• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SIROMAŠNA OPŠTINA U SRBIJI PUNA ZLATA, OTKRIVENA NOVA NALAZIŠTA: Bogatija od "Čukaru Peki", blago od 4,41 milijarde €

Autor Ivana Lazić

U Srbiji su pronađena nova nalazišta bogata zlatom i to na više lokacija.

 Nalazišta zlata u Srbiji Izvor: Google Maps/Printscreen/Shutterstock/Varga Jozsef Zoltan

U Srbiji su pronađene nove lokacije bogate zlatom, a u jednoj opštini, čije se ime čuva u tajnosti, pronađeno je "mnogo više zlata nego što imamo u rudniku Čukaru Peki". U Srbiji se do sada eksploatacija ove rude vršila na nekoliko lokacija, najviše u okolini Bora, ali to bi uskoro moglo da se promeni.

U Čukaru Peki, ima 1,7 grama zlata po toni, a ima 46,1 milion tona legure, ispada da se tu nalazi oko 78.370 kilograma zlata, tj. 78,3 tone. Prema aktuelnim cenama na svetskom tržištu, kilogram zlata se prodaje po ceni od oko 56.280. Dakle, prema najavama u novootkrivenom nalazištu se nalazi više od pomenutih 78,3 tone zlata, tj. otkriveno je "blago" vredno makar 4,41 milijardi evra.

Vučić je obelodanio da su u Srbiji otkrivena nalazišta zlata i kalcijum-karbonata, tj. kalcita. On je istakao da se jedno od pomenutih nalazišta nalazi u jednom od najsiromašnijih delova zemlje. Kako je istakao "jedno nalazište zlata i kalcijum-karbonata u Srbiji pronađeno je u Gadžin Hanu, a drugo na jugoistoku zemlje, a čekam dozvolu da kažem gde je tačno i ovo drugo", rekao je Vučić.

Gde sada kopamo zlato?

Zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije Predrag Mijatović, svojevremeno je potvrdio da je procenjeno da u ležištu bakra i zlata "Čukaru Peki" ima 46,1 miliona tona metala, sa sadržajem bakra u rudi 2,7 odsto i zlata od 1,7 grama po toni. To zlato se prvo nudi NBS na otkup, a potom na tržište.

Pored ovog rudnika nadomak Boru, u Srbiji su aktivni i drugi rudnici, u kojima se vrši eksploatacija više različitih metala. U većini se pojavljuju velike količine srebra, a tek u nekima zlata:

Rudnik Veliki Majdan kod Ljubovije, sadrži olovo cink sa dosta sadržaja srebra u rudi i njihov krajnji proizvod su dva koncentrata olova i cinka, koji se prodaju u inostranstvu. Rudnik i flotacija Rudnik kod Gornjeg Milanovca, gde se vrši eksploatacija i prerada rude bakra, cinka, olova i srebra. Rudnik Grot na planini Besna Kobila, koji ima dva proizvoda a to su koncentrati olova i cinka sa dosta srebra. Prema nekim podacima, u tim koncentratima imaju i određene količine zlata.

Rudnik Lece u Medveđi, rudnik olova i cinka ali karakteristično je da ima visoke koncentracije zlata i srebra u svojim definitivnim proizvodima. Pored njih, aktivna su i dva rudnika na severu Kosova, koji rade u sastavu Trepče, Crnać i Koperić.

Trenutno je više od 200 lokacija na kojima se istražuju mineralne sirovine. Naša zemlja obiluje bakrom, olovom, cinkom i ugljem. Prema mišljenju struke postojeća ležišta imaju potencijal za bar još 15-20 godina eksploatacije.

(Mondo/B92)

Pročitajte i ovo:


- Kada je bila u novermbru, rekla mi je da joj teško pada da putuje i da je prirodno da deca budu sa majkom i da je kod njega primetila neko neraspoloženje, što je i nju činilo nervoznom. Dozvoljavao joj je da viđa decu, ali ne da se presele kod nje u Vašington jer on nije mogao da se odseli jer je bio u kućnom pritvoru - navela ona.

Blic preporučuje

Anina majka kaže da njena ćerka nije imala dobar odnos sa Brajanovom porodicom.

- Ona i njena svekrva nisu bile najboljim odnosima. Mislim da čak nisu ni kontaktirale. Ni ja se sa njom nisam ljudski upoznala kada sam prvi put otišla kod njih - kaže Ljubičić i dodaje da joj je iz bezbednosnih razloga lakše sada kada je socijalna sužba preuzela decu.

FOTO: INSTAGRAM/ANAWALSHE, BLIC TV / RINGIER

- Trebalo bi ispitati i njegovu majku jer nisu bile u najboljim odnosima - dodala je Anina majka i osvrnula se na pisanje medija o najnovijim dokazima koji su navodno pronađeni:

- On ili zna ili ne zna, ali ona je verovatno negde otišla, a da se nikome nije javila. Ili je možda pobegla od njega.

Milanka kaže da su joj u ovom momentima najveća podrška Anine prijateljice.

Tagovi

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Alex

Afrika puna dijamanata i zlata kao i ostalih plemenitih metala a narod umire od gladi? Mi u Srbiji nismo daleko od Afrike, domaci robovlasnici imaju robova koliko hoces, poslusni, istrenirani da slusaju, za robovlasnike raj.

Sjuki

Zaplanje moja kuća!!!

Vuk Vucko

Нико не брани домаћим фирмама да се баве експлотацијом рудних богаства.Сам процес вађења било какве руде није уопште прост и јефтин.Изискује стварање огромне инфраструктуре и оспособљавање рудника за дубинско вађење руде.Прво ово су све претпоставке колико је руде доле, на којој дубини и које је чистоће.У стварности је то увек много више и ако ћете чути како су се они надали већој чистоћи златне руде и количини.Али никад не напуштају посао.Јер увек једна руда прати другу па тако зараде и одвајањем секундарних метала или неметала који су издвојили из ископане јаловине.Значи немамо технологију за тзв колико толико еколошки вађење руда.Нико не поставља питање зашто немамо.Наша држава има права откупа тог злата по тржишним ценама.Постављам питање због чега држава не уложи новац и створи једно јако државно предузеће које ће се бавити овим пословима?Зараде сигурно неће изостати, радиће наши инжињери и рудари а отварање рудника упослиће и друге гране привреде па ће бенефите сви осетити.Овако уз минимални руд.ренту и еколошку таксу увек ће постојати сумња да ту неко купи кајмак.Али ми Срби никад нешто нисмо имали памети као народ.

special image