Sa Tviter naloga "Anonymous TV" uz koji stoji ukrajinska zastava, upućena je pretnja predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i to je druga koja se dogodila u poslednjih mesec dana. Prvi put su se oglasili pre dve nedelje u video snimku koji je trajao dva minuta. Kako su tada naveli, "Srbija ne sluša međunarodne institucije" i "služi se represijom radi ostvarenje svojih ciljeva".
Anonimusi su poručili da su podsticanje nasilja, napadi na novinare, napadi na policiju, kosovske institucije i one sa međunarodnim mandatom, kao i postavljanje barikada i korišćenje inkriminisanih struktura na severu Kosova, deo strategije “Vučićeve” Vlade za pravljenje stanja napetosti, i držanje tzv. Kosova i regiona taocima retorike prošlosti.
Ko su zapravo Anonimusi?
Anonimus je internet grupa nastala sredinom 2003. godine, bez lica, ali sa misijom, reprezentujući koncept onlajn zajednice zasnovan na anarhističkom modelu odlučivanja. Hakerska grupa je decentralizovana, nema formalno vođstvo i zvaničan sajt. Prepoznatljivi su po belim maskama sa osmehom koja prikazuje lik Gaja Foksa, što simbolizuje anonimnost i odsustvo lidera. Gaj Foksik je engleski pobunjenik iz 16 veka koji je postao prepoznatljiv zahvaljujući Alenu Muru i stripu "V for Vendeta", vremenom je postao simbol čoveka koji se bori protiv sistema.
Poreklo naziva grupe bazira se na sistemu diskusija "4chan foruma" po kom su svi učesnici anonimni, potpisani kao "anonymous". Takođe se smatra urbanom potkulturom. Članovi zajednice sebe smatraju haktivistima - ljudima koji hakuju zarad aktivizma.
Međutim, države, institucije i pojedinci koji se nađu na njihovoj meti smatraju ih kriminalcima. Anonimus je objedinjujući naziv za razne hakerske grupe, koje su se ranije intenzivnije okupljale na forumima, kako na površinskom internetu, tako i na dark vebu.
Nije lako utvrditi koja su zaista dela Anonimusa, ali im se pripisuju razni oblici sajber-napada. Njihov slogan je "Mi smo legija", što se odnosi na njen navodno veliki broj pripadnika. Bez ikakve centralizovane komandne strukture, svako može da tvrdi da je deo grupe.
Preuzimaju kontrolu nad sajtovima ili ih obaraju, kaže Džo Tajdi, novinar BBC-ja. Dodaje da Anonimusi tvrde da su se angažovali oko hakovanja ruskih sajtova zbog rata u Ukrajini.
Prva velika akcija koja im se pripisuje bila je uperena protiv Sajentološke crkve 2008. godine, kada su u DDoS (Distributed Denial of Service) napadima srušili neke od sajtova crkve.
Anonimus Srbija
Kao prva značajnija akcija pokreta Anonimus Srbija smatra se plasiranje lažne vesti o dodeli Nobelove nagrade Dobrici Ćosiću krajem 2011. godine. Haktivisti su registrovali veb-sajt nobelprizeliterature.org, dizajnirajući ga po ugledu na sajt Komiteta za dodelu Nobelove nagrade, a nakon objave o dodeli nagrade Dobrici Ćosiću, koristeći imejl server Srpske akademije nauka i umetnosti obavestili domaće medije o ovom događaju upućujući ih na lažni sajt, koji je po svemu izgledao verno originalu. Većina medija je ovu vest prenela javnosti, iako je demant SANU usledio ubrzo potom.
U decembru 2011. godine, haktivistička grupa preduzela je napade na političke partije u Srbiji, među kojima su oboreni sajtovi stranaka Socijalističke partije Srbije, Srpske napredne stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Demokratske stranke. Na ovim sajtovima, haktivisti su ostavili poruku, da ne žele da se bore protiv sistema, već da skrenu pažnju na nezadovoljstvo građana političko ekonomskih prilika u zemlji.
U januaru 2012. godine, hakeri su oborili veb sajt SOKOJ-a, srpske organizacije za zaštitu autora i naplatu prava intelektualne svojine. Svoju akciju opravdali su netransparentnim poslovanjem organizacije, kao i ekstremno visokim taksama.
Dana 26. februara 2012, godine, haktivistička grupa je izvela napade na sajtove produkcijskih kuća Grand i Siti rekords, ostavivši poruku "Počelo je", uz potpis Anonymous Srbija. Dva dana kasnije, 28. februara 2012. godine, grupa je hakovala sajt Ujedinjenih nacija u Srbiji, preusmerivši ga na svoju Fejsbuk stranicu. U martu 2012. godine, haktivisti su srušili veb sajt Ministarstva pravde.
Na kraju, nalozi sa Tvitera koji se potpisuju kao članovi grupe Anonymous preuzeli su odgovornost za prekid u funkcionisanju sajta Vojske Srbije, nekoliko dana nakon što su upozorili predsednika Aleksandra Vučića da im je postao fokus. Sajt Vojske Srbije bio je nedostupan 5. januara ujutro ove godine.
Nekoliko sati pre toga, nalog pod imenom Anonymous na Tviteru obavestio je o padu sajta srpske Vojske uz upozorenje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da ne potcenjuje Anonimuse.
Pretnje sa naloga povezanih sa Anonimous grupom zabeležene su na društvenim mrežama i 20. decembra. Spremni smo da napadnemo Srbiju zato što destabilizuje Balkan, navodi se u tvitu u kome se upotrebom oznake #OpSerbia poziva na svojevrstan hakerski napad na Srbiju.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!