odsto) na 12. odnosno 13. mestu. Francuska zaostaje dalje na rang listi, sa 75,7 odsto, dok je Poljska najniže rangirana sa samo 44,5 odsto, malo iza Slovačke sa 50 odsto i Mađarske sa 60,2 odsto.

Procenu je sastavila EEA u saradnji sa Evropskom komisijom. Lokalne i nacionalne vlasti uzimale su uzorke vode tokom sezone kupanja i analizirale ih na vrste bakterija koje ukazuju na zagađenje iz kanalizacije i uzgoj stoke.

Možda će vas zanimati

Vode su tada rangirane ocenama "odlično", "dobro", "dovoljno" ili "loše", prema standardima Evropske unije. Plivanje u lošim vodama može dovesti do bolesti - ako se voda proguta, plivači mogu iskusiti bolove u stomaku ili dijareju. Francuska je imala ukupno 99 mesta za kupanje koja su ocenjena kao "loša", što znači da su morala da budu zatvorena tokom sledeće sezone kupanja, uz mere koje su uvedene za smanjenje zagađenja i eliminisanje opasnosti po zdravlje.

Lokacije koje su pet uzastopnih godina bile loše rangirane moraju se trajno zatvoriti, to se desilo sa 31 kupalištem u Italiji, osam u Francuskoj i dva u Holandiji. To pravilo je deo Direktive o vodi za kupanje koja je usvojena 2006. godine i rezultirala je kontinuiranim rastom udela odličnih lokacija od tada. Kvalitet voda EU je generalno visok sa minimalnim standardima kvaliteta vode koji su ispunjeni na 95,2 odsto svih procenjenih lokacija.

Najčistije vode za kupanje u Evropi:

  • Austrija (97,7 odsto)
  • Malta (96,6 odsto)
  • Grčka (95,8 odsto)
  • Hrvatska (95,7 odsto)
  • Kipar (93,3 odsto)
  • Danska (91,9 odsto)
  • Nemačka (90,4 odsto)
  • Bugarska (89,8 odsto)
  • Litvanija (89,2 odsto)
  • Portugal (88,5 odsto)

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Velika Greska

Albanija mora biti tu sto se tice Cisti i kristalnih voda.

Mršo

A đe smo mi kukavci? Mi smo za njih stepenik više! Mi smo našim ribama u reke i jezera i frižidere stavili da mogu pivo da hlade...

special image