Nensi Pelosi, predsednica Predstavničkog doma američkog kongresa je u zvaničnoj poseti Tajvanu. Ovo je prva poseta nekog američkog diplomate Tajvanu posle 25 godina. Pojavile su se prve fotografije Nensi Pelosi sa aerodroma gde je ceo svet pratio da li će njen avion zaista sleteti i gurnuti “prst u oko” Kini!

Pratite uživo sve o dolasku predsednice Predstavničkog doma SAD u Tajvan uprkos negodovanju Kine!

Peking se brzo oglasio nakon što je avion Nensi Pelosi sleteo na Tajvan. Zapretili su Tajvanu i Sjedinjenim Državama, spomenuta je i moguća vojna intervencija.

Pogledajte fotografije aviona u trenutku sletanja Nensi Pelosi

Profimedia nensi pelosi na tajvanu

Ukoliko bi se Kina odlučila na vojnu intervenciju i pokušaj “vraćanja” Tajvana pod njenu upravu, to bi zasigurno zaustavilo kompletnu tehnološku industriju u Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskoj uniji, kao i širom sveta. Tajvanski moreuz, između Kine i Tajvana, je širok oko 180 kilometara u svom najširem delu i kroz njega redovno patroliraju američki ratni brodovi. Nezavisnost Tajvana priznaje ne više od petnaestak država, poput Haitija, Nikaragve, Hondurasa, Svazilenda, Tuvalua i Vatikana. Kina ima strogu politiku prekida diplomatskih odnosa sa svim zemljama koje priznaju Tajvan kao nezavisnu državu.

Budući da je Kina najmnogoljudnija zemlja sveta, ali i druga svetska ekonomija, prekid diplomatskih odnosa bi se u velikoj meri odrazio na trgovinske odnose, te većina zemalja članica Ujedinjenih Nacija ne priznaje Tajvan zvanično. Nezvanično, Tajvan ima veliku podršku Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Velike Britanije i Nemačke, sa milijardama dolara investicija kompanija iz ovih zemalja u proizvodnju i razvoj, pre svega čipova i elektronike.

(MONDO)