Džef Bezos je upravo izgubio status druge najbogatije osobe na svetu, pao je na 3. mesto dok se indijski poslovni mogul Gautam Adani brzo penje na Blumbergovom indeksu milijardera. Ilon Mask, i dalje na prvom mestu najbogatijih ljudi sa 260 milijardi dolara. Adaniju je trebalo manje od 10 meseci da dođe do 2. mesta nakon što je godinu počeo sa 14. mesta.
Ovo je prvi put da se osoba iz Azije tako visoko kotirala na Blumbergovoj listi, kojom već dugo dominiraju beli tehnološki preduzetnici. Adanijevo bogatstvo od 146,9 milijardi dolara, koje je uglavnom vezano za vlasništvo njegovog velikog konglomerata Adani Group, i dalje je daleko iza Maskovih 260 milijardi dolara. Grupa upravlja nizom poslova uključujući luke i ugalj koji su napredovali poslednjih godina.
Napustio koledž da bi trgovao dijamantima
Adani (60) je napustio koledž da bi okušao sreću u industriji dijamanata u Mumbaju ranih 1980-ih pre nego što se okrenuo uglju i lukama. Njegov konglomerat se od tada proširio na sve, od aerodroma do centara podataka, cementa, medija i zelene energije, fokusirajući se na oblasti za koje premijer Narendra Modi smatra da su ključne za postizanje dugoročnih ekonomskih ciljeva Indije.
Najveći operateri luka i aerodroma u privatnom sektoru u zemlji, distributer gradskog gasa i rudnici uglja su svi deo Adanijevog carstva, koje takođe ima za cilj da postane najveći svetski proizvođač obnovljive energije. Prošle godine se obavezao da će uložiti 70 milijardi dolara u zelenu energiju, što je zaokret koji je od strane nekih kritikovan kao "zeleno pranje" s obzirom na to da veliki deo prihoda grupe još uvek dolazi od fosilnih goriva.
Pokušaj otmice
Adani je dva puta bio u situaciji da mu je ugrožena bezbednost, preživeo je otmicu 1997. i teroristički napad 2008. godine. Godine 1997. otet je pod pretnjom oružjem za otkup od 1,5 miliona dolara pre nego što je pušten na slobodu, navodi indijska publikacija Tajms Nau.
Milijarder je uglavnom bio uzdržan na pitanja o incidentu, ali je za Fajnenšel tajms 2013. rekao da je otmica bila jedan od "dva ili tri veoma nesrećna incidenta” u njegovom životu. Kasnije je Adani večerao u restoranu u hotelu Taj Mahal Palas kada su teroristi zauzeli restoran u sklopu šireg niza terorističkih napada u Mumbaiju 2008. Pobegao je tek kada su vojnici upali u zgradu.
Dobrotvorni rad
Gautam Adani je predsednik Adani fondacije. Fondacija ne radi samo u Gudžaratu, već i u državama Maharaštra, Radžastan, Himačal Pradeš, Madja Pradeš, Čatisgar i Odiša.
On je u martu 2020. donirao oko 100 miliona dolara u Fond za brigu premijera kroz filantropski ogranak svoje grupe za borbu protiv COVID-19. Njegova supruga Priti Adani predsedava porodičnom dobrotvornom fondacijom Adani, koja se fokusira na razvoj sistema zdravstvene zaštite i obrazovanja u ruralnim regionima Indije.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina