Svi se slažu da je rat u Ukrajini jeziv i da slike koje stižu iz raznih delova razorene zemlje predstavljaju morbidno svedočanstvo o brutalnosti ovog sukoba. Međutim, uporedo sa ratom na terenu, vodi se i sajber-rat putem interneta i društevnih mreža, gde se svakodnevno objavljuje ogroman broj snimaka i informacija sa ratišta, od kojih su mnogi, kako kažu upućeni, daleko od verodostojnosti.

Mediji su objavili da u Ukrajini dejstvuje tzv. IT armija, koja je zadužena da objavama i širenjem (dez)informacija na društevnim mrežama, specijalno preko Telegrama i V-kontakta, demorališe rusku vojsku i šokira njihove porodice. Na primer, oni od početka sukoba objavljuju slike mrtvih ruskih vojnika, čiji identitet otkrivaju zahvaljujući aplikaciji za preznovanje lica, šaljući jasnu poruku: "Trebalo je da nastavite da živite umesto da idete u Ukrajinu da ubijate Ukrajince".

Ukrajinski sajber-aktivisti targetiraju ruske porodica, koristeći kanale na sa Telegrama koji su pod upravom Ukrajine, u koje spadaju i Cargo 200, koji postavlja slike mrtvih vojnika i zatvorenika, i Goruško, koji objavljujea javne informacije o poginulim ruskim vojnicima.

Ovim objavama su naročito pogođene ruske porodice čiji sinovi i očevi se nalaze na službi u Ukrajini, jer na internetu mogu da vide mrtva tela svojih najmilijih, a reč je o jezivim i sramnim prizorima.

ukr4.jpg
You/Tube/NewsCom/Printscreen 

Mnogo je ovakvih priča, a dešavalo se čak da dođe i do zabune, jer slikano telo bude toliko unakaženo da program ne uspe da ispravno registruje identitet ubijenog, pa se objavi pogrešno ime, što onda stvori dodatnu dramu.

Videli smo sliku, ali nismo bili sigurni

Takav je, recimo, bio primer ruskog vojnika Amira Šajkenova, pripadnika elitne vojen jedinice 76. vazdušno-jurišne divizije, koji, navodno, ubijen u Buči. Uktajinci su objavili sliku njegovog mrtvog tela, ali njegovi rođaci nisu bili sigurni da je to zaista on.

"Postojala je nada da je ova fotografija lažna i da je sve laž", napisao je Šajkenov brat Kajrat u objavi na društvenoj mreži V-Kontakt u kojoj je objavio da je Amir Šajkenov zaista ubijen. "Nada se smanjivala svakim danom kako smo dobijali sve više i više detalja koji potvrđuju smrt vojnika", preneo je njegove reči portal Moscow Times.

ukr7.jpg
You/Tube/NewsCom/Printscreen 

Neke fotografije se objavluju na internetu da bi se prikazali užasi rata, ali prečesto je njihovo objavljivanje smišljena provokacija ukrajinske strane, koja na taj način želi da ilustruje ruske gubitke u ratu.

Sara Ešbridž, vojna istoričarka s Kraljevskog instituta u Londonu, kaže da ovaj vid propagande jeziv i nehuman.
"Obični ljudi ne treba da gledaju fotografije leševa u raspadanju. Zamislite da tako saznate da je član vaše porodice mrtav?", kazala je Ešbridževa za Moscow Times.

Fotografije lažu, tela se leti brže raspadaju

Ona se protivi i upotrebi aplikacije za prepoznavanje lica, jer ona ne samo da krši propise o zaštiti podataka, već, prema Ešbridževoj, varijacije u procesima razgradnje tela mogu dovesti do „značajnog procenta pogrešnih identifikacija, što je pogubno za porodice“.
Pogrešne identifikacije mogle bi postati sve češće jer se borbe u Ukrajini nastavljaju tokom leta, a više temperature znače da se raspadanje dešava brže, rekla je ona.

Proglašen mrtvim, a živ!

Ruski bloger Vasilij Matenov, koji vodi popularnu stranicu na Instagramu „Azijati Rusije“, dobio je poruku od jednog novinara iz Ukrajine, koji ga je zamolio da mu omogući kontakt s porodicom ruskog vojnika Artiša Namčala. Namčal je proglašen mrtvim i slika njegovog tela se pojavila na internetu. Porodica ga je već oplakala, mada nikad nisu dobili zvaničnu potvrdu njegove smrti. Ukrajinski novinar je razgovarao s Namčalovom koji je bio u ukrajinskom zatvoru i hteo je da porodici vojnika prenese da je objava o njegovoj smrti bila lažna i da je ovaj i dalje živ!

Majku jednog ruskog vojnika, koji se trenutno nalazi u Ukrajini, pozvala je Ukrajinka koja je pronašla njegov telefonski imenik u gradu koji je nedavno napustila ruska vojska.

"Uplašili smo se da - ako je mrtav - njegovo telo nikada neće biti vraćeno kući, već kremirano ili sahranjeno u masovnoj grobnici", rekla je majka, koja je želela da ostane anonimna kada je davala izjavu za Moscow Times. Ona je ostala je u kontaktu sa Ukrajinkom koja je obećala da će njenog sina propisno sahraniti, ako njegovo telo bude pronađeno. Ali, nekoliko dana kasnije, saznala je da je njen sin zapravo živ - i da je jednostavno izgubio telefonski imenik tokom povlačenja.

"Niko u našoj porodici nije podržao ’operaciju’ od samog početka", rekla je ona, koristeći frazu koju su preferirali ruski zvaničnici da opišu rat u Ukrajini. "Ali posle ovog iskustva, naša mržnja prema ruskoj vladi i Putinu je samo postala jača."

ukr6.jpg
You/Tube/NewsCom/Printscreen 

Rusi kriju prave podatke o gubicima

Upućeni kažu da je i jedan od velikih problema to što je Rusija poslednji put ažurirala broj vojnih žrtava u Ukrajini 25. marta i od tada je ta brojka obavijena velom tajne. Podaci nezavisnih medija koji prate društvene mreže i lokalni novinski izveštaji pokazuju da je ubijeno preko 3.000 ruskih vojnika - što je dvostruko više od zvaničnog broja mrtvih - dok je nezavisni analitičar Majkl Kofman procenio gubitke Rusije na oko 10.000.

(MONDO)