Kinezi će možda jurišati na obale Tajvana u narednih 18 meseci i oni to već planiraju, upozorili su zvaničnici američke odbrane. Prema američkim obaveštajnim izvorima, Crvena armija će izvršiti invaziju na samoupravno ostrvo tokom perioda od godinu i po između dva izbora - sastanka Nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine u novembru i predsedničkih izbora u SAD 2024.

Peking će rasporediti svoje ratne brodove i započeti amfibijski napad na ostrvo ako ne bude u mogućnosti da se ponovo ujedini sa rukovodstvom Tajvana političkim sredstvima, veruju dva bivša visoka obaveštajna zvaničnika. Jedan od zvaničnika je rekao za Fox News: "Uvek smo imali i uvek smo bili svesni da Kina ima uvek prisutan plan koji se stalno razvija za amfibijski napad i vojnu invaziju na Tajvan. Ako ne budu uspešni u političkom ponovnom ujedinjenju, onda će to učiniti silom."

On kaže da obaveštajni podaci ukazuju na to da će napad biti u narednih 18 meseci.

Prošle godine, bivši komandant američkih snaga u Indo-Pacifiku adm. Filip Dejvison predvideo je šestogodišnji period za invaziju. "Prozor je sada između Kongresa stranke i sledećih predsedničkih izbora u SAD", rekao je odvojen izvor iz Trampove administracije. Umesto 2027, zvaničnik misli da će se to dogoditi pre januara 2025.

Kineski predsednik Si Đinping planira da osvoji treći mandat bez presedana na 20. nacionalnom kongresu Komunističke partije Kine u novembru, a nesumnjivo će doći do političkih previranja u SAD jer će novi stanovnik Bele kuće biti izabran 2024. Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće rekao je za Fox da su SAD "spremne da upravljaju onim što Peking odluči da uradi".

Danas je Crvena armija lansirala rakete na Tajvan u najvećem prikazu kineske agresije poslednjih decenija. Deset njihovih vodećih raketa Dongfeng sa nuklearnom sposobnošću palo je u more oko ostrva pod vlastitom samoupravom dok su ratni brodovi prelazili preko talasa, a ratni avioni leteli iznad njih.

Dongfeng je vodeća pekinška familija balističkih projektila kratkog i srednjeg dometa i interkontinentalnih balističkih raketa – od kojih mnoge mogu nositi nuklearno i konvencionalno opterećenje i dizajnirane su da gađaju specifične neprijateljske ciljeve. Tajvanski odbrambeni zvaničnici rekli su da je flota aviona PLA-a uranjala na teritoriju i napuštala teritoriju, što je dovelo do toga da Tajpej pojačava sopstvenu protivvazdušnu odbranu.

Kina je krenula u akciju nakon što je predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi sletela u Tajpej na sastanak sa predsednikom te zemlje u kojem je obećala da Amerika "neće napustiti Tajvan". Više civilnih izvora je videlo kineske avijatičare kako se ukrcavaju u jurišne helikoptere u Fudžouu, u istočnoj Kini, i kreću ka Tajvanu.

(MONDO)