Italija je izabrala Đorđu Meloni, krajnje desničarsku liderku Braće Italije, za svog sledećeg premijera, a njenu političku pobedu će verovatno pozdraviti ruski predsednik Vladimir Putin. Meloni vodi sve izlazne ankete i već je održala pobednički govor.

"Italija je izabrala nas. Nećemo izdati zemlju kao što nikada nismo", rekla je Meloni.

Italijani su u nedelju glasali na svojim prvim nacionalnim izborima od 2018. i izabrali Meloni, koja je nekada bila obožavalac Putina, da postane prva žena premijer u zemlji. Rezultati su signalizirali prekretnicu za Italiju, naciju čiju je poslednju vladu širokog jedinstva predvodio Mario Dragi, ličnost koja se čvrsto protivila invaziji Rusije na Ukrajinu.

Braća Italije potiču iz postfašističkih korena, čime je Meloni postala prvi političar iz postfašističke linije koji je vladao zemljom od Drugog svetskog rata. I dok se zalagala za slanje vojne pomoći Ukrajini, ona je prošle godine u svojim memoarima branila Rusiju kao "deo našeg evropskog sistema vrednosti“.

"S obzirom na trenutnu političku klimu, ovo je najbolji ishod kome se Kremlj danas može nadati“, rekla je za Njuzvik Eleonora Tafuro, naučni saradnik Italijanskog instituta za međunarodne političke studije.

Tafuro je objasnio da Rusija dugo gleda na Italiju kao na "jednu od najprijateljskijih zemalja u sve neprijateljskom bloku“, uglavnom zbog želje Italije da igra ulogu "posrednika“ i da posluje sa ogromnim dobavljačem energije. Iako prijateljski odnos nije bio toliko očigledan pod Dragijem, Tafuro je rekao da bi "pobeda Melonija mogla da označi povratak pozicije Italije kao kompromitujuće zemlje u odnosu na Rusiju“.

Tafuro je rekao da ono što Melonijevu čini toliko privlačnom Putinu jeste to što se predstavila kao branilac "italijanskih interesa“, koji su nedavno patili zahvaljujući "ratnom umoru“ i naglom porastu cena energenata koji su proistekli iz ruske invazije na Ukrajinu.

"Putin to vidi i smatra Melonijevu najboljom opcijom u okviru loših političkih odnosa sa Italijom iz dva razloga“, rekla je ona.

Iako je Meloni zauzela više centrističku poziciju u osudi invazije na Ukrajinu kao pokušaja da se dopadne biračima, Melonijevi politički partneri Silvio Berluskoni i Mateo Salvini  su među onima koji su bili još manje agresivni u svojim kritikama. Ako partija Braća Italije osvoji većinu u oba doma parlamenta sa Meloni na čelu, verovatno će ona tražiti prilagođavanje programa fonda za oporavak Evropske unije i iskoristiti svoju javnu podršku Ukrajini da to učini.

Lorens C. Reardon, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Nju Hempširu, rekao je da ako Meloni ne uspe da ubedi Brisel da smanji italijanske ekonomske ciljeve do kraja godine, "Putin i njegovi internet trolovi će bez sumnje pokušati da pogoršaju situaciju kako bi podeli EU i njene ekonomske sankcije protiv Rusije“, dodajući da bi Kremlj možda čak mogao da razmotri da ponudi Meloni jeftinije barele ruske nafte ove zime.

(MONDO)