Peking je nastojao da ostane neutralan po pitanju invazije Vladimira Putina na Ukrajinu, ali postoje znaci da su sankcije izazvane ratom narušile komercijalne veze između Rusije i Kine, prenosi "Njuzvik".
Najveća ruska banka, Sberbanka, u utorak je privremeno obustavila prekogranične transakcije u kineskim juanima. Zvanični razlog nije naveden, ali je Sberbanka među ruskim finansijskim institucijama koje su sankcionisale SAD i Velika Britanija. Evropska unija je takođe izbacila banku iz SWIFT globalnog bankarskog sistema.
Stanislav Mašagin, iz investicione kompanije Infrastruktura Rusije, rekao je ruskom poslovnom izdanju BFM da je Sberbanka imala problema sa obračunima u juanima zbog zapadnih sankcija. On je napomenuo da se kineske banke plaše da zaobiđu mere iz straha da će se suočiti sa kaznama zbog kršenja zakona SAD.
Takođe u utorak, ruska državna novinska agencija RIA izvestila je da je kineska multinacionalna korporacija Huawei počela da zatvara zvanične maloprodajne objekte u Rusiji zbog nedostatka proizvoda u skladištima, kao i zbog smanjenja potražnje za pametnim telefonima. Samo 15 od 19 zvaničnih prodavnica u zemlji nastavlja da radi nakon zatvaranja prodajnih mesta u Moskvi i gradovima Novokuznjecku, Ufi i Rostovu na Donu. List Izvestija je objavio da je Huawei krajem marta prekinuo dogovaranje novih ugovora o isporuci mrežne opreme i gedžeta Rusiji, prenosi Newsweek.
U međuvremenu, izveštaj Fajnenšel tajmsa iz marta navodi da su veliki kineski proizvođači elektronike, uključujući Huawei drastično smanjili isporuke Rusiji zbog kolapsa rublje i zapadnih sankcija.
Međutim, rat u Ukrajini je imao neke pozitivne efekte na Kinu, čiji je uvoz iz Rusije u maju porastao za 79,6 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Ovo je usledilo nakon godišnjeg skoka u aprilu od 56,6 odsto i povećanja od 26,4 odsto u martu, preneo je Rojters u četvrtak.
Kina je takođe imala koristi od sankcija na isporuku ruske energije. Kupuje naftu po sniženoj ceni, delimično nadoknađujući odluku EU da smanji 90 odsto svog uvoza ruske nafte do kraja godine. Da bi zadovoljila azijske potražnje, Rusija je povećala isporuke za oko 20 odsto iz glavne luke Kozmino.
Peking je nastojao da se prikaže kao neutralan, javno podržavajući suverenitet Ukrajine, ali kritikujući sankcije Rusiji i okrivljujući SAD za izazivanje rata podsticanjem širenja NATO-a.
Samo nekoliko nedelja nakon samita Putina i predsednika Si Đinpinga u Pekingu, Kina je bila uzdržana od rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija od 25. februara kojom se osuđuje invazija. Rusko ministarstvo spoljnih poslova je 28. februara opisalo Kinu kao jednog od svojih preostalih prijatelja, a kineski državni mediji su i dalje proruski.
Međutim, Džozef Torigijan, specijalista za Rusiju i Kinu na Američkom univerzitetu, rekao je da nije izvesno koliku ekonomsku pomoć Kina može da pruži Rusiji, a Peking verovatno neće staviti svoje finansijske interese na kocku.
"Kina je veoma ranjiva na sekundarne sankcije“, napisao je on u The Conversation u martu, misleći na kazne izrečene institucijama koje posluju sa subjektima pod sankcijama. "Upadljivo je da su neke kineske finansijske institucije počele da se distanciraju od ruske ekonomije.
(MONDO/Njuzvik)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!