• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RUSI ZAUSTAVILI ISPORUKU KAZAHSTANSKE NAFTE U EU! Sud doneo odluku: "Kršili su pravila, ovo je kazna!"

Autor Jana Desovski

Ruski sud doneo je odluku da zatvori terminal na Crnom moru zbog kršenja ekoloških pravila o izlivanju nafte.

 Rusi zaustavili isporuku kazahstanske nafte u EU Izvor: Shutterstock/YouTube/screenshot/Sky News

Ruski sud doneo je odluku da zatvori terminal na Crnom moru zbog kršenja ekoloških pravila o izlivanju nafte. Rusija je pronašla drugi način da smanji isporuke energenata Evropi – naredili su "Caspian Pipeline Consortium-u" da zaustavi isporuke nafte sa svog izvoznog terminala na Crnom moru. Tačnije, ruski sud je doneo odluku o zatvaranju terminala zbog kršenja ekoloških pravila o izlivanju nafte. Na taj način je faktički sprečena isporuka kazahstanske sirove nafte članicama EU, dok se ruska nafta može isporučivati na druge načine. Posledica ove zabrane je smanjenje isporuka nafte u EU za oko 1,5 miliona barela dnevno.

Zaustavljanje isporuka preko "Caspian Pipeline Consortium-a" (CPC) je Rusiji dobro došlo jer ne stvara nove troškove za Rusiju, a značajno podiže energetski pritisak na EU. Naime, oko dve trećine CPC-ovih isporuka nafte završi u EU. Odluku o prekidu isporuka nafte CPC propisao je potpredsednik Vlade RF. Preduzeću je dat rok do 30. novembra da reši izlivanje nafte, a sud im je obustavio rad kako bi ih kaznio. Rusija će lako preusmeriti onih 10 odsto ukupnih obima CPC isporuka koje predstavljaju rusku naftu, ali takvo rešenje nije moguće za naftu iz Kazahstana, koja čini 80 odsto isporuka CPC.

Možda će vas zanimati

Isporuke nafte evropskim tržištima već su ugrožene ne samo sukobom sa Rusijom već i nemirima u Libiji, zbog čega su isporuke iz te afričke zemlje pale za dve trećine. Prekid isporuke nafte naftovodom CPC predstavlja novi značajan energetski udar za EU, jer bi moglo doći do novog rasta cena ključnog energenta.

Dalje usporavanje je realan scenario

Pri tome, ne treba zaboraviti da je prirodni gas od početka prošle godine poskupeo za 700 odsto, a situacija je sve gora. Trenutno je magistralni vod – Severni tok – zatvoren radi održavanja, ali se strahuje da Putin neće ponovo otvoriti gasovod, kako bi pojačao energetski pritisak na EU. Prošlog meseca, nakon manjeg požara na LNG terminalu u Teksasu, obustavljene su isporuke prirodnog gasa u EU. To je najveći izvozni terminal u Sjedinjenim Državama. Od zatvaranja američkog izvoznog terminala Friport, cena gasa u EU je skočila 60 odsto, dok je u SAD pala za 40 odsto zbog povećanja ponude.

Analitičari procenjuju da bi problemi sa snabdevanjem gasom i naftom gurnuli Evropu u recesiju. Pokazatelji ekonomskog rasta pokazuju da su SAD već u recesiji. S obzirom na to da se očekuje dalje zaoštravanje monetarne politike Federalnih rezervi i Evropske centralne banke, dalje usporavanje privredne aktivnosti je realan scenario.

Podsetimo, EU je spremala embargo na uvoz nafte iz Rusije, ali je cela dosadašnja akcija rezultirala samo značajnim povećanjem cena naftnih derivata u EU, a panika se stvara zbog mogući nedostatak gasa. Direktor kompanije ClearViev Energi Partners, Kevin Buk, tvrdi za Blumberg da je gas danas ono što je nafta bila 1970-ih, jer igra suštinsku ulogu u nekoliko velikih evropskih ekonomija.

(MONDO)

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zlatko Ilić

EU češe Mećku pa ćemo gladovati u mraku bez grijanja!!! Dobra politika za račun Amerike.

Čarapan

Zašto osuditi Rusiju kad to uvek rade SAD i ostalui.Sad vidi svet da nisu sile samo SAD i demokratski zapad već ih ima još

Srb

@Čarapan Denokratski Zapad??? Lopovi i secikese.

special image