Kako bi kaznila Veliku Britaniju zbog njene snažne podrške Ukrajini, Rusija planira da udari u ključni gasovod koji deli sa Norveškom, izlažući britanska domaćinstva hladnoći ove zime. Pozivajući se na visoke vojne i obaveštajne izvore, Dejli mejl izveštava da bi Moskva mogla da pokuša da sabotira 1.166 kilometara dug gasovod Langeled, koji snabdeva jednu petinu potražnje za gasom Ujedinjenog Kraljevstva.

"Sabotaža je sledeći korak ako žele da izazovu eskalaciju napadom na britansku kritičnu energetsku infrastrukturu jer smo tamo veoma krhki“, rekao je izvor iz NATO-a, ističući da nije slučajno što je Britanija jedna od najvećih pristalica Ukrajine. Drugi zvaničnik NATO-a koji direktno radi na pretnjama kritičnoj infrastrukturi rekao je da je naftovod Langeled 'očigledna meta'. To je zato što je, rekao je, Norveška postala ključna gasna veza za Veliku Britaniju i Evropu.

Visoki norveški zvaničnik, s druge strane, smatra da Kremlj vidi napad na gasovod i prekid toka gasa kao pokušaj razbijanja kohezije između zapadnih saveznika Ukrajine. "Kada ljudi, možda, počnu da se smrzavaju i tok energije prestane, oni će se okrenuti i samo reći: neka Putin dobije šta god hoće, samo da vrati gas“, rekao je izvor Dejli Mejla. On dodaje da je taktika Kremlja napada na gasovode širom Evrope osmišljena samo da "samo odvrati vojne resurse od drugih stvari“.

Zabrinuti šta su Rusi zaista nameravali, Velika Britanija je poslala HMS Somerset Kraljevske mornarice da patrolira tim područjem, dok je Norveška rasporedila jednu od svoje četiri fregate. Oba broda su poslata u Severno more nakon navodnih napada na gasovode Severni tok, dve ključne gasne veze sa Evropom kojima upravlja ruska državna energetska kompanija Gasprom.

Avioni za pomorski nadzor bazirani u RAF Losiemoutu su od tada raspoređeni da nadgledaju naftna i gasna postrojenja, zajedno sa norveškim vazduhoplovstvom. Neidentifikovane letelice počele su da se pojavljuju na nebu iznad ključnih energetskih instalacija, a norveška policija uhapsila je sedam ruskih državljana nakon što su prošlog meseca uhvaćeni sa opremom za dron.

Kao odgovor na sankcije zbog agresije na Ukrajinu, Rusija je više puta pokušavala da ugrozi snabdevanje Evrope energijom, uključujući napad na nemački projekat Severni tok. Sada se procenjuje, po svemu sudeći, da je meta ruskih diverzanata Langeled, najduži podvodni gasovod na svetu pre završetka Severnog toka.

(MONDO)