Do kraja ovog meseca Indija će biti najmnogoljudnija zemlja na svetu sa skoro 1,43 milijarde ljudi, izjednačivši, a zatim i nadmašivši Kinu, saopštile su Ujedinjene nacije. Godišnji izveštaj UN o stanju svetske populacije prošle nedelje objavio je da će prekretnica doći sredinom 2023. godine, kada će Indija imati 2,9 miliona ljudi više od Kine, piše Al Džazira.
Indijska vlada, koja nije sprovela popis od 2011. godine, a zbog pandemije je odložila popis koji je trebalo da se održi 2021. godine, nije zvanično komentarisala ove procene UN. Indija i Kina imaju komplikovane odnose koji uključuju i jake trgovinske veze i dugotrajni granični spor. SAD i njihovi saveznici sve više vide Indiju kao protivtežu Kini. Ali njihovi interesi nisu uvek usklađeni. Indija se, za razliku od većeg dela Zapada, uzdržala od osude zbog rata u Ukrajini. Zauzela je neutralan stav, iako je indijska kupovina ruske nafte porasla.
Ova populacijska prekretnica postavlja pitanja o tome da li Indija može da ponovi ekonomski uspeh koji je Kinu učinio vodećom globalnom i ekonomskom silom. Vest dolazi u trenutku kada se Indija promoviše kao međunarodni igrač u nastajanju i kao domaćin samita G20. Takođe postaje sve atraktivnija destinacija za multinacionalne kompanije koje žele da smanje svoju zavisnost od Kine. Posmatrači kažu da veličina Indije i mlado stanovništvo joj daju potencijal da ponovi kinesku ekonomsku putanju.
Stanovništvo Kine dostiglo je svoj vrhunac 2022. godine i od tada opada. Do kraja veka njeno stanovništvo bi moglo da padne ispod jedne milijarde, kažu UN, kako starija populacija raste, a natalitet nastavlja da pada. Međutim, indijska ekonomija je i dalje daleko iza kineske. Kineski BDP danas iznosi 12.556 dolara po osobi, u poređenju sa 2.256 dolara u Indiji.
Iako je indijski BDP porastao, porasla je i nezaposlenost. Oko 80 odsto indijskih radnika i dalje radi na nesigurnim i slabo plaćenim poslovima. U Indiji se mnogi izazovi odvijaju pod rastućom pretnjom klimatskih promena, velikim disparitetima između urbanog i ruralnog stanovništva, širenjem verskih podela i opadanjem broja žena u radnoj snazi. Postoje i izazovi u snabdevanju električnom energijom, hranom i stanovanjem za rastuću populaciju, kao i izazovi oko nestašice vode i zagađenja vazduha.
"Da bi ovaj vek pripao Indiji, ona mora maksimalno da iskoristi svoju demografsku prednost", kaže Brama Čelani, profesor strateških pitanja u Centru za istraživanje politike i dodaje: "Kineska demografska kriza je pravo vreme za rast Indije, ali samo ako može da pronađe dovoljno kvalitetnog posla za svoju omladinu."
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu