Navode o brutalnim ispitivanjima, u kojima su mučeni ukrajinski muškarci  i pretili im je silovanjem, izneo je bivši ruski vojni oficir. Konstantin Jefremov, najviši oficir koji otvoreno govori, rekao je za BBC da ga Rusija sada vidi kao izdajnika i dezertera. Na jednom mestu u južnoj Ukrajini, rekao je da su "ispitivanja, mučenja trajala oko nedelju dana. Svakog dana, noću, ponekad dva puta dnevno."

Gospodin Jefremov je više puta pokušavao da podnese ostavku iz vojske – ali je na kraju otpušten jer je odbio da se vrati u Ukrajinu. Sada je pobegao iz Rusije. Koristeći fotografije i vojnu dokumentaciju koje je dostavio gospodin Jefremov, BBC je potvrdio da je on bio u Ukrajini na početku rata - u regionu Zaporožja, uključujući grad Melitopolj. 

Prošle godine raspoređen u Ukrajinu, bivši stariji poručnik je pristao da ispriča o zločinima za koje kaže da je tamo bio svedok – uključujući mučenje i maltretiranje ukrajinskih zatvorenika. Govoriće o svojim drugovima koji pljačkaju okupirana područja Ukrajine i opisati brutalna ispitivanja koja je vodio ruski pukovnik, a na kojima su pucali na muškarce i pretili im silovanjem.

Jefremov je 10. februara 2022. rekao da je stigao na Krim, ukrajinsko poluostrvo koje je Rusija anektirala pre devet godina. Bio je šef jedinice za razminiranje 42. motorizovane streljačke divizije - i obično je bio stacioniran u Čečeniji, na ruskom severnom Kavkazu. On i njegovi ljudi su poslati da učestvuju u "vojnim vežbama", kaže on. "U to vreme niko nije verovao da će biti rata. Svi su mislili da je ovo samo vežba. Siguran sam da čak ni viši oficiri nisu znali."

'Plašio sam se da odustanem'

 Jefremov se priseća da je video ruske trupe kako lepe identifikacione oznake na svoje uniforme i slikaju slovo "Z“ na vojnoj opremi i vozilima. Za nekoliko dana, "Z" je postalo simbol onoga što je Kremlj nazivao svojom "specijalnom vojnom operacijom". Jefremov tvrdi da nije želeo da ima ništa s tim.

"Odlučio sam da dam otkaz. Otišao sam kod svog komandanta i objasnio svoj stav. On me je odveo kod višeg oficira koji me je nazvao izdajnikom i kukavicom. Ostavio sam pištolj, seo u taksi i odvezao se. Hteo sam da se vratim u svoju bazu u Čečeniji i da dam zvaničnu ostavku. Tada su mi drugovi telefonirali sa upozorenjem. Pukovnik je obećao da će me staviti u zatvor do 10 godina zbog dezerterstva i obavestio je policiju. Gospodin Jefremov kaže da je pozvao vojnog advokata, koji mu je savetovao da se ode. Sada shvatam da je trebalo to da ignorišem i da pobegnem“, kaže on i dodaje: "Ali plašio sam se da me strpaju u zatvor.“ Vratio se da se pridruži svojim ljudima.

Gospodin Jefremov insistira da je "protiv rata". On uverava novinare da nije učestvovao u ruskoj aneksiji Krima, niti u borbama na istoku Ukrajine kada je prvi put izbio rat u Donbasu pre devet godina. Rusija je 2014. godine bila optužena ne samo da je organizovala pobunu separatista, već i da je poslala svoje trupe. Konstantin mi takođe kaže da nije učestvovao u vojnoj operaciji Rusije u Siriji.

"Poslednje tri godine bio sam uključen u deminiranje u Čečeniji, mestu koje je doživelo dva rata. Mislim da je posao koji sam tamo radio koristio ljudima", rekao je on.

(MONDO)