Američki predsednik Džo Bajden je u intervjuu za CBS pozvao ruskog predsednika Vladimira Putina da nikada ne koristi taktičko nuklearno ili hemijsko oružje da povrati izgubljene teritorije u Ukrajini, piše Slobodna Dalmacija. Na pitanje Skota Pelija šta bi rekao predsedniku Ruske Federacije o upotrebi takvog oružja, Bajden je odgovorio: "Nemoj! Nemoj! Nemoj! To bi promenilo rat kao ništa pre, kao ništa od Drugog svetskog rata!".
Putin je ove nedelje upozorio da bi Moskva mogla da uzvrati snažnije ako njene snage budu pod dodatnim pritiskom, što je izazvalo zabrinutost na Zapadu da bi mogla da pribegne nekonvencionalnim sredstvima kao što je nuklearno ili hemijsko oružje.
Odgovor Moskve
Upitan o mogućnosti da Rusija upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, kako prenose RIA Novosti, kratko odgovorio: "Pročitajte doktrinu, tamo sve piše". Od početka rata u Ukrajini, Vladimir Putin i njegovi visoki zvaničnici su više puta pretili Zapadu odmazdom nuklearnim oružjem. Rekli su da će se Zapad, ako nastavi da pomaže Ukrajini, suočiti sa "posledicama na koje nikada u svojoj istoriji nisu naišli". Zapad je nastavio da pomaže, a Rusija je nastavila da preti "nepredvidivim posledicama", ali dalje od toga niko se nije usuđivao.
Šta kaže ruska nuklearna doktrina?
Prema ruskoj nuklearnoj doktrini, Moskva zadržava pravo da koristi nuklearnu bombu samo "kao odgovor na upotrebu nuklearnog i drugog oružja za masovno uništenje protiv Rusije ili njenih saveznika", kao i "kao odgovor na konvencionalni napad koji ugrožava samo postojanje Rusije kao suverene države". Poslednje ažuriranje doktrine, napravljeno 2020. godine, razjasnilo je još dva scenarija moguće upotrebe nuklearnog oružja: u slučaju dobijanja "verodostojnih informacija o lansiranju balističkih projektila" usmerenih na teritoriju Rusije ili njenih saveznika, ili napad "na kritičnu infrastrukturu koja kontroliše nuklearno oružje".
Diskusije o potencijalnom izbijanju nuklearnog rata ponovo su ažurirale projekcije takvog sukoba koje su na Univerzitetu Prinston razvili istraživači u okviru Programa za nauku i globalnu bezbednost još 2017. Nazvali su to 'plan A'. Simulacija koju su napravili stručnjaci na osnovu niza parametara pokazuje kako bi se mogao razviti scenario globalnog horora koji bi za samo nekoliko sati zbrisao desetine miliona ljudi sa lica zemlje. "Ono u čemu živimo je najozbiljnija kriza sa potencijalnom nuklearnom dimenzijom koja uključuje Rusiju i Sjedinjene Države/NATO od kraja Hladnog rata", rekao je Aleks Glejzer, jedan od kreatora Plana A, za Njuzvik
Simulacija nuklearnog rata
Plan A pokazuje kako bi lokalizovana nuklearna razmena mogla brzo da eskalira u globalnu katastrofu.Scenario prikazan u prilogu je verovatan na osnovu dostupnih dokaza o snazi oružja, mogućim ciljevima i redosledu odmazde. Neposredne žrtve i žrtve u kasnijim fazama sukoba utvrđene su korišćenjem onlajn alata razvijenog na Tehnološkom institutu Stivens.
"Procenjuje se da bi u prvih nekoliko sati sukoba bilo više od 90 miliona mrtvih i povređenih", rekao je Glejzer. "Stvarni broj smrtnih slučajeva bi se kasnije značajno povećao, zbog kolapsa medicinskih sistema, nuklearnih padavina i drugih dugoročnih efekata, uključujući moguću 'nuklearnu zimu' na globalnom nivou." Reč je o posledicama dima koje bi nuklearne eksplozije podigle u stratosferu i koje bi dugoročno zaklonile sunce, što bi izazvalo kolaps poljoprivrede i gladovanje preživelih u svetu.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!