• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA LI U GRČKOJ IMA AJKULA? Oprez ako idete na letovanje, evo šta sve vreba čak i u PLIĆAKU

Autor Sara Šimšić

Nakon napada u Hurgadi, mnogi se pitaju da li u Grčkoj ima ajkula.

 Da li u Grčkoj ima ajkula? Izvor: Youtube/Screenshot/BBC Earth

Vreme je godišnjih odmora, većina ljudi je već na destinaciji koju su izabrali, ali zabrinutost turista raste nakon napada ajkule u Hurgadi. Egipatske vlasti su zatvorile nekoliko plaža na obali Crvenog mora nakon što su ajkule napale i ubile dve turistkinje.

Da li su druge destinacije bezbedne?

Grčka je najpopularniji izbor letovanja kod naših turista. Pre godinu dana, na Fejsbuk grupi "Grčka Info" gde dosta turista razmenjuje iskustva i savete, osvanuo je snimak ajkule koja je doplivala do obale.

Radi se o Ermitos plaži koja je mnogima omiljena destinacija, a kako su utvrdili radi se o plavoj ajkuli. Ona živi na otvorenom moru ali dopliva i do obale. "Bezopasne" su za ljude, hrane se lignjama i drugim beskičmenjacima, čak i pticama koje povremeno sleću u vodu kako bi ulovile plen. Zbog velike brzine oštrih zuba lako i brzo hvataju plen, dok njih jedu znatno veće ajkule.

U morskom plićaku nedaleko od Atine prošle godine jedan par zabeležio je kamerom nesvakidašnji prizor "ajkulu kako se brčka". Snimak je osvanuo na društvenim mrežama, a utvrđeno je da reč o vrsti ajkula koja nije opasna po ljude.

Napada ajkula u Grčkoj nije bilo.

Možda će vas zanimati

Procenjuje se da 10 do 20 miliona ajkula bude ubijeno svake godine kao rezultat ribolova. Meso plave ajkule je jestivo, ali nije mnogo traženo širom sveta. Plave ajkule retko grizu ljude.

Dalje opasnosti u Grčkoj su daleko realnije i verovatnije.

Opasne meduze su se nedavno pojavile i njihov ubod, osim što žari, izaziva zdravstvene posledice (tahikardiju, plikove na telu, povraćanje, dijareju). Zbog toga su na mnogim plažama pobodene crvene zastavice koje označavaju zabranu ulaska u vodu.

Ribe škorpioni napadaju samo kada postoji uočena opasnost, pa je potreban samo trenutak nepažnje. Ovi slučajevi su relativno retki. Neposredna, prodoran bol može se nakratko pojačati, izazvati peckanje i neko vreme uzrokovati oticnje povređenog područja. Ubod je bolan, ali nije opasan po život.

Morske ježeve ne bi trebalo zanemariti, obično ih ima na udaljenijim plažama čak i u Grčkoj, a posle njihovog uboda koža peče i stvara se rana.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ja

Menja se klima pod uticajem čoveka. Biće sve više napada ajkula. Prirodna selekcija...

special image