Delimična mobilizacija vojno sposobnog stanovništva u Rusiji teško da će značajno uticati na dalji tok rata u Ukrajini, a neki analitičari smatraju da bi čak mogla da ubrza opadanje ruskih snaga na bojnom polju. Prema detaljima mobilizacije koje je izneo ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, sadašnja mobilizacija odnosiće se na one koji su imali "prethodno vojno iskustvo“, a oni koji su samo služili vojni rok, kao i studenti, neće biti pozvani.
Iz ovoga neki analitičari čitaju da će mobilizacija uglavnom zaobići urbana područja Moskve i Sankt Peterburga – politički najosetljivija mesta, gde bi masovno povlačenje mladića u rat moglo da dovede do javnih protesta, nereda i daljeg ozbiljnog udara. na rusku ekonomiju. Mobilizacija će se najverovatnije fokusirati na oblasti u kojima su do sada bili najveći napori da se pronađu "dobrovoljci“ – siromašna, ruralna područja, udaljena od evropskog dela Rusije, gde većinu stanovništva nisu etnički Rusi, već pripadnici manjinskih naroda.
Nema vremena
Šojgu je istakao i da Rusija ima potencijalni broj od 25 miliona rezervista, ali da će sadašnja, delimična mobilizacija obuhvatiti oko 300.000 rezervista. Ruski ministar tvrdi i da će svi koji su mobilisani pre slanja na ratište biti poslati na obuku, ali je pitanje koliko će ta obuka trajati i kakav će biti njen kvalitet.
Nezavisni istraživački centar Institut za proučavanje rata ističe da ruski predsednik Vladimir Putin nema ni vremena ni resursa koji su mu potrebni da stvori efikasnu vojnu snagu od regrutovanih vojnika.
"Mobilizacija u Rusiji ništa ne rešava. Potrebni su meseci da se civili pretvore u vojnike, a Rusiji su vojnici potrebni juče, a ne za šest meseci. Ona ne rešava njihove probleme sa opremom ili logističke probleme. Niti rešava njihove probleme sa sklerotičnom komandnom strukturom koja ne može da donosi odluke ili integriše obaveštajne podatke u svoje operacije“, rekao je na Tviteru Majk Martin, stručnjak sa Odeljenja za ratne studije na Kings koledžu u Londonu.
Rusija je izuzetno nedovoljno osposobljena za obuku regruta, s obzirom na to da je ceo sistem obuke uglavnom ukinut ranijim reformama vojske, a u sadašnjoj situaciji čak i većina oficira za obuku – kao i skoro sva vojna lica sa značajnim iskustvom – imaju već poslat na ratište u Ukrajini.
Opremanje jedinica
Sledeći ozbiljan problem je pitanje opremanja novih trupa – zapadni analitičari su krajnje skeptični da Rusija ima dovoljnu količinu tenkova, pešadijskih vozila i oklopnih transportera koji bi omogućili da nove trupe budu mobilne, reaktivne jedinice sposobne za proboj i manevar i ratovanje. Svoje mišljenje zasnivaju na stanju i količini opreme koja se do sada mogla videti u ratu u Ukrajini, gde su ruske trupe koristile zapuštena i loše održavana borbena vozila.
Bez tenkova i vozila, nove jedinice bi mogle da budu čisto pešadijske jedinice, koje bi na papiru mogle da čuvaju unutrašnjost terena, ali bi je u stvarnosti bilo teško odbraniti posle slabe i nedovoljne obuke, naoružane samo pešadijskim naoružanjem. Dodatni problem predstavlja značajno opterećenje ionako preopterećene ruske logistike. Sa slabim stanjem ruske organizacije i redovnim, preciznim udarima ukrajinske vojske na logističke centre i rute, Rusija se već muči sa blagovremenim snabdevanjem postojećih snaga na terenu u Ukrajini.
Ne samo sa gorivom i municijom, već i sa osnovnim stvarima, kao što su hrana, uniforme, vreće za spavanje i druge potrepštine. Ruske trupe oko Hersona već nedeljama preživljavaju sa manje od četvrtine potrebne logističke podrške, zahvaljujući ukrajinskim napadima na mostove preko reke Dnjepar.
Novih 300.000 vojnika u Ukrajini ne samo da treba da bude dovedeno na ratište, već i da se smesti, nahrani, snabde municijom i lekovima, obezbede osnovni uslovi za delovanje, što bi se moglo pokazati kao nemoguća misija.
Niz strogih zakona
Pre same odluke o mobilizaciji, ruska Duma je donela niz zakona kojima se povećavaju kazne za dezerterstvo, izbegavanje poziva na mobilizaciju i odbijanje naređenja, u okviru priprema za masovnu regrutaciju. Zakon zabranjuje i "dobrovoljnu predaju", što je postalo krivično delo za koje je zaprećena kazna do deset godina zatvora.
Stručnjaci poput Martina veruju da je mobilizacija najavljena isključivo da bi se Putin zaštitio od jastrebova unutar Kremlja i u ruskoj blogosferi. Nakon sloma ruskih linija u oblasti Harkova, Putin se našao na žestokom udaru glasnih pristalica rata u Ukrajini unutar Kremlja, kao i brojnih proruskih vojnih blogera, koji su bezrezervno kritikovali neuspehe ruske vojske na mnoge Telegram kanale i pozvao na opštu mobilizaciju.
Najava opšte mobilizacije je tako verovatno omogućila Putinu da zadovolji ratne jastrebove, a guranje Šojgua u prvi plan – kao čoveka koji je sve detalje sredio – otvara prostor da Šojgu u bliskoj budućnosti bude označen kao žrtveno jarac koji će imati da snosi posledice za neizbežni neuspeh operacije u Ukrajini.
U međuvremenu, Putin sve više signalizira da je "otvoren za pregovore“, kako je dan ranije izvestio ruski predsednik Redžep Tajip Erdogan. A kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je posle vesti o mobilizaciji da "treba poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja” i da "treba podržati sve napore koji vode ka mirnom rešavanju kriza”.
Proglašavanje referenduma na okupiranim teritorijama i najava masovne mobilizacije mogući su aduti kojima se nada da će mahati za pregovaračkim stolom i tako izraditi diplomatsko rešenje koje će mu sačuvati obraz na unutrašnjem planu.
(MONDO)
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!