• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

INSAJDERSKA PRIČA IZ BUNKERA U BAHMUTU - Ukrajinci imaju skupu strategiju: Gube krvavu bitku, ali Ruse čeka gorka pilula

Autor Ivana Lazić

Borba za Bahmut iscrpela je obe strane, a iako Rusi imaju kontrolu, Ukrajinci dobro osmišljenom strategijom drže protivnika pod kontrolom.

 Kako se Ukrajinci bore za Bahmut Izvor: youtube/militarian/screenshot

Posle deset meseci jedne od najdužih i najkrvavijih bitaka u ratu Rusije protiv Ukrajine, njeni vojnici brane sve manji polukrug ruševina u zapadnom delu grada Bahmuta, samo oko 20 stambenih blokova pod stalnom artiljerijskom vatrom.

Gurnuta u ovaj sve manji kutak grada od 40 kvadratnih kilometara, ukrajinska vojska je odlučna da izdrži čak i dok saveznici tiho dovode u pitanje opravdanost uličnih borbi sa značajnim gubicima.

Pre samo šest nedelja, ukrajinsko uporište u Bahmutu, poprištu nekih od najžešćih urbanih borbi u Evropi od Drugog svetskog rata, izgledalo je slabo i grad je bio blizu opkoljavanja, pokazuju nedavno procureli američki obaveštajni dokumenti. Ovonedeljna poseta preostaloj ukrajinskoj kontrolnoj zoni pokazala je da je Ukrajina izgubila teritoriju unutar grada, ali je pristupni put ostao prohodan, omogućavajući snabdevanje i evakuaciju ranjenih.

Prema oceni Kijeva, izdržavanje u ovim sumornim uslovima je strateški imperativ, zaustaviti rusku vojsku dok Ukrajina prenaoružava i obučava svoju vojsku za predstojeću kontraofanzivu. "Ovo je zaista teška bitka“, rekao je pukovnik Pavlo Palisa, komandant 93. mehanizovane brigade, ukrajinske jedinice koja drži veći deo urbane linije fronta u borbama unutar Bahmuta.

Priče iz bunkera

On je razgovarao sa američkim novinarima u bunkeru dok su vojnici prekriveni prljavštinom stalno ulazili i izlazili noseći puške i raketne bacače.

"Pomažemo našim drugim jedinicama da dobiju na vremenu, nabave municiju i oružje i pripreme se za kontraofanzivu“, rekao je Palisa i dodao da je vojnicima u gradu ponekad ponestalo municije. Ukrajinski pukovnik kaže da problem nisu uska grla duž opasnog prilaznog puta gradu, već opšti nedostatak ukrajinskih vojnih skladišta. Njegovim jedinicama nedostajala je raznovrsna municija, uključujući artiljeriju, protivtenkovske i raketne granate.

"Za mene kao komandanta, bolno je gledati kako svojim životima plaćamo nedostatak municije“, kaže Palisa, napominjući da su saveznici spori u isporuci iako su Sjedinjene Države i druge zemlje pokušale da potpišu ugovore sa dobavljačima i vojskama širom sveta. "Žao mi je, ali naši partneri moraju da budu brži“, rekao je pukovnik Palisa.

Izvor: Twitter/screenshot/Archer83Able

Bahmut je sada gotovo uništen, a zamenik ministra odbrane ove nedelje ga je uporedio sa ratom razorenim sirijskim gradom Alepom.

Džep koji Ukrajina još uvek kontroliše

Da bi došli do malog džepa koji Ukrajina još uvek kontroliše, vojnici u oklopnim vozilima jurili su uskim pristupnim putem pored gomila dignutih u vazduh i spaljenih kamiona koji su propali u istom pokušaju. Unutar grada, oklopno vozilo se zaustavilo, a vojnici su iskočili i pobegli u podrum da što manje vremena provedu u jezivom, opasnom postapokaliptičnom gradskom prizoru.

Ukrajina se pridržava skupe strategije. Vojska stalno raspoređuje male jedinice u teškim uslovima gradske borbe, dok hiljade drugih brani pristupni put preko polja i sela zapadno od grada.

Ukrajinski vojnici koji su razgovarali za "Njujork tajms" opisuju borbe u napuštenim zgradama, podrumima i rovovima koji su presekli parkove pod danonoćnim bombardovanjem. Često su dovoljno blizu da čuju Ruse kako razgovaraju u obližnjim zgradama.

Lavirint ruševina i skrovišta

Pukovnik Palisa priča kako su Rusi probili rupu u zidu stambenog bloka koji su držali Ukrajinci. Ruski vojnici su zatim prošli kroz rupu da se bore sobu po sobu. Jedan deo je držao neprijatelj, jedan deo naši vojnici“, rekao je pukovnik o stambenoj zgradi.

Ukrajinci su odlučili da postave eksploziv u zgradu, izjure i detoniraju svoju zamku dok su Rusi još bili unutra, objasnio je pukovnik Palisa. Vojnici 93. brigade svakodnevno učestvuju u oko 15 vatrenih obračuna iz neposredne blizine.

Obe strane tvrde da je bitka za Bahmut, koja je rezultirala desetinama hiljada žrtava tokom 10 meseci, bila od vitalnog značaja za slabljenje druge.

Rusija je poslala talase zatvorenika u gotovo samoubilačke racije oko Bahmuta uz podršku padobranaca i specijalnih snaga poznatih kao Specnaz. Na ukrajinskoj strani, 93. brigada od januara brani veliki deo urbanog fronta zajedno sa jedinicama Nacionalne garde i graničara. Takve ulične borbe daju prednost Ukrajini. Kao i u svakom urbanom ratu, lavirint ruševina i skrovišta primorava moćniju vojsku, u ovom slučaju rusku, da se bori ravnopravno, nesposobna da iskoristi svoju nadmoć u teškom naoružanju ili artiljeriji.

Izvor: Profimedia/ABACA

"Sa takvom vrstom bliske borbe možete oduzeti prednost napadaču“, rekao je Džon Spenser, direktor studija urbanog ratovanja na Institutu za moderno ratovanje u Vest Pointu. U tom smislu, urbani rat, rekao je Spenser, je nazvan "velikim izjednačavanjem“.

"Biće gusto"

U urbanoj borbi, uobičajeno je koristiti strategiju opkoljavanja kako bi se odbrambene snage lišile municije, kao što je Sovjetski Savez učinio kod Staljingrada u najvećoj urbanoj bici u istoriji. Ali Ukrajina je ojačala svoje linije snabdevanja braneći pristupni put. Ruta prolazi kroz uništeno selo gde su ove nedelje cvetali trešnjini cvetovi među ruševinama. Na svakih nekoliko stotina metara pored puta nalazi se neko izgorelo ili razneto vozilo.

Pukovnik Palisa (38) prekinuo je postdiplomske studije na Generalštabnom koledžu u Fort Livenvortu u Kanzasu, kada je Rusija napala Ukrajinu prošle godine. Vratio se kući da se bori. Jedan od kurseva koje je propustio bio je fokusiran na urbanu borbu. "Šteta", rekao je Palisa, s obzirom na njegovu komandnu odgovornost u Bahmutu. "Radim najbolje što mogu, još smo tu u Bahmutu“, zaključio je on.

(Mondo)

Pročitajte i ovo:

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Draško

Očigledno je da ima nešto što javnost ne zna. Zašto bi se oko tako male teritorije vodile tolike borbe sa velikim gubicima. Rusi mogu da ga izoluju i blokiraju i da nastave dalje. I Ukri bi mogli da ga predaju i spreče velike gubitke. Rusi su tvrdoglavi ( kao JNA kod Vukovara) a Ukrajinci očigledno ne odlučuju o taktici, nego Anglosaksonci Neki Američki pukovnik u penziji, samozvani strateg, baca živote hiljada Ukrajinaca (i Rusa) da bi "dokazao" svoju teoriju o borbama u urbanim uslovima.

Vesa

Gebelscici, tatko je vama zadovoljan!

Oleksandyr

Bahmut je naš!

special image