• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NE TREBA VAM ŠKOLA, SAMO ODGOVOR NA JEDNO PITANJE! Mask ovo postavlja SVIMA na razgovoru za posao, tako hvata LAŽOVE!

Autor Jana Desovski

Izvršni direktor Tesle Ilon Musk zapošljava mnogo ljudi i otkrio je da traži 'dokaze izuzetne sposobnosti' kada je to u pitanju.

 ilon mask Izvor: YouTube/TED/Screenshot

Ilon Mask ima neke neobične poslovne ideje i mnoge proizilaze iz uobičajenog pitanja koje uvek postavlja svakom kandidatu za intervju da vidi da li lažu ili ne. Milijarder, izvršni direktor Tesle zna šta radi kada je u pitanju posao, ali kaže da ga ne zanima koju školu je budući zaposleni pohađao, pa čak ni nivo obrazovanja. "Nema potrebe da uopšte imate fakultetsku diplomu, pa čak ni srednju školu", rekao je Mask tokom intervjua za Auto Bild 2014.

Umesto toga, otac sedmoro dece traži "dokaze izuzetne sposobnosti" kada je u pitanju zapošljavanje novog osoblja. "Ako postoji evidencija izuzetnih dostignuća, onda je verovatno da će se to nastaviti i u budućnosti", rekao je on. Naravno, nekome je lako da laže u svojoj biografiji ili o svojim dostignućima, ali Mask ima pitanje koje je osmišljeno da uhvati lažove.

Govoreći na samitu svetske vlade 2017. godine, Mask je priznao da svakom kandidatu kog intervjuiše postavlja isto pitanje: "Recite mi o nekim od najtežih problema na kojima ste radili i kako ste ih rešili?"

Studija objavljena u "Journal of Applied Research in Memory and Cognition" u decembru 2020. otkrila je nekoliko pristupa u uočavanju lažova zasnovanih na tehnici intervjuisanja za posao koja zapravo podržava Maskovu tehniku. Jedna takva metoda se zove "Upravljanje asimetričnim informacijama" (AIM) i osmišljena je da sagovorniku pruži jasna sredstva da istražitelju pokažu svoju nevinost ili krivicu pružanjem detaljnih informacija.

"Mali detalji su glavna caka forenzičkih istraga i mogu istražiteljima pružiti činjenice za proveru i ispitati svedoke", napisao je Kodi Porter, jedan od autora studije i viši saradnik u nastavi na Univerzitetu u Portsmutu. Anketari treba da daju jasne instrukcije sagovornicima da "ako daju duže, detaljnije izjave o događaju od interesa, onda će istražitelj moći bolje da otkrije da li govore istinu ili lažu." "Nasuprot tome, lažovi žele da prikriju svoju krivicu", objasnio je Porter.

"Njihova pretpostavkaje da će pružanje više informacija istražitelju olakšati da otkrije njihovu laž, pa umesto toga daju manje informacija."

Studija je takođe otkrila da korišćenje AIM metode može povećati verovatnoću otkrivanja lažova za skoro 70 odsto. Mask je u intervjuu za Auto Bild dodao da ono što zaista želi da zna jeste da li je kandidat zaista rešio problem za koji tvrdi je rešio.

"I naravno da želite da budete sigurni da je bilo nekog značajnog dostignuća, da li su oni zaista odgovorni ili je neko drugi bio odgovorniji? Obično, neko ko je zaista morao da se bori sa problemom, zaista razume detalje i ne zaboravlja", rekao je Mask.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dr

Kad vidim ko sve ima pare u Americi jeza da te uhvati

RSV

Obični malipulator ko i Bil Gejts. Da nisu gurani od buboke države ne bi bili ni trećerazedni programeri. A da ne govorim da su odrasli u zemljama trećeg sveta . Bile bi obične kante za nabijanje

Sasa

Ti vec odavno nisi u vinklu.

special image