Posle poslednjih nedelja potpuno je jasno da će Rusija, bez ikakvog značajnijeg uspeha na bojnom polju, učiniti sve da ukrajinski narod što više strada, konvencionalnim napadima na kritičnu infrastrukturu, pokušavajući da slomi njihovu čvrstu volju. Vladimir Putin sprovodi ovu strategiju stalnim teškim udarima na energetski sistem Ukrajine koristeći rakete dugog dometa i iranske samoubice.
Očekuje se da će uskoro pojačati napade iranskim balističkim raketama Fateh-110 i Zolfaghar, koje su, prema procenama zapadnih obaveštajnih službi, već isporučene Rusiji, piše Slobodna Dalmacija. One bi trebalo da služe kao zamena za visokoprecizne krstareće rakete koje nedostaju Rusima, jer njihova odbrambena industrija nije u stanju da proizvodi naprednu municiju onim tempom kojim je oni troše.
"Ovo je mnogo veći problem nego što mnogi misle, uključujući i one koji žive na ogromnoj većini ukrajinske teritorije koja je van kontrole Moskve. Jednostavno rečeno, odbrana Ukrajine od ovih projektila biće veoma izazovna. Oružje je veoma moćno i može da pogodi metu skoro bilo gde u zemlji, dovodeći već oštećenu energetsku infrastrukturu Ukrajine u ekstremni rizik", ocenjuje specijalizovani vojni portal Drajv vor zon.
Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, rekao je juče u Kijevu da bi Ukrajina mogla da gađa iranske rakete na njihova mesta lansiranja, koja se nalaze duboko u Rusiji. "One moraju nekako da budu uništene, verovatno sa mesta gde su lansirane. Zato što nemamo efikasna sredstva za borbu protiv balističkih raketa, osim njihovog fizičkog uništenja u fazi lansiranja", rekao je on, objašnjavajući da iranske rakete imaju domet od 300 do 700 kilometara.
Mislim da i vrh vojske i naši partneri rade na ovom pitanju, tražeći efikasne načine da se suprotstave ovim novim pretnjama“, rekao je Ihnat.
Dva najjača ukrajinska sredstva za odbranu od iranskih raketa su nedavno isporučeni najsavremeniji nemački protivvazdušni sistem IRIS-T SLM i američki NASAMS, koji je moderniji i efikasniji protivvazdušni štit od svih postojećih ukrajinskih raketni sistemi zemlja-vazduh kratkog i srednjeg dometa koji datiraju iz sovjetskog doba.
Ali pouzdana odbrana od niskoletećih projektila i dronova je veoma izazovna čak i za najnapredniju svetsku mrežu protivvazdušne odbrane, tako da čak i uz nadogradnju, značajan broj iranskih projektila i dalje može da pogodi metu. Balističke rakete pogađaju mnogo jače od krstarećih raketa i imaju daleko veće bojeve glave od samoubilačkih dronova velikog dometa.
Vojni analitičari kažu da je preciznost iranskih balističkih projektila kratkog dometa prilično impresivna, a njihova tačnost je više nego dovoljna da uništi ukrajinske čvorove za proizvodnju i distribuciju električne energije, uzrokujući potencijalno katastrofalnu štetu. Ukrajinci su do sada dokazali da su čvrsti kao ekseri i veoma prilagodljivi promenljivim uslovima rata.
Pokazali su i veliku sposobnost u uništavanju projektila i dronova pre nego što su stigli do željenih ciljeva, međutim, i manji deo koji nisu uspeli da presretnu naneo je ogromnu štetu. Strahuje se da bi stotine iranskih balističkih projektila koje sada ulaze u vojnu jednačinu mogle ozbiljno potkopati dosadašnju efikasnost Ukrajine u presretanju i obaranju.
Na pitanje koliko je zabrinut zbog mogućih napada iranskih balističkih raketa, šef ukrajinske obaveštajne službe general-major Kiril Budanov je prošle nedelje rekao: "To je ozbiljna pretnja jer su, za razliku od ruskih raketa, iranske rakete veoma precizne, veoma brze. i njihove karakteristike dokazane u borbi".
Iranske rakete definitivno predstavljaju izuzetno veliku opasnost za elektroenergetsku infrastrukturu Ukrajine, a taj rizik dolazi u najgorem mogućem trenutku, kada dođe hladna zima. Veruje se da je najmanje nekoliko stotina iranskih projektila deo početne serije isporuka. Iranu je preko potrebna gotovina, a oni imaju jedan od najvećih i najraznovrsnijih arsenala projektila kratkog i srednjeg dometa na Bliskom istoku. Oni bi potencijalno mogli značajno da povećaju proizvodnju uz finansijsku podršku Rusije.
"Da bi imala dobre šanse da se suprotstavi ruskim balističkim raketama iranske proizvodnje, Ukrajini bi bio potreban protivvazdušni odbrambeni sistem MIM-104 Patriot, koji je optimizovan za presretanje SRBM-a i to je činio mnogo puta u prošlosti“, navodi Var Zone.
Za rad sistema Patriot potrebni su meseci obuke, za šta Ukrajina trenutno nema vremena. To je veoma složen sistem koji zahteva jedinstvenu tehničku ekspertizu ne samo za rad, već i za održavanje. Naravno, moguće je da NATO pošalje 'izvođače' za rad i podršku Patriot baterijama, ali analitičari veruju da je to manje verovatna opcija jer bi se smatralo da se direktno meša u sukob.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine