Ratni brodovi, podmornice i borbeni avioni nekoliko zemalja patroliraju oko mesta eksplozije na gasovodu Severi tok, svega dan pošto su švedski istražitelji potvrdili sumnje da je ovaj gasovod oštećen posle sabotaže. Norveška mornarica je u stanju pripravnosti zbog neidentifikovanih dronova oko naftnih postrojenja u Severnom moru.

Dve danske fregate, švedski brodovi, dva američka ratna broda, ruska podmornica sa pratećim brodom, te grupa norveških borbenih aviona F-16 napravili su gužvu u vodama oko Borholma, gde su oštećene instalacije gasovoda Severni tok 1 i 2. Ratni brodovi i avioni koncentrisali su se oko "mesta događaja" pošto su švedski istražitelji privodili kraju prvi deo istrage o eksplozijama na ova dva gasovoda, posle čega je suštinski ovaj deo Baltika otvoren za prolaz brodova.

Švedski tim istražitelja potvrdio je u četvrtak da su gasovodi Severni tok 1 i 2 oštećeni u eksplozijama, navodeći da je, tokom prethodnih dana, "pojačana sumnja" da se radi o sabotaži. Sumnje da je gasovod oštećen u sabotaži ranije su iznele Rusija, Nemačka i Danska.

"Potvrđujemo da je bilo detonacija na Severnom toku 1 i 2 unutar švedske ekonomske zone u kojima je pričinjena znatna šteta na gasovodu. Istraga mesta eksplozije pojačala je sumnju da se radi o sabotaži", naveo je šef istražitelja Mats Ljundkvist.

Danski mediji navode da je do sada obelodanjeno veoma malo detalja o danskom delu istrage ovih eksplozija, osim da je tim istražitelja "obišao mesto na kojem se pojavila rupa u gasovodu Severni tok 2". Ostaje nejasno i šta su tačno Šveđani pronašli na mestu eksplozije, ali stručnjaci smatraju da bi to u najboljem slučaju mogli biti fragmenti eksploziva, te da će na osnovu tako malog broja dokaza biti teško identifikovati počinioce.

Završetak švedskog dela istrage, suštinski, znači da i druge zemlje mogu da traže dokaze u tom delu Baltika, uključujući i Rusiju, koja bi uskoro mogla pokrenuti sopstvenu istragu o celom slučaju.

"Ovo je ciljana sabotaža jednog od najvažnijih ruskih infrastrukturnih objekata. Stoga, sumnje o sabotaži Severnog toka treba da istraži Rusija", navodi se u odgovoru ruske ambasade u Kopenhagenu, dostavljenom danskom javnom servisu DR.

Komplikovana situacija oko istrage podigla je tenzije u Baltičkom moru, pa su ratna vazduhoplovstva Danske i Norveške od srede, u nekoliko navrata podizala borbene avione kako bi presreli "strane letelice" koje su se približavale vazdušnom prostoru Danske. Ni Norvežani ni Danci nisu želeli da odgovore na pitanja da li se radi o ruskim avionima, javila je danska televizija TV2.

Danske vlasti su, međutim, potvrdile da dve fregate, "Absalon" i "Esborn snar" prate rusku podmornicu koja je tokom noći doplovila do zone južno od Bornholma. Danci, istovremeno, tvrde da prisustvo ruske podmornice nije sporno. Osim na Baltiku, tenzije su podignute i u Severnom moru, gde norveške vlasti istražuju "značajan broj" prijava neidentifikovanih dronova oko naftnih i gasnih postrojenja.

Istragu "misterioznih" dronova zajednički vode oružane snage i policija, javljaju mediji u Norveškoj, navodeći da je do sada ispitano tridesetak svedoka letova bespilotnih letelica.

"Istragom je utvrđeno da nisu svi prijavljeni slučajevi zaista zabrinjavajući... U jednom slučaju se radilo o Jupiteru koji je bio malo sjajniji, ili se radilo o udaljenom brodu", rekao je jedan od šefova norveške policije Amund Revhajm.

Ipak, norveške oružane snage dramatično su pojačale prisustvo oko platformi za eksploataciju nafte i gasa u Severnom moru, iako za sada istraga nije uspela da identifikuje poreklo bespilotnih letelica. Dodatne snage raspoređene su posle eksplozija na gasovodima Severni tok 1 i 2, a u toku je inspekcija gasovoda "Juropajp 2", koja od Stavangera vodi do Nemačke. Kompanija "Gasko" je, istovremeno, pojačala obezbeđenje gasovoda "Juropajp 2".

(MONDO)