Ruske snage su, gotovo od početka rata u Ukrajini, odnosno od početka marta okupirale Zaporožje, najveću nuklearnu elektranu u Evropi. Međutim, njime i dalje upravljaju ukrajinski tehničari. Moskva je takođe nedavno optužena da koristi elektranu "kao štit" dok njene trupe odatle lansiraju rakete na obližnje lokacije.
Rusi su prema rečima guvernera Dnjepropetrovska, ispalili preko 120 raketa na grad Nikopolj, koji od Zaporožja deli samo reka Dnjepar. Neke granate su pale u blizini skladišta istrošenog nuklearnog goriva, u kojem se nalaze 174 kontejnera sa visoko radioaktivnim materijalom, a nuklearni nadzor UN-a navodi da ako borbe ne prestanu i inspektorima se ne dozvoli pristup, postoji "stvarni rizik od nuklearne katastrofe".
Radnici nuklearne elektrane su za BBC ispričali svoju stranu priče. O pretnjama koje svakodnevno doživljavaju, sve češćim nasumičnim otmicama, kao i sopstvenim strahovima od potencijalne "radioaktivne kontaminacije regiona" ili nuklearne katastrofe. Svitlana i Mikola su šifrovana imena radnika koji su govorili za BBC.
"Doživljavam konstantan stres", kaže Svitlana. Ona i njen kolega Mikola sada mogu da koriste samo ruske telefonske kartice i signal je veoma ograničen.
"Ne mogu više da radim kao pre. Prošle nedelje nisam mogla ni da dođem na svoje radno mesto. Bilo je previše opasno. U subotu je granatirana azotno-kiseonička stanica, što je izazvalo požar. Nekim čudom su ljudi koji su tamo radili preživeli napad", rekla je Svitlana.
Meštanka Energodara, gde se nalazi pogon u Zaporožju, rekla je da su cene u prodavnicama i apotekama sada četiri puta veće nego na teritoriji koju još uvek kontroliše Ukrajina i da nedostaje lekara. Većina bankomata je takođe zatvorena, prenosi "Jutarnji list".
"Psihološki je veoma teško ovo izdržati. Vojnici svuda hodaju sa oružjem i svi smo im na nišanu", kaže Svitlana.
"Osoblje je sada zarobljenik Rusa. Ugasili su internet, ostavili su samo fiksne telefone, a hrana se služi samo u jednoj trpezariji. Ostale su pretvorili u svoje baze. Ne smemo da pristupimo krovu, tu su napravili osmatračnice. I zgrada za obuku je postala njihova kasarna. Sve češće se otima osoblje baš kada završe smenu, dok su na izlaznim vratima", prenosi Mikola preko tekstualne poruke.
Nije poznato zašto dolazi do otmica. dok stanovnici veruju da je to ruska metoda zastrašivanja.
Svitlana i Mikola kažu i da Rusi ostavljaju smeće po celoj nuklearnoj elektrani, ali napominju da je dobra strana to što osoblje elektrane još uvek može da upravlja elektranom. Podsetimo Rusija je optužena da je u nuklearnu bazu Zaporožje postavila 500 vojnika.
(MONDO)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu