Japan je u petak najavio istorijsku promenu bezbednosne politike, sa planovima za masovnu mobilizaciju i udvostručenje vojnog budžeta zbog rastućih ambicija Kine i Severne Koreje u regionu.

Revidirana bezbednosna strategija, koju je u vladinom dokumentu najavio premijer Fumi Kišida, predstavlja odstupanje od pacifističke doktrine bezbednosti posle Drugog svetskog rata koju su Japanu nametnule SAD. Odbrambeni budžet će se skoro udvostručiti u narednih pet godina, na dva odsto BDP-a, čime će biti treći po veličini u svetu, posle SAD i Kine.

Prema planu,Tokio će kupiti američke rakete dugog dometa koje su sposobne da unište neprijatelja ako dođe do napada. Takođe će povećati svoje mogućnosti sajber ratovanja. Ranije ove nedelje, Peking je pozvao Tokio da na njihov odnos gleda kao na kooperativno partnerstvo.

Odbrambeni sistem vredan 314 milijardi dolara

"Nažalost, postoje i druge zemlje u okruženju naše zemlje koje sprovode aktivnosti poput jačanja nuklearnih kapaciteta, brzog vojnog naoružavanja i jednostranih pokušaja da se nasilno promeni status kvo. Da bismo ojačali našu odbranu, sprovešćemo odbranu. program vredan 314 milijardi dolara u narednih pet godina“, rekao je premijer Fumio Kišida.

Japan smatra da je današnje bezbednosno okruženje "najozbiljnije i najkomplikovanije“ od Drugog svetskog rata.

Kinesko vojno prisustvo u regionu predstavlja "najveći strateški izazov” svih vremena, navodi se u dokumentu, koji takođe odgovara rečima američkog saveznika.

Japan strahuje da bi Kina jednog dana mogla da napadne Tajvan, kao što je Rusija napala Ukrajinu, prenosi dpa. Kineska ambasada u Japanu je odgovorila optužujući Tokio da iznosi lažne tvrdnje o svojim vojnim aktivnostima.

U Japanu postoji zabrinutost i oko raketnih sposobnosti Severne Koreje. Pjongjang je u poslednja tri meseca ispalio više od 50 projektila, uključujući balistički projektil iznad Japana u oktobru - prvi put nakon pet godina.

U japanskim dokumentima se pominje i zabrinjavajuća ruska invazija na Ukrajinu, koju opisuju kao „ozbiljno kršenje zakona koji zabranjuju upotrebu sile” i koja je "uzdrmala temelje međunarodnog poretka”. U dokumentu o nacionalnoj bezbednosti iz 2013. Kina i Rusija su opisane kao strateški partneri.

Politika samoodbrane

Uprkos tome, Japan je rekao da želi da se drži politike "isključivo fokusirane na samoodbranu“, naglašavajući da ne želi da postane vojna sila.

Tokio je u petak najavio plan za povratak nuklearnoj energiji, od koje se postepeno napuštalo posle nuklearne katastrofe u Fukušimi 2011. godine, zbog rasta cena energenata. Ankete sprovedene među japanskim građanima pokazuju da oni uglavnom podržavaju neki oblik dalje vojne ekspanzije.

Zanimljivo je i da se Kišidina cifra od dva odsto BDP-a poklapa sa dugoročnim ciljem koji su 2006. postavili japanski saveznici iz NATO-a. Naime, dok mnoge zemlje NATO-a još uvek nisu ispunile cilj, Nemačka se nada da će ga postići u narednih nekoliko godina. Velika Britanija ga je, pak, premašila i do 2030. namerava da potroši tri odsto BDP-a na odbranu.

(Mondo)