• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVET PONOVO NA NOGAMA, SVE OČI UPRTE U AMERIKU I KINU! Sile se sastaju, u Peking stiže najveća američka delegacija ikad!

Autor Uroš Matejić

Realnost je da kada najveće svetske sile progovore, sve ostalo postaje zanemarljivo.

 Susret Amerike i Kine Izvor: Profimedia

I opet bi bilateralni sastanak američkog i kineskog zvaničnika mogao da stavi u drugi plan važan međunarodni događaj, Minhensku bezbednosnu konferenciju (MSC). Tako je bilo i na samitu G20 prošle jeseni na Baliju, kada se, prvi put od preuzimanja predsedničke funkcije, Džo Bajden sastao sa kineskim liderom Si Đinpingom. Realnost je da kada najveće svetske sile progovore, sve ostalo postaje zanemarljivo.

U najavi iz Vašingtona, ali i iz Pekinga, stoji da bi američki državni sekretar Antoni Blinken i novi šef kineske spoljne politike Vang Ji trebalo da se sastanu u Minhenu. Vang Ji je bio ministar spoljnih poslova, a Jang Jieči se bavio spoljnom politikom na partijskom nivou. Posle 20. partijskog kongresa prošle jeseni, Vang je ušao u Politbiro i dostigao vrhunac svoje karijere, sada sa partijskog nivoa nadgleda spoljnu politiku Kine. Ministarstvo spoljnih poslova od decembra vodi Ćin Gang, bivši ambasador u SAD, što ukazuje na značaj koji Peking pridaje odnosima sa Vašingtonom.

Blinken je početkom ovog meseca trebalo da poseti Narodnu Republiku Kinu kako bi nastavio dijalog započet na Baliju, ali su uleteli baloni, ne "99 Luftballona" kako je pevala Nena, već je jedan bio dovoljan Blinkenu da odloži put. Obe strane su svesne da je dijalog, u osetljivom trenutku bilateralnih odnosa, neophodan, nezamenljiv, i stoga ne čudi što je opcija sastanka odmah preneta u Minhen. Kinesko ministarstvo trgovine u četvrtak je stavilo američke proizvođače oružja Lokid Martin i Rejtheon tehnolodžis na "listu nepouzdanih subjekata" zbog prodaje oružja Tajvanu, što je poslednja u nizu sankcija koje su jedna drugoj uvele dve najveće vojne sile.

U Vašingtonu je najavljeno da će Blinken učestvovati na nizu bilateralnih i multilateralnih sastanaka u Minhenu, a Peking je najavio da će Vang predstaviti Sijevu viziju mirnog razvoja.

Entoni Blinken o Ukrajini
Izvor: Youtube/CBS Evening News

Najveća američka delegacija do sada

Domaćini će svakako učiniti sve da se susret održi, jer bi to dalo dodatnu vrednost Konferenciji. Ukoliko se ne preduzmu svi neophodni koraci, druga mogućnost je sastanak ministara spoljnih poslova G20 u Indiji u martu. Međutim, tamo će Narodnu Republiku Kinu predstavljati Ćin. Takav scenario donosi novo odlaganje razgovora, što nije dobro. Sredinom ove nedelje, Vendi Šerman, zamenica državnog sekretara, dala je vetar u jedra optimizmu: "Kao što državni sekretar Blinken stalno govori, i kao što je Vang Ji rekao, kao što su svi rekli Kini, mi smo otvoreni za dijalog kada je to u našem interesu i verujemo da su sada pravi uslovi za to“.

Vang je dopunio svoje putovanje u Minhen, tako da će posetiti Francusku i Italiju. Nakon toga odlazi u Mađarsku i na kraju u Rusiju. Zbog ove poslednje posete, bilo bi važno da razgovara sa Blinkenom. Koji će posle Konferencije posetiti Tursku i Grčku.

Konferencija počinje sutra, i traje do nedelje. Neće biti predstavnika Rusije, kao i u Davosu na Ekonomskom forumu, a organizatori su se pohvalili da dolazi najveća američka delegacija, sa trećinom predstavnika u Senatu od 100 mesta. Delegaciju administracije predvodi potpredsednica Kamala Haris. Ukrajina i prva godina od nemačkog "Cajtenvende" (prekretnica) biće najbitnije teme, važno mesto imaće katastrofalni zemljotres u Turskoj i Siriji, navodi Stejt department da će Blinken razgovarati o transatlantskoj bezbednosti i međunarodnom poretku zasnovanom na Pravila.

Dolazi francuski predsednik Emanuel Makron, kome je ostalo još četiri godine da ostavi trajni pečat na predsedničkoj funkciji. Dolaze i, Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a i ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba. Organizatori su se potrudili da ove godine među 45 šefova država i vlada bude što više predstavnika globalnog juga kako bi učestvovali u diskusijama i, po mogućnosti, promenili odnos prema ruskoj agresiji na Ukrajina. Potvrde o učešću stigle su iz Gane, DR Konga, Barbadosa, Tunisa i Namibije.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image