Ukrajina je optužila Rusiju da koristi dronove "kamikaze" protiv civilnih ciljeva u Kijevu. Oni nose eksploziv koji detonira pri udaru, uništavajući dron u procesu.

Šta su dronovi "kamikaze“?

Veruje se da Rusija koristi dron iranske proizvodnje Shahed-136 u sukobu u Ukrajini od sredine septembra. Rusi ga naziva i Geranijum-2, ima eksploziv u bojevoj glavi na nosu i dizajniran je da luta iznad mete dok mu se ne naloži da napadne. Shahed-136 ima raspon krila od oko 2,5 m i teško ga je otkriti na radaru. Nejasno je koliko tačno Rusija ima, ali SAD su rekle da Iran planira da pošalje stotine u Rusiju. Iran je to negirao.

Kakvu štetu su napravili u Ukrajini?

Prvi put je objavljeno da je Rusija upotrebila dron Shahed-136 13. septembra, napadajući mete u blizini Kupijanska, grada u oblasti Harkov na istoku zemlje. Kasnije tog meseca, korišćen je u napadima na jugu. Ostaci dronova pronađeni su u olupini u Odesi i Nikolajevu.

U oktobru su dronovi Šahed-136 sleteli na civilne oblasti u gradu Bila Cerkva, južno od Kijeva. Rusija možda koristi ove bespilotne letelice umesto krstareće rakete jer su relativno jeftine - oko 20.000 evra svaka.

Kako se Ukrajina bori protiv njih?

Ukrajinske oružane snage su koristile protivvazdušne rakete i elektronske uređaje za ometanje da bi pokušale da obore ove bespilotne letelice. Početkom oktobra, ukrajinske oružane snage su saopštile da su presrele 60% svih pristiglih dronova Shahed-136. Međutim, teško ih je sve pobiti.

"Oni lete nisko i možete ih poslati u talasima. Ovim rojevima dronova mnogo je teže suprotstaviti se protivvazdušnoj odbrani", rekao je vojni stručnjak Džastin Kramp za BBC.

Da li ih je Ukrajina koristila?

Nije jasno da li ih je Ukrajina koristila, ali stručnjaci veruju da su možda bili raspoređeni u nedavnim napadima na rusku vojnu bazu na zapadnom Krimu, na vazdušnu bazu u blizini Sevastopolja i na brodove u luci u Sevastopolju.

Dr Marina Miron, istraživač u odbrambenim studijama na Kraljevskom koledžu u Londonu, kaže: "Ako pogledate eksplozije u napadima, one su prilično male. Pretpostavljam da su to bespilotne letelice domaće izrade, na koje je pričvršćen eksploziv.

Koje još dronove imaju Ukrajina i Rusija?

Glavni ukrajinski vojni dron je Bajraktar ​​TB2 turske proizvodnje. Veličine je otprilike kao mali avion, ima kamere na brodu i može biti naoružan laserskim navođenim bombama. Na početku rata, Ukrajina je imala flotu od "manje od 50“ takvih, kaže dr Džek Votling iz istraživačkog centra Kraljevskog instituta ujedinjenih službi (Rusi).

SAD su saopštile da šalju Ukrajini 700 dronova Svitčblejd, koji su takođe dronovi kamikaze. Rusija takođe koristi "manji, bazičniji“ Orlan-10, koji ima kamere i može da nosi male bombe.

Kako su korišćeni vojni dronovi? 

Za obe strane i Rusiju i Ukrajinu bespilotne letelice su bile efikasne za lociranje neprijateljskih ciljeva i navođenje artiljerijske vatre prema njima.

"Ruske snage mogu da dovedu oružje do neprijatelja u roku od samo tri do pet minuta nakon što dron Orlan-10 uoči metu“, kaže dr Votling. U suprotnom, napad bi mogao da traje 20-30 minuta. Dr Marina Miron kaže da su dronovi omogućili Ukrajini da rastegne svoje ograničene snage.

"Da ste hteli da tražite neprijateljske položaje u prošlosti, morali biste da pošaljete jedinice specijalnih snaga... i mogli biste izgubiti neke trupe. Sada, sve što rizikujete je dron", rekla je ona.

U prvih nekoliko nedelja rata, ukrajinske bespilotne letelice Bairaktar ​​bile su nadaleko hvaljene. "Prikazano im je kako napadaju mete kao što su deponije municije, i igrali su ulogu u potapanju ratnog broda Moskva“, kaže dr Miron.

Međutim, Bairaktar ​​je veliki dron koji se sporo kreće, a Rusija je uspela da mu se efikasno suprotstavi svojim sistemima protivvazdušne odbrane.

Kako se koriste dronovi koji nisu vojni?

Zamena vojnih dronova je skupa - jedan Bairaktar ​​TB2 košta oko 2 miliona dolara (1,7 miliona funti). Dakle, obe strane - ali posebno Ukrajina - takođe koriste male, komercijalne modele, kao što je DJI Mavic 3, koji košta oko 1.900 evra. Ovi komercijalni dronovi mogu biti opremljeni malim bombama. Međutim, uglavnom se koriste za uočavanje neprijateljskih trupa i za usmeravanje napada.

"Ukrajina nema toliko municije kao Rusija. Imati 'oči u nebu' za uočavanje ciljeva i usmeravanje artiljerijske vatre znači da mogu bolje da iskoriste ono što imaju", kaže dr Miron.

Ali komercijalni dronovi su mnogo manje sposobni od vojnih. Na primer, ukupna udaljenost DJI Mavic-a je samo 30 km, a može da leti najviše 46 minuta. Rusija koristi elektronske uređaje da im se suprotstavi, kaže dr Miron.

"Ruske snage imaju pušku Stupor, koja ispaljuje elektromagnetne impulse“, kaže ona. Ovo sprečava komercijalne dronove da se kreću pomoću GPS-a, objašnjava ona. Ruske snage su takođe koristile onlajn sisteme, kao što je Aeroscope, da otkriju i prekinu komunikaciju između komercijalnih dronova i njihovih operatera.

(MONDO)