Eksplozije na dva glavna nacionalna gasovoda koji povezuju Rusiju sa Evropskom unijom navele su zapadne kreatore politike da se pitaju: šta će sledeće biti meta? Još niko nije preuzeo odgovornost za napade na gasovode Severnog toka. Ali američki i evropski zvaničnici su brzo uperili prst u Kremlj – usred upozorenja, lavirintska mreža podmorskih kablova koji napajaju globalni internet mogla bi biti primamljiva meta, prenosi Politiko.
Do sada je nekoliko, ako ih uopšte ima, od ovih internet kablova — koji povezuju sve svetske kontinente i predstavljaju digitalni super-put za sve, od Jutjub video zapisa do transakcija na finansijskom tržištu — ikada sabotirano od strane stranih obaveštajnih agencija ili nevladinih aktera. Ali pretnja je stvarna. Delimično, to je zbog slabe bezbednosti oko ovih kablova i spremnosti autoritarnih režima poput Rusije da krenu na nevojne ciljeve i koriste takozvanu taktiku hibridnog ratovanja.
"To je već više od jedne decenije meta sukoba. Ako se ne posveti velika pažnja obezbeđivanju ovih vitalnih sredstava, zapadne zemlje su krive samo za sebe“, rekao je Keir Giles, stručnjak za rusko informaciono ratovanje u Čatham Hausu, istraživačkom centru.
Šta je podmorski kabl?
Skoro sav svetski internet saobraćaj se prenosi preko globalne mreže od više od 400 fiberoptičkih cevi koje se zajedno protežu na 1,3 miliona kilometara. Njima gotovo isključivo upravljaju privatne kompanije poput Gugla i Majkrosofta, kao i francuske kompanije Alkatel Submarin Netvorks i, sve više, kineske kompanije Huavei Marine Netvorks.
Postoje desetine ovih kablova koji povezuju EU sa Sjedinjenim Državama — verovatno najvažnijim digitalnim odnosom na svetu — iako slične mreže povezuju Latinsku Ameriku sa Azijom, odnosno Afriku sa Evropom. Deo ranjivosti se svodi na lokaciju ovih kablova.
Oni se prostiru širom sveta i često se nalaze u izuzetno udaljenim oblastima, koje su lako dostupne podmornicama ili podvodnim vozilima bez posade. Nedostatak regulatornog nadzora nad načinom na koji ove mreže funkcionišu takođe otežava kompanijama i vladama da ih zaštite. Većina ovih cevovoda se nalazi u međunarodnim vodama.
Postoje i takozvane tačke prigušenja, ili centralne oblasti u kojima se ukrštaju glavni podmorski kablovi, koji predstavljaju neke od potencijalnih meta sa najvećim rizikom. Za Evropu, to uključuje Gibraltar i Maltu, gde mnoge veze EU sa Azijom stižu nakon prolaska kroz egipatski Suecki kanal. Za SAD, obala Njujorka je primarna tačka veze sa Evropom. Zapadne obale Ujedinjenog Kraljevstva predstavljaju čvorište veze između SAD-a i ostatka Evrope.
(MONDO)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti