• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

STOGODIŠNJAK OSUĐEN ZBOG RADA U LOGORU! Presuda za ratne zločine na 5 godina, saučesnik u više od 3.500 DELA!

Autor Aleksandar Blagić

Muškarac koji ima 101 godinu osuđen je na pet godina zatvora po 3.518 tačaka za saučesništvo u ubistvu zbog služenja u nemačkom nacističkom koncetracionom logoru Saksenhauzen tokom Drugog svetskog rata.

 Osuđen 101-godišnji muškarac zbog služenja u koncentracionom logoru Izvor: YouTube/screenshot/PublicResourceOrg

Čovek čiji identitet nije poznat, negirao je da je radio kao SS čuvar u logoru Saksenhauzen i da je pomagao i podržavao ubistvo hiljada zatvorenika. Na suđenju koje je počelo u oktobru, čovek je rekao da je u tom periodu radio kao radnik na farmi u blizini Pasevalka u severoistočnoj Nemačkoj.

Međutim, sud je smatrao dokazanim da je radio u logoru na periferiji Berlina između 1942. i 1945. godine kao član paravojnog krila Nacističke partije, prenosi nemačka novinska agencija "DPA".

Sud je došao do zaključka da ste, suprotno onome što tvrdite, radili u koncentracionom logoru kao stražar oko tri godine. Svojom aktivnošću ste dobrovoljno podržali ovo masovno istrebljenje“, rekao je predsedavajući sudija Udo Lehterman.

Čovek je bio sposoban da mu se sudi samo u ograničenoj meri i mogao je da učestvuje u suđenju samo oko dva i po sata svakog dana. Suđenje je nekoliko puta prekidano iz zdravstvenih razloga i boravka u bolnici.

Možda će vas zanimati

Koncentracioni logor Saksenhauzen

Saksenhauzen koncetracioni logor je osnovan 1936. godine severno od Berlina kao prvi novi logor nakon što je Adolf Hitler dao SS potpunu kontrolu nad sistemom nacističkih koncentracionih logora. Bilo je prvobitno predviđeno da bude uzorni objekat i kamp za obuku za mrežu koju su nacisti izgradili širom Nemačke, Austrije i okupiranih teritorija.

Više od 200.000 ljudi tamo je bilo držano između 1936. i 1945. godine. Desetine hiljada zatvorenika umrlo je od gladi, bolesti, prinudnog rada i drugih uzroka, kao i kroz medicinske eksperimente i sistematske operacije istrebljenja od strane SS-a, uključujući streljanja, vešanja i gasne komore.

Tačni brojevi ubijenih nisu nikada zvanično utvrđeni, brojke variraju od 40.-50.000 do, kako eksperti veruju, do 100.000. Sovjeti su oslobodili Saksenhauzen u aprilu 1945. godine. Presuda od utorka se oslanja na nedavni pravni presedan u Nemačkoj koji je utvrdio da svako ko je pomogao funkcionisanje nacističkog logora može biti krivično gonjen zbog saučesništva u ubistvima počinjenim tamo.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gluposti

Da su ih sve streljali '45., ne bi bilo šteta, ali nisu. Sedamdeset sedam godina kasnije se setiš i nahvataš nekoliko deda koji ne čine ni 2% učesnika u holokaustu i koji više nisu baš 100% sigurni zašto su tu ("sposobni za suđenje u ograničenoj meri"), izrekneš im po pet godina i... šta si tačno postigao? Da možeš da se pohvališ da si sistem koji ne trpi fašizam? A dozvolio si da 70 godina hiljade nacista žive i umiru u miru, pa čak i da zauzimaju položaje u državnom aparatu i vojsci? Zamazivanje očiju, i sebi i svetu. Više mi ima smisla ostati dosledan i reći "To je bilo kolektivno ludilo, jurimo arhitekte tog sistema, a čuvarima, računovođama i sličnima ne sudimo.", nego ovo.

LoLa

@Gluposti Dobio je negu o trošku države do kraja života... Nagradili ga...

Smešno

U ovom slučaju važi poslovica da je pravda spora ali dostižna, međutim gubi svaki smisao, naš zakon je bolji u smislu da ne služe zatvorsku kaznu stariji od 80 godina

special image